vrasja

Vrasja e Soleimanit, në shkelje të ligjit ndërkombëtar

Postuar në 17 Janar, 2020 10:53

Vrasja e gjenerakut iranian Qasem Soleimani ishte një akt në shkelje të ligjit ndërkombëtar. Kështu shkruan në Neë York Times ish-prokurori i gjyqit të Nurembergut, Benjamin Ferencz, sipas të cilit publikut i duhet sqaruar arsyeja e vrasjes.

Dinamika e një vrasjeje me preçizion të lartë

Postuar në 04 Janar, 2020 00:59

Një raketë amerikane vrau të enjten në darkë vonë, komndantin e forcave iraniane Quds, Qasem Soleimani, duke përshkallëzuar konfliktin e ngrirë mes Teheranit dhe Washingtonit dhe duke ndezur tensionet rajonale. 
Dy dronë amerikanë MQ-9 Reaper kryen qitje me raketa ndaj një konvoji me dy makina që po largoheshin nga aeroporti ndërkombëtar i Bagdadit, duke vrarë Soleimanin dhe Abu Mahdi al Muhandis, kreu i Frontit të Mobilizimit Popullor, njohur edhe si Hashd al Shaabi, një milici e mirënjohur filoiraniane. 

Pompeo e pranon: Soleimani po përgatiste sulme në rajonin e Lindjes së Mesme, jo në SHBA

Postuar në 03 Janar, 2020 17:18

Në një intervistë për CNN sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo ka komentuar se vrasja e Qasem Soleimanit ishte një domosdoshmëri për të shmangur sulme të mëdha që ai po përgatiste. Pompeo nuk ka dhënë sqarime mbi informacionet që disponon, por ka akuzuar Soleimanin si përgjegjës për çdo ngjarje në Lindjen e Mesme ku aplikohet dhuna.

Trump aludon se ka likuiduar personin kyç kundër negociatave me Teheranin

Postuar në 03 Janar, 2020 16:29

Irani nuk ka fituar ndonjëherë ndonjë luftë, por nuk ka humbur asnjë negociatë

Video/Foto të supozuara nga vendi i vrasjes së gjeneralit iranian

Postuar në 03 Janar, 2020 13:13

Raportime mediatike për vrasjen në Baghdad të Qasem Soleimanit, një nga drejtuesit e Gardës Revolucionare Iraniane

Postuar në 03 Janar, 2020 02:42

Media shtetërore irakene raporton se në sulmin e fundit ajror ne aeroportin e Baghdadit ka mbetur i vrarë edhe kreu i forcave Quds, përgjegjëse për operacionet klandestine në Gardën Revolucionare Iraniane, gjenerali Qasem Soleimani. 

Gjashtë të akuzuar për vrasjen e Oliver Ivanoviçit

Postuar në 02 Dhjetor, 2019 17:35

Zyra e Prokurorit Special në Prishtinë ka ngritur akuzë për gjashtë persona të dyshuar si të përfshirë në vrasjen e përfaqësuesit lokal të serbëve të Kosovës, Oliver Ivanoviç më 16 janar 2018.

Arrestohet biznesmeni i njohur për vrasjen e gazetares Dafni Galizia

Postuar në 21 Nëntor, 2019 10:19

Policia e Maltës ka arrestuar një nga biznesmenët më të njohur të vendit për vrasjen e gazetares Dafni Caruana Galizia, e cila kishte qenë e përfshirë në një investigim mbi Panama Papers.

Sipas Reuters, biznesmeni Jorgen Feneh u arrestua pasi policia gjeti jahtin e tij në brigjet e Maltës. Arrestimi i tij erdhi një ditë pas njoftimit se i dyshuari si ndërmjetës në vrasjen e gazetares në vitin 2017, kishte rrëfyer të dhëna të rëndësishme për hetimin dhe personin që kishte urdhëruar eleminimin e Galizias

Trump: SHBA bëri drejtësi. Al Baghdadi hodhi veten në erë

Postuar në 27 Tetor, 2019 15:30

Presidenti i SHBA-së Donald Trump ka njoftuar sot vdekjen e kreut të Kalifatit Islamik, Abu Bakr Al Baghdati, i konsideruar si njeriu kryesor i terrorizmit në botë.

Përmes një konfeence për shtyp, Trump ka uzurpuar shoun e këtij akti, duke dhënë hollësi të aksionit që solli vdekjen e Al Baghdadit.

SHBA bëri drejtësi

tha Trump, duke shtuar më poshtë se në fakt vetëm drejtësi nuk ka patur.

Princi saudit i Kurorës: Pranoj përgjegjësinë time për vrasjen e Khashoggit, por nuk dija gjë

Postuar në 26 Shtator, 2019 12:55

Princi i Kurorës në Arabinë Saudite, Mohammed bin Salman ka pranuar se vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi ka ndodhur nën hundën e tij.  Ai e ka pranuar këtë fakt bashkë me përgjegjësinë që rrjedh prej saj në një dokumentar të realizuar nga rrjeti PBS,

Ndodhi nën hundën time. Marr të gjithë përgjegjësinë, sepse ndodhi para syve të mi, por pa dijeninë time

citohet princi në fjalë.

Pages

Subscribe to RSS - vrasja