teatri kombetar

Teatri Kombëtar, Komisioni Europian rrëzon ligjin "Fusha". Prokurim i hapur për të gjitha subjektet private

Postuar në 10 Shtator, 2018 12:29

Disa media kanë publikuar sot letrën që shefja e Njësisë Shefes së Njësisë për Shqipërinë dhe Bosnje-Hercegovinën në Drejtorinë e Përgjithshme për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit, Michela Matuella, i ka dërguar sekretarit të Përgjithshëm të Kryeministrisë, Engjëll Agaçi lidhur me projektin e Teatrit Kombëtar.

Top-Channel, shqiptarja.com dhe Gazeta Shqiptare luajnë me titullin se ligji nuk bie dnesh me Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit, ndërkohë që vetëm shqiptarja.com publikon letrën e të plotë.

Si po zhduket Tirana e romaneve të Kadaresë...

Postuar në 30 Korrik, 2018 22:34

Në debatin e madh mbi fatin e godinës historike të Teatrit Kombëtar, ka munguar zëri i atyre që njihen si autoritete morale të shoqërisë, të papërfshirë në interesa të ngushta politike dhe lidhje oportuniste me pushtetin e radhës.  Me disa përjashtime të çmuara, pjesa më e madhe e atyre që mëtojnë të jenë elita iluministe e vendit, ka heshtur. Nuk kanë folur akademikë, mbrojtës të trashëgimisë kulturore, profesorë, filozofë apo artistë me renome edhe ndërkombëtare.

Kazma e aktorëve ndaj Teatrit!

Postuar në 26 Korrik, 2018 16:10

Ky është ndoshta rasti i parë në histori ku aktorë të ndryshëm marrin kazmën dhe i bien godinës që u dha emër dhe i mbajti gjallë me lëndën e artit skenik. Një grup prej 54 aktorësh, pasi për artistë nuk bëhet fjalë, në krye të të cilëve qëndron Robert Ndrenika, i kërkojnë presidentit të Republikës, Ilir Meta që të dekretojë ligjin për ndërtimin e një teatri të ri, duke firmosur kështu aktin e tyre për shkatërrimin e godinës 80 vjeçare. Është legjitim çdo qëndrim, secili ka arsyet e veta, por artistët në përgjithësi janë njerëz që asociohen me emocionin dhe jo me llogarinë.

Koha që kompania “Fusha” të sqarojë publikisht projektin e vet

Postuar në 21 Korrik, 2018 10:07

Dje kryetari i Partisë Demokratike Lulëzim Basha ka deklaroi në formë premtimi se kullat që do të ndërtohen në zonën ku ndodhet Teatri Kombëtar do të shemben në zbatim të një ligji të amenduar AntiMafia. 
Z. Basha iu përgjigj një apeli të një dite më parë të studiuesit Aurel Plasari që e kushtëzonte sinqeritetin e PD-së në këtë kauzë me këtë premtim. 

Minat kullave të kompanisë "Fusha"

Postuar në 20 Korrik, 2018 15:26

Në një bashkëbisedim me gazetarët ditën e sotme, kryetari  i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar sërish për ligjin mbi Teatrin Kombëtar.

Kryedemokrati ka hedhur akuza në drejtim të qeverisë duke kërcënuar edhe kompanini që ka fituar tenderin për ndërtimin e teatrin e ri duke thënë se nëse guxoni ti vini minat Teatrit Kombëtar të jeni të sigurtë që minat do jua vëmë dhe kullave tuaja me ligj. 

Teatri Kombëtar, "mungon" pronari për 4000m2

Postuar në 16 Korrik, 2018 17:42

Mbledhja e kësaj të hëne në komisionin e medias nuk ka sqaruar asgjë në lidhje me debatin e teatrit kombëtarë. Deputetët e opozitës kërkuan që të dinin pronarët kufizues me pronën e teatrit kombëtarë por interesit të tyre nuk iu përgjigj kryeregjistruesi Valdin Pjetri

Të vendosur për të ndërtuar kulla në pronë publike. Fshihet informacioni për pronësinë

Postuar në 16 Korrik, 2018 12:37

Drejtori i Përgjithshëm i Hipotekave Valdin Pjetri ka shërbyer sot për publikun shqiptar seancën e radhës në përpjekjen për të mbyllur debatin ligjor mbi teatrin kombëtar. Pjetrit i është kërkuar informacion mbi pronësinë ku po synohet të realizohet skema e biznesit të gjashtë kullave bashkë me prishjen e Teatrit Kombëtar por mesa duket informacioni ka qenë i pasaktë.

PD: Ligji për shembjen e Teatrit Kombëtar bie ndesh edhe me Marrëveshjen e Stabilizim-Asociimit

Postuar në 10 Korrik, 2018 15:05

Deputeti i Partisë Demokratike, Genc Pollo ka deklaruar sot se ligji i veçantë që i jep kompanisë “Fusha sh.p.k” shkel edhe Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit me Bashkimin Europian, çka krijon kushtet për veprim nga Brukseli.

Ligji special “Fusha shpk”, përmes të cilit Kryetari  i Qeverisë dhe Kryetari i Bashkisë Lali Edi dhe Lali Eri shkatërrojnë qendrën e Tiranës, kompleksin e Teatrit Kombëtar me trashëgimi historike qendrore të  Shqipërisë si dhe i falin truallin shtetëror kompanisë pranë tyre ”Fusha sh.p.k”.

Si ruhet kujtesa historike e një qyteti? Një leksion nga Verona, ku është rrëzuar projekti i kryebashkiakut Tosi

Postuar në 06 Korrik, 2018 14:31

Maxhoranca miratoi mbrëmjen e së enjtes projektligjin që i hap rrugën shembjes së Teatrit Kombëtar. Pas një seance të gjatë, që u karakterizua nga debate të ashpra në sallë dhe një protestë e artistëve dhe qytetarëve para Parlamentit, maxhoranca kaloi vetëm me votat e deputetëve të saj ligjin e ri. Si për koincidencë, në të njëjtën kohë në Verona, Autoriteti Mbikëqyrës i Arteve të Bukura të Veronës hodhi poshtë një projekt që kishte për qëllim mbulimin e amfiteatrit antik, që njihet ndryshe si Arena.

Një Parlament që noterizon kontratat e Erion Veliajt

Postuar në 29 Qershor, 2018 13:13

Miratimi nga qeveria shqiptare i projektligjit për Teatrin Kombëtar, zyrtarisht i quajtur: “Për përcaktimin e procedurës së veçantë për negocimin dhe lidhjen e kontratës me objekt “Projektimin dhe realizimin e projektit urban dhe godinës së re të Teatrit Kombëtar” ka evidentuar edhe ndryshime në tekstin e draftit, krahasuar me variantin e parë.

Pages

Subscribe to RSS - teatri kombetar