shba

SHBA - e preokupuar me vetveten

Postuar në 30 Dhjetor, 2015 17:57

SHBA është një komb i trilluar. Banorët e saj kanë ardhur nga të gjitha vendet e botës në SHBA. Të varfër dhe të pasur, të përndjekur dhe studentë, por edhe analfabetë. Çfarë ironie e fatit, që kandidati me origjinë gjermane për president Donald Trump, i cili kryeson në sondazhe, kërkon që të mbyllen kufijtë për myslimanë dhe amerikano-latinë.

Ambasadori i SHBA në Serbi: “Nuk kërkojmë njohje të Kosovës nga Serbia, por normalizim të marrëdhënieve me anëtarësim të Kosovës në OKB”

Postuar në 27 Dhjetor, 2015 15:43

Ambasadori amerikan në Serbi, Michael Kirby, ka apeluar për normalizim të marrëdhënieve mes këtij vendi dhe Kosovës. Gjatë një konference për shtyp ai u pyet nga “Vecernje Novosti” për  nëse njohja e Kosovës është kushti final për anëtarësimin e Serbisë në BE, pyetje së cilës Kirby iu përgjigj: “Në nuk po kërkojmë nga Serbia që të njohë Kosovën, por normalizimin e marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës. Se çfarë do të thotë ekzaktësisht ky normalizim në fund është BE-ja që e përkufizon, por në vështrimin tonë, kjo përfshin anëtarësimin e Kosovës në OKB”, tha ai.

Dossier/Lista amerikane e goditjeve bërthamore në vitin 1959 - Në Shqipëri, objektiva ishin Kuçova dhe Tirana

Postuar në 24 Dhjetor, 2015 20:37

Nëse Lufta e Ftohtë do të kalonte në skenarët e nxehtë për të cilin përgatiteshin të gjithë, të paktën Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk do të kurseheshin as në goditjet me armë termobërthamore të qyteteve dhe popullsisë civile në Europën Lindore, Bashkimin Sovjetik dhe në Kinë. Sektori arkivor, NSA Archive në universitetin e Georgetoën, ka zbardhur listën e objektivave për goditje bërthamore që SHBA kishte planifikuar në vitin 1959.

A ka rëndësi Europa?

Postuar në 22 Dhjetor, 2015 14:43

Unë kam lindur në fund të Luftës së Dytë Botërore dhe u rrita me shpejtësi gjatë Les Trente Glorieuses, tridhjetë vitet e zhvillimit ekonomik që pasuan atë konflikt. Pastaj u maturua, u zgjerua dhe kishte nevojë për një monedhë dhe marrëveshje të respektuar.

Optimizmi i Lu për reformën në drejtësi, kësaj rradhe në mes janë amerikanët dhe BE

Postuar në 22 Dhjetor, 2015 11:50

Shtetet e Bashkuara dhe Bashkimi Evropian e kanë marrë vetë në dorë çështjen e reformës në drejtësi. Mungesa e besimit te palët politike dhe gjendja ku ndodhet sistemi i drejtësisë edhe pas ndryshimit të pushtetit ka bërë që ndërkombëtarët ta udhëheqin vetë këtë proces, madje duke sugjeruar edhe ndryshimet e nevojshme kushtetuese. Ambasadori Donald Lu tha sërish se reforma në drejtësi do të largojë nga gjyqtarët dhe prokurorët e korruptuar që kanë mbushur xhepat me paratë e pista.

Perëndimi “kërkon” Pranverën Afrikane, por demokracia po shihet si “e padëshiruar” shumë edhe në një vend si SHBA

Postuar në 21 Dhjetor, 2015 17:32

“Ku është Pranvera Afrikane”, pyet në një shkrim të vetin në “Deutsche Welle”, Birgit Morgenrath. Ku është pranvera që do sjellë erën e demokracisë në vendet e Afrikës pas valës që përfshiu vendet arabe e që Morgenrath e gjen të përcjellë mirë tek fjala Arabelioni. “Në Afrikën e Jugut nuk bëhet fjalë për ndryshimin e madh, por edhe këtu Arabelioni është i dukshëm. "Ne këtu flasim herë pas here për pranverën afrikanojugore“, thotë Na'eem Jeena.

SHBA dhe Rusia përmirësojnë arsenalin bërthamor. Putin: “Shpresoj se nuk ka në Tokë ndonjë te çmendur që do të vendoste përdorimin e tyre”

Postuar në 20 Dhjetor, 2015 16:49

Rusia dhe Shtetet e Bashkuara të Amerikës duket se kanë rihyrë në përballjen e Luftës së Ftohtë, kohë kur garancia reciproke sigurohej nga armët bërthamore. SHBA kanë stacinuar armë bërthamore në Europë dhe Kremlini zyrtar e sheh këtë si rrezik serioz për Rusinë. Rrjedhoja e këtij akti është e pritshme: në një deklarim të vetin, presidenti rus Vladimiri Putin ka deklaruar në Rossiya – 1 se vendi i tij do të modernizojë armatimin bërthamor, gjithnjë me idenë e frenimit. “SHBA kanë stacionuar armët e veta bërthamore në Europë që pas LIIB.

Perëndimi nuk mund të dështojë në Shqipëri

Postuar në 16 Dhjetor, 2015 10:01

Në historinë pluraliste të Shqipërisë nuk është rasti i parë kur ambasadori amerikan përfshihet direkt në debatet politike në vend dhe që artikulon ide e teza që gjejnë mbështetje qytetare, por krijojnë pakënaqësi politike.

Mbështetja e Turqisë për ISIS, politikë për shmangien e krijimit të shtetit kurd

Postuar në 13 Dhjetor, 2015 11:54

Angazhimi i Turqisë në Siri lidhet me çështjen kurde. Ish-zyrtari i CIA-s Philip Giraldi dhe drejtor Ekzekutiv i Këshillit për Interesin Kombëtar ka komentuar në një intervistë për gazeta.ru se lufta e Turqisë ndaj qeverisë së Bashar Al Assadit lidhet pikërisht me shmangien e krijimit të shtetit kurd. Në këtë kuptim shkon edhe mbështetja për Shtetin Islamik. “Nëse kurdët krijojnë shtetin e tyre ata do të kapnin 30% të territorit të Turqisë. Ky është makthi i Erdoganit. Politika e tij në Siri duhet konsideruar nga kjo perspektivë.

Rusia e gatshme të negociojë largimin e Assadit gjatë vizitës së John Kerryt në Moskë

Postuar në 12 Dhjetor, 2015 22:04

“Pres Tv”, një ndër mediat kryesore iraniane, raporton se Rusia dhe ShBA mund të bien dakord për largimin nga pushteti të presidentit sirian Bashar al Assad dhe krijimin e një faze tranzitore që do të jepte një zgjidhje për krizën e gjatë të Sirisë. Televizioni në fjalë citon Celeste Wallander, drejtore për Rusinë dhe Eurazinë në Këshillit Kombëtar të Sigurisë, sipas të cilës procesi politik është në zhvillim e sipër. Wallander thotë se shpresat janë që kjo gjë të arrihet me vizitën e sekretarit amerikan të Shtetit John Kerry në Moskë javën që vjen.

Pages

Subscribe to RSS - shba