Turqia

SHBA, mesazh Greqisë: Me Turqinë të bisedohet!

Postuar në 21 Janar, 2020 15:10

Administrata amerikane e Donald Trump ka bërë të ditur se nuk do të sakrifikojë raportet me Ankaranë zyrtare as për një projekt të madh si gazsjellësi EastMed. Përveç qëndrimit ambig të presidentit Trump për këtë çështje, gjatë vizitës së kryeministrit grek, Kyriakos Mitsotakis në SHBA, edhe këshilltari për Sigurinë në Shtëpinë e Bardhë, Robert O’Brien ka përsëritur qëndrimin, duke kërkuar nga Greqia të mos përshkallëzojë politikën e vet.

Në një intervistë për gazetën greke “Kathimerini”, O’Brien ka thënë se SHBA inkurajon bashkëpumimin.

Rusia dhe Turqia tentojnë paqëtimin e palëve në konfliktin civil në Libi

Postuar në 14 Janar, 2020 01:17

Rusia dhe Turqia po tentojnë të përsërisin në Libi atë që realizuan në Siri. Dy rivalët Sarraj dhe Haftar janë takuar në Moskë ku raportohet se janë njohur me një draft marrëveshje armëpushimi.

Agjencia ruse “Sputnik" raporton se dokumenti parashikon ndalimin e të gjitha operacioneve ofensive ushtarake dhe lidhur me këtë pikë Haftar ka kërkuar kohë deri të martën dhe mandej është larguar nga Moska pa firmosur. 
I njëjti dokument parashikon krijimin e një komisioni të përbashkët, krijimin e një linje beteje dhe shmangien e goditjeve të qyteteve kryesore. 

ShBA “mungon” në Mesdhe. Me bllokun “antiturk” bashkohet vetëm Franca

Postuar në 08 Janar, 2020 22:13

Në rrugën e Erdogan qëndrojnë vetëm fuqi rajonale. Memorandumi i Turqisë me qeverinë libiane të Tripolit për delimitimin e ujërave detare nuk ka sjellë mobilizimin diplomatik të ShBA siç pritej së paku nga Qipro dhe Greqia. 

Takimi i fundit i kryeministrit Mitsotakis me presidentin amerikan Donald Trump u provua si i papërmbushur në objektivin e arritjes së mbështetjes së pakushtëzuar amerikane për synimet dhe interesat greke. Trump nuk ka shprehur asnjë qëndrim të prerë në këtë drejtim duke e lënë fushën bosh dhe me aktorë që nuk janë në gjendje ta kërcënojnë presidentin turk. 

Libia ia merr edhe Shqipërisë si shtet patatinash

Postuar në 05 Janar, 2020 01:13

Disa media të njohura kanë publikuar pak orë më parë tituj të ngjashëm sipas të cilëve lexohet se parlamenti libian ka votuar kundër dislokimit të trupave turke në vend. Gazeta greke “Kathimerini” shkruan madje se parlamenti ka votuar edhe kundër memorandumit mes Turqisë dhe Libisë për delimitimin e ujërave detare. 

Kur kalon titullin dhe hyn në tekst, sheh se bëhet fjalë jo për parlamentin libian, por për Dhomën e Përfaqësuesve me qendër në Tobruk, aty ku vepron gjenerali Khalifa Haftar. Çfarë është votuar dhe çfarë vlere ka një gjë e tillë? 

Avokati i gulenistit turk të deportuar: Kërkoi strehim politik dhe iu refuzua

Postuar në 02 Janar, 2020 21:24

Avokati i shtetasit turk të deportuar sot në Turqi tha për Zërin e Amerikës se ai kishte kërkuar azil politik, por i ishte refuzuar nga autoritetet shqiptare. 

Avokati i shtetasit turk Harun Çelik, i cili dje është deportuar drejt Turqisë, i tha Zërit të Amerikës se veprimet ndaj klientit të tij janë në shkelje të ligjit dhe se prokuroria duhet t’i hetojë këto veprime të paligjshme.

Ministria e Jashtme: Shqipëria nuk ka ekstraduar asnjë gulenist në Turqi

Postuar në 25 Dhjetor, 2019 11:37

Shqipëria nuk ka dorëzuar pranë autoriteteve turke asnjë person që sipas Ankarasë zyrtare është anëtar i organizatës FETO, të themeluar nga filantropi Fetullah Gulen. ResPublica iu drejtua Ministrisë së Jashtme dhe për Evropën me disa pyetje për këtë çështje duke qenë se që nga njoftimi zyrtar i dorëzimit të listës nga autoritetet turke, nuk ka patur ndonjë deklarim për ekstradim personi.

Mbi konfliktin në Egje dhe mënyrat e zgjidhjes së tij

Postuar në 24 Dhjetor, 2019 13:53

 

Sfida e paprecedentë që i vendos Greqisë marrëveshja mes Turqisë dhe qeverisë libiane të Fayez al-Sarraj, ka sjellë si pasojë një përpjekje të re për të kuptuar motivimet turke nga tre kënde të ndryshme. 

Marrëveshja e detit me Greqinë? Ndoshta kur të bien dakord këta të dy për Egjeun

Postuar në 22 Dhjetor, 2019 16:29

Athina zyrtare nuk heq dorë nga projekti i gazsjellësit East Med pavarësisht kundërshtive të Turqisë. Mediat greke citojnë ministrin e Energjisë dhe Mjedisit, Kostis Hatidakis të jetë shprehur se 

Greqia është e vendosur të procedojë në bazë të ligjit ndërkombëtar

Kthime me forcë dhe të paligjshme të imigrantëve nga Greqia drejt Turqisë

Postuar në 22 Dhjetor, 2019 14:29

Revsiat gjermane “Der Spiegel” publikon së fundmi materiale video që sipas saj provojnë se autoritetet greke kanë inkurajuar, apo lejuar kthimin me forcë të emigrantëve ilegalë drejt Turqisë pa një proces të rregullt azili.

Turqia konsideron dislokimin ushtarak në Libi

Postuar në 20 Dhjetor, 2019 16:17

Turqia po konsideron dislokimin e trupave ushtarake në Libi në mbështetje të qeverisë së Tripolit. Presidenti i vendit Recep Erdogan ka deklaruar se Turqia nuk mund të heshtë përpara mercenarëve që veprojnë në Libi siç janë rusët e grupit paramilitar “Wagner” që mbështesin gjeneralin Khalifa Haftar me qendër veprimi në Tobruk.

E dini që Haftar nuk është një politikan legjitim. Ai është i jashtëligjshëm. Ka nga ata që po përpqien t’i japin atij legjitimitet. Nga ana tjetër Fayez al-Sarraj është legjitim. Ata përpiqen ta injorojnë

Pages

Subscribe to RSS - Turqia