sulmi terrorist

Blindohet Londra, frikë nga tjetër sulm terrorist

Postuar në 15 Shtator, 2017 22:56

Shteti Islamik mori përgjegjësinë e sulmit terrorist ne metronë e Londrës ku mbetën të plagosur 29 persona.  Sipas një deklarate të transmetuar agjencia propagandës, Amaq ushtarët e kalifatit goditën në zemer të kryeqytetit britanik. Niveli i alarmit në Britani është maksimal, pasi siç tha kryeministrja britanik Teresa May shërbimet britanike konsiderojnë se mund të ketë një tjetër sulm të afërt.Ajo lajmëroi se qytetarët në ditët në vijim do të shohin një numër më të madh të policisë dhe ushtarëve të armatosur në rrugët e vendit.

Sulmi në Paris "trazon" fushatën presidenciale në Francë

Postuar në 21 Prill, 2017 19:43

Kryeministri i Francës, Bernard Kaznev akuzoi Marine Le Pen se është duke u përpjekur për të shfrytëzuar paturpësisht sulmin në Paris për të ushqyer frikën dhe për ta ndarë popullin francez për arsye elektorale. Fronti Kombëtar ka votuar kundër një nga një të gjitha ligjet e anti-terrorizmit që janë paraqitur në parlamënt, ka thënë kryeministri francez në përgjigje të deklaratës së Le Pen, e cila bëri thirrje për rifutjen e kontrolleve kufitare dhe deportimin e shtetasve të huaj të cilët janë në listat e shërbimeve të monitorimit sigurisë.

Franca goditet sërish – 84 të vdekur në Nisë(video)

Postuar në 15 Korrik, 2016 07:35

Terrorizmi godet sërish Francën. Kësaj radhe në Nisë në Ditën e Bastijës. Një person i armatosur vrau 84 persona me një kamion të cilin e drejtoi drejt një turme njerëzish të mbledhur me rastin e festës kombëtare franceze. Pamjet filmike tregojnë njerëzit që ikin me vrap, ndërkohë që bilanci është i rëndë: mes 84 të vdekurve ka edhe fëmijë. Dhjetra janë të plagosur. Presidenti francez, Francois Hollande e cilësoi sulmin terrorist dhe ka urdhëruar thirrjen e forcave rezerviste në mbështetje të trupave ushtarake të dislokuara në Nisë.

“Skifterët për Lirinë e Kurdistanit” marrin përsipër sulmin në Ankara

Postuar në 17 Mars, 2016 10:43

Sulmi në Ankara që vrau 37 persona dhe plagosi rreth 100 të tjerë u mor përsipër nga Grupi Militant Kurd “Skifterët për Lirinë e Kurdistanit” (TAK). Përmes një deklarate online, grupi e cilësoi sulmin me autobombë në qendër të kryeqytetit turk, si hakmarrje për operacionet ushtarake, kryesisht në zonën kurde në jug-lindje. TAK , degë e Partisë së Punëtorëve të Kurdistanit (PKK) mori përsipër edhe sulmin e muajit të kaluar në Ankara. Fill pas shpërthimit të autobombës të djelën në një nga nyjet e transportit në Ankara, autoritetet turke fajësuan PKK-në.

Subscribe to RSS - sulmi terrorist