vecernje novosti

Serbia paralajmëron seancë dëgjimore në Kongresin amerikan kundër Haradinajt

Postuar në 07 Gusht, 2019 15:23

Gazeta serbe “Vecernje Novosti” shkruan sot se Beogradi zyrtar ka synim nisjen e një fushate në SHBA për të sqaruar pozicionin e vet në raport me Kosovën. Sipas kësaj gazete, autoritetet serbe kanë ndërmend edhe të bëjnë prezent ato që i quajnë “krime monstruoze kundër serbëve në Kosovë nga terroistët e UÇK-së”.

Dështoi por nuk heq dorë

Postuar në 06 Maj, 2019 14:28

Federica Mogherini do të vazhdojë të jetë ndërmjetësja kryesore në dialogun Serbi – Kosovë, ndonëse Bashkimi Europian mirëpret ndihmën e palëve të tjera.

Zëdhënësja e Mogherinit, Maja Koçijançiç, deklaroi për gazetën serbe “Vecernje Novosti” se “çdo angazhim që lehtëson dialogun, përfshirë një takim të ri, është i mirëpritur. Zonja Mogherini po kryen detyrën e saj”.

Tarifa/Mediat serbe: Britania e Madhe refuzoi qëndrimin në bllok kundër Kosovës

Postuar në 21 Shkurt, 2019 09:47

Gazeta serbe “Vecernje Novosti” shkruan se Britania e Madhe ka bllokuar adoptimin e një qëndrimi të përbashkët të vendeve të Quintit(ShBA, Gjermania, Franca, Britania e Madhe, Italia) kundër vendosjes së tarifës 100% ndaj mallrave serbe dhe boshnjake nga ana e qeverisë së Kosovës. 

NATO krijon "Club 100" për anëtarësimin e Serbisë në Aleancë

Postuar në 04 Qershor, 2018 13:53

Perëndimi po shton përpjekjet e veta që Serbia të heqë dorë nga doktrina e neutralitetit ushtarak dhe të bëhet pjesë e NATO-s. Lajmin e bën të ditur gazeta serbe “Vecernje Novosti” sipas të cilës në Serbi pritet të krijohet ai që quhet “Club 100”, në të cilin do të hyjnë profesorë universiteti dhe figura publike që do të promovojnë hapur nevojën e hyrjes së Serbisë në Aleancë.

Mediat serbe konfirmojnë tezën e Kurtit/Kroacia do të ketë rol në krijimin e ushtrisë kosovare

Postuar në 10 Korrik, 2017 12:39

Disa ditë pasi kreu i Lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë, Albin Kurti, deklaroi se ushtria e Kosovës do të krijohet me ndihmën e Shqipërisë dhe të Kroacisë, gazeta serbe “Vecernje Novosti” ka shtuar disa sqarime të vetat referuar burimeve diplomatike dhe ushtarake. Sipas gazetës lajmi këtu është te angazhimi i Kroacisë, një vend me të cilin Serbia ka marrëdhënie komplekse dhe përballet në disa drejtime.

Rrëfimi i Karaxhiç: “Kisha marrëveshje sekrete me Holbrook për të mbetur i lirë”

Postuar në 04 Maj, 2017 09:12

Radovan Karaxhiç, lideri i dikurshëm politik i serbëve të Bosnjes, dënuar aktualisht nga Gjykata e Hagës, ka deklaruar në një intervistë për gazetën “Vecernje Novosti”, se ai kishte patur një marrëveshje sekrete me diplomatin amerikan Richard Holbrook. Sipas tij, Holbrook kishte kërkuar firmosjen e Marrëveshjes së Dejtonit, tërheqjen e Karaxhiç nga politika dhe në këtë kuadër atë do ta linin të lirë.

Subscribe to RSS - vecernje novosti