shba

BE-ja do të rikthejë vizat për shtetasit e SHBA-së

Postuar në 08 Prill, 2016 14:38

Bashkimi Europian ka ndërmend të vendosë regjimin e vizave për shtetasit amerikanë. “Euobserver” raporton se mbledhja për këtë çështje pritet të mbahet javën që vjen dhe kjo konfirmohet nga një zëdhënëse e Komisionit Europian. Arsye për këtë vendim është fakti se SHBA aktualisht mban regjim vizash për pesë shtete që janë pjesë e BE-së, ndaj ky i fundit do të aplikojë parimin e reciprocitetit.

Rusia e përgatitur përballë tankeve amerikane në Europën Lindore

Postuar në 01 Prill, 2016 11:10

Pse reagon e përmbajtur Moska pas konkretizimit të planeve amerikane për stacionimin e një brigade tankesh në Europën Lindore? Tendosjet mbeten megjithëse nuk ka konfrontim si në kohën e Luftës së Ftohtë. Aleksander Grushko, përfaqësuesi i Moskës në NATO, Bruksel në një prononcim për Deutsche Welle-n i kritikoi planet amerikane duke bërë fjalër "për hap tjetër që forcon kalimin e NATO-s në modele konfrontuese".

Kerry: SHBA po turpërohet me fushatën e zgjedhjeve

Postuar në 28 Mars, 2016 11:25

Duke komentuar klimën me të cilën udhëheqësit e huaj po shohin fushatën e zgjedhjeve paraprake në Shtetet e Bashkuar me debatin të fokusuar tek kandidati republikan Donald Trump, sekretari amerikan i Shtetit John Kerry tha se pyetjet që i bëhen nga të huajt janë seriozisht shqetësuese."Unë duhet të them se është e qartë se ajo që po ndodh është një turp për vendin tonë", thotë ai.

Rekord negativiteti në sondazh për kandidatët Clinton dhe Trump

Postuar në 22 Mars, 2016 20:41

Në një sondazh të zhvilluar nga CBS/New York Times, rezulton se 57% e elektoratit amerikan ka opinion negativ për kandidatin presidencial republikan, Donald Trump, dhe vetëm 24% e elektoratit ka opinion pozitiv. Me fjalë të tjera, niveli i negativitetit është minus 33%. Jo larg këtij niveli negativiteti është edhe kandidatja demokrate, Hillary Clinton – minus 21%. Rreth 52% e elektoratit amerikan ka opinion negativ për të, dhe vetëm 31% e elktoratit ka opinion pozitiv.

Auditim i financimeve të partive dhe mundësia e financimit 100% nga shteti. Po kontrata me “Podesta” është vërtet me vlerën “0”?

Postuar në 21 Mars, 2016 19:40

Partia Demokratike duket se nuk ka më asnjë opsion të jashtëzakonshëm për zgjedhjet. Në ndryshim nga kundërshtarët e vet në qeveri që ecin me plane A.B,C, gjithë një bashkësi hipotezash që bazohen tek “famëkeqja” “Nëse”, PD-ja i sheh zgjedhjet si të mundshme vetëm në vitin e tyre normal, 2017. Të paktën kjo rezulton nga deklarimet e kreut të saj, Lulzim Basha, i cili gjatë një takimi me shqiptarët e organizatës “Vatra” në SHBA, ka folur për garancitë që do të kërkojë opozita.

Shqipëria në NATO/Kreu i Forcës Tokësore amerikane në Europë njofton stërvitje të përbashkët dhe flet për “parandalimin e agresionit rus në Veri”

Postuar në 21 Mars, 2016 18:26

Ministria e Mbrojtjes njofton sot se në Tiranë ka zhvilluar një vizitë kreu i Forcave Tokësore amerikane për Europën, gjenerallejtënant Ben Hodges. Ai ka takuar zv.ministrin e Mbrojtjes, Petro Koçi dhe shefin e Shtabit të Përgjithshëm, gjeneral, Jeronim Bazo, me të cilin dha edhe një konferencë të përbashkët për shtyp.

Modeli amerikan i Bashës largon 35% të të vjetërve nga gara për zgjedhje parlamentare

Postuar në 20 Mars, 2016 19:58

Lulzim Basha, kryetar i Partisë Demokratike, duket se ka gjetur një mënyrë për të pastruar radhët e kandidatëve të vet në zgjedhje. Gjatë vizitës në ShBA, Basha ka zhvilluar një takim në Institutin Republikan Amerikan, ku është diskutuar për “modelin e përzgjedhjes së kandidatëve”.

Edi Rama vizitë në Shtëpinë e Bardhë në SHBA, sipas Top-Channel

Postuar në 18 Mars, 2016 20:08

Top-Channel njofton sot se kryemnistri Edi Rama do të jetë për vizitë në ShBA gjatë muajit prill. Televizioni në fjalë thotë se Rama do të shoqërohet nga një delegacion i qeverisë shqiptare dhe se ai do të pritet në Shtëpinë e Bardhë nga presidenti amerikan Barack Obama dhe zv. Presidenti, Joe Biden. Informacioni nuk është zyrtar dhe TCh referon burime të veta. Aktualisht në SHBA ndodhet kreu i opozitës, Lulzim Basha, i cili ka zhvilluar disa takime me kongresmenë dhe zyrtaren e lartë të Departamentit të Shtetit, Victoria Nuland. 

 

Gjyqi korean - 15 vjet me punë të rëndë për vjedhjen e një posteri

Postuar në 16 Mars, 2016 13:34

Otto Warmbier, student i Universitetit të Virgina, u dënua me 15 vjet punë të rëndë nga gjykata në Korenë e Veriut, pas akuzave për "krime të rënda kundër shtetit". Warmbier vodhi një baner nga një hotel.

Pages

Subscribe to RSS - shba