shba

Trump vë në alarm republikanët: "Thotë atë që mendon. Ky është problemi"

Postuar në 03 Dhjetor, 2015 10:38

Donald Trump në fillim i çudiste të gjithë, kurse tani, po i shqetëson. Kryesimi në sondazhet e fundit kanë ngritur tensionet dhe preokupimin brenda republikanëve që dokumentohet nga mediat amerikane përmes një Memoje të adresuar nga Drejtori Ekzekutiv Senatorial Kombëtar i Partisë Republikane, Ward Baker. Ky i fundit e krahason kandidatin Trump, i cili mund të nominohet, nisur nga të dhënat e publikut, me  Wendell Willkie në vitin 1940. “Dhe të dy kanë shumë të përbashkëta”, shkruan Baker, duke cilësuar se “të dya ishin fytyra të ndryshme që vinin nga jashtë.

Kerry në Kosovë: “SHBA nuk mbështesin asnjë marrëveshje që cenon integritetin territorial të Kosovës. Kuvendi nuk është vend për gaz lotsjellës”

Postuar në 02 Dhjetor, 2015 17:50

Vizita e sekretarit amerikan të Shtetit, John Kerry në Kosovë ka përfunduar me disa mesazhe të qarta për politikën e brendshme kosovare, ashtu edhe për politikën rajonale. Në konferencën për shtyp me kryeministrin e Kosovës, Isa Mustafa, Kerry ka theksuar se SHBA-të nuk do të mbështesin asnjë marrëveshje që cenon integritetin e Kosovës. “Nënshkrimi i marrëveshjeve me Serbinë dhe Malin e Zi, bashkë me MSA-në, ka mbështetjen tonë. ShBA-të nuk do të mbështetnin asnjë marrëveshje që do të cenonte sovranitetin dhe integritetin territorial të Kosovës”, tha ai.

“Iraku ishte një gabim i jashtëzakonshëm, por kundër ISIS duhet ndërhyrje tokësore”

Postuar në 29 Nëntor, 2015 21:51

"Lufta e Irakut ishte një gabim shumë i madh dhe me pasoja. Largimi brutal i Muhamer Gedafit ishte një gabim që e ktheu Libinë në një shtet të falimentuar...".

Gjashtë fuqi të angazhuara në Siri. A janë të gjithë kundër ISIS?

Postuar në 28 Nëntor, 2015 22:28

Kriza siriane po kthehet me shpejtësi në një krizë ruso-turke që me gjasë mund të përfshijë edhe aktorë të tjerë. Në themel të përballjes duket se qëndron cenimi i interesave të mëdha të Turqisë dhe Erdoganit nga njëra anë, që kanë investuar shumë, pa sukese deri më tani në goditjen e regjimit shiit të Bashar Al-Assadit dhe nga ana tjetër qëndron irritimi dhe shqetësimi i fuqive krysore perëndimore, SHBA-Britani për suksesin e ndërhyrjes ruse. Parë në këtë aspekt kriza siriane po merr formën e një subversioni të dyanshëm që e çon edhe më larg zgjidhjen e vërtetë.

SHBA/Polici, 16 plumba mbi 17 vjeçarin. Akuzohet për vrasje të shkallës së parë

Postuar në 26 Nëntor, 2015 01:05

Një video e lëshuar këto ditë tregon sesi një polic në Çikaho, Jason Van Dyke, ekzekuton në mënyrë brutale një adoleshent afroamerikan, 17 vjeçarin Laquan McDonald. 16 qitje pë 13 sekonda pasi ky i fundit ishte rrëzuar përtokë. Protestat kanë nxjerrë në rrugë qindra vetë që akuzojnë policin për vrasje. Dhe në fakt, 13 muaj hetim, kanë çuar në akuzën zyrtare "vrasje e shakllës së parë për Van Dyke, i cili ka deklaruar se druhej për jetën e tij. Por prokoruorë janë shprehur se qitja e tij ishte e pajustifikueshme. Ky nuk është rasti i vetëm në SHBA.

Miniera në Hënë apo në trupa qiellorë nuk është më fantashkencë/Kongresi amerikan miraton ligjin

Postuar në 25 Nëntor, 2015 20:24

E kemi parë  shpesh në filmat fantastikoshkenorë, por tani po i afrohet realitetit. Shfrytëzimi i pasurive minerare jashtë Tokës ka së fundmi edhe një bazë ligjore. “Space.com” raporton se Kongresi amerikan ka miratuar një ligj që lejon kompanitë amerikane të marrin në pronësi dhe të shesin materiale që mund t’i nxjerrin nga Hëna, asteroidët dhe trupa të tjerë qiellorë.  “Është një sinjal për çdokënd se shfrytëzimi dhe eksplorimi i hapësirës po ndodh tani. Nuk është diçka e të ardhmes së largët.

Opsioni i ndërhyrjes tokësore ndaj ISIS

Postuar në 17 Nëntor, 2015 19:19

Franca është në luftë me Shtetin Islamik që pas goditjeve në Paris. Një akt kundërvënieje që i provon botës se Perëndimi është strukur në shtëpinë e vet dhe e rezervon forcën vetëm për aksione shpaguese. Megjithatë sulmet në Paris duket të kenë vënë në lëvizjes këmbana të  tjera. Po hyn në lojë skenari i trupave tokësore, çka dëshmon se strategjia e sulmeve ajrore në Kosovë dhe në Libi, nuk funksionon. Në një opinion të vetin në “The Washington Post”, ish-ambasadori amerikan në Tiranë, aktualisht zv.këshilltar për Sigurinë në administratën Obama, James F.

Kina fiton tregun e prodhimit të aluminit me SHBA. Nga 24% në vitin 2005, arrin në 55% të prodhimit global këtë vit

Postuar në 16 Nëntor, 2015 04:50

Kriza e zgjatur financiare dhe ekonomike nuk ka lajme të mirë për askënd. Ndërkohë që flitet për rrezikun që sjell rënia e ritmit të rritjes së Kinës, si motorri i zhvillimit aktual të ekonomisë globale, problemet nuk mungojnë as në SHBA. “Bloomberg” raporton se një nga kompanitë kryesore në përpunimin e aluminit, “Alcoa Inc.”, prej 127 vitesh në krye të listës në këtë fushë, po pëson goditjes serioze.

Inkuizicioni mbi shkencën për ngrohjen globale: Rasti "Exxon Mobil"

Postuar në 13 Nëntor, 2015 14:32

Prokurori i përgjithshëm i Nju Jorkut, Eric Schneiderman, ka nisur një hetim të Exxon Mobil “për të përcaktuar nëse kjo kompani ka gënjyer publikun për rrezikun e ndryshimeve klimaterike ose investitorët për masën që një rrezik i tillë mund të dëmtojë biznesin e karburanteve.” Sipas The New York Times

Pages

Subscribe to RSS - shba