shba

SHBA, stërvitje masive për skenarë katastrofikë në Paqësorin Veriperëndimor

Postuar në 01 Mars, 2016 04:13

Agjencia Federale e Menaxhimit të Emergjencave në SHBA – FEMA – ka bërë të ditur se personeli ushtarak dhe ai civil po bëhen gati për të zhvilluar një stërvitje në bregun perëndimor që do të synojë përgatitjen e nevojshme në rast se Ngritja Cascadia do të shkojë drejt shkëputjes. E njohur edhe si Zona e Paqëndrueshme Cascadia, që shkon nga  ishulli Vankuver në  Kaliforni, relievimi në fjalë është një zonë kufitare që ndan dy pllaka tektonike: Juan de Fuca dhe atë të Amerikës së Veriut.

Frika nga Prokuroria Speciale dhe nga “Sita” (amerikano-europiane)

Postuar në 26 Shkurt, 2016 13:24

Pavarësisht nga ç’thonë politikanët e ndryshëm shqiptarë rreth dekriminalizimit, apo nga veprimet e jashtëzakonshme të tyre në parlament, lepuri fle diku tjetër. Së afërmi, pritet të vijnë në Shqipëri përfundimet përfundimtare të Komisionit të Venecias mbi reformën në drejtësi, dhe në këto përfundime, pritet që të mos atakohen dy entitete të reja, të cilat mund t’i futen me themel luftës kundër korrupsionit të lartë dhe bashkëveprimin e tij me krimin e organizuar.

Të sugjeruara e mbështetura fort nga Uashingtoni e Berlini, ja cilat janë këto dy entitete të reja:

Spiunazhi elektronik/Brazili paralajmëron realizimin e një kabëlli nënujor për lidhje me Europën. Projekti kushton 250 milionë$ dhe shmang SHBA-të

Postuar në 25 Shkurt, 2016 23:32

Ndërkohë që në SHBA, kompania Apple po zhvillon një betejë ligjore me FBI-në për të shmangur dekodimin e një aparati që qëllime hetimore, një lajm tjetër që vjen nga jashtë, e përforcon më shumë pasigurinë që ka krijuar komunikimi elektronik. Brazili ka ndërmend të vendosë në punë një kabëll nënujor për komunikime elektrornik me Europën, i cili shmang SHBA-të. Kabëlli do të kushtojë 250 milionë dollarë dhe do të financohet nga komercializimi i tij, pra nga përdorimi i të interesuarve.

Muxhahedinët e Iranit dhe “dora servile” e Shqipërisë për SHBA

Postuar në 24 Shkurt, 2016 01:08

“Sa herë që SHBA ka kërkuar që të mbyllë një punë të pistë diplomatike, prej vitesh një vend i panjohur ka ngritur besnikërisht dorën: Shqipëria”. Kështu niste artikulli i “Los Angeles Times”, i datës 10 nëntor 2013 kur në Shqipëri sapo kishte plasur lajmi se qeveria e kryeministrit Edi Rama, vetëm 3 muaj në pushtet, kishte pranuar të merrte armët kimike të Sirisë.

Pranimi i ish-të burgosurve ujgurë në Guantanamo dhe grupit disident të muxhahedinëve ishin dy punët pista të SHBA-së që “LA Times” rendiste në artikullin e saj.

“Asgjë nuk mund ta shpëtojë Assadin. As të gjithë shiitët dhe Rusia bashkë”

Postuar në 21 Shkurt, 2016 18:38

Arabia Saudite është një ndër aktorët kryesorë të luftës që zhvillohet në Siri. Axhenda e saj është shumë e qartë, ndoshta më e qarta ndër të gjitha axhendat: largim i Bashar Al Asadit nga pushteti dhe ndërprerja e një aksi shiit në Lindjen e Mesme. Në një intervistë për revistën e njohur gjermane “Spiegel”,  ministri i Jashtëm saudit,  Adel al-Jubeir, ka deklaruar se vendi i tij mbështet Procesin e Vjenës dhe se në persepktivë është e qartë se Siria do të jetë pa Assadin.

Një spital në Los Angeles paguan hakerët 17 000 $ në Bitcoin për të rivënë në punë sistemin kompkuterik

Postuar në 18 Shkurt, 2016 19:48

“Reuters” njofton për një ndodhi “të çuditshme”: një spital në SHBA ka paguar hakerat për të rimarrë kontrolin e sistemit kompjuterik, pas një sulmi kibernetik. Më tej akoma, pagesa u bë në Bitcoin, në vlerën ekuivalente me 17 mijë dollarë. Subjekt i lajmit është Qendra Mjekësore Presbiteriane në Hollywood e cila ka realizuar këtë ndërhyej me anë të njerëzve që operojnë jashtë ligjit. “E shpejtë dhe efiçente”, kështu cilësohet rruga e gjetur për të zgjidhur një problem shumë serioz.  

Trump nuk duhet të zgjidhet...

Postuar në 17 Shkurt, 2016 13:41

Lojë apo shqetësim i vërtetë nga Donald Trump? Mediat amerikane, disa prej tyre të paktën, i kanë përfshirë të dy skenarët si të mundshëm; para disa javësh u fol se Trump ishte njeri i demokratëve në fushatë që synon te rrënimin e fushatës republikane. Por sot, presidenti aktual, Barack Obama, ka dalë me një qëndrim që e konsideron Trump një zgjedhje të pamundur, pasi amerikanët janë të zgjuar. “Ata e dinë se të jesh president është një punë serioze. Nuk është si të drejtosh një talk show, apo reality show, nuk është marketing.

A e merr kush seriozisht Tiranën zyrtare?

Postuar në 15 Shkurt, 2016 19:26

Vizita katër orëshe e John Kerryt në Tiranë, la pas një lajm të vetëm të trajtuar gjerësisht në mediat shqiptare dhe ato të huaja: Shqipëria do të pranojë edhe 2000 muxhahedinë të opozitës iraniane, ndonëse siç tha kryeministri shqiptar në prononcimin për shtyp “do t'i pranojmë por për këtë nuk folëm në bisedën me Sekretarin amerikan të Shtetit”. Vëmendja në këtë pikë dëshmon për atë se çfarë është realisht Lajm nga Shqipëria në ngjarje politike të këtij niveli. Të tjerat janë thjesht llogje të Tiranës politike.

Tirana pranon strehimin e 2 mijë muxhahedinëve iranianë

Postuar në 15 Shkurt, 2016 14:22

Mediat e huaja i bënë jehonë vizitës së sekeretarit amerikan të Shtetit, John Kerry në Tiranë dhe një marrëveshje të mbyllur me qeverinë shqiptare për strehimin në Shqipëri të 2 mijë muxhahedinëve iranianë. Iefimerida.gr raporton se nuk është hera e parë që qeveritë shqitarë marrin përsipër të strehojnë muxhahedinë. I prari që pranoi një kërkesë të amerikanëve për strehimin e 210 muxhahedinëve të opozitës iraniane ishte ish-kryeministri Berisha në Maj të vitit 2013. Edi Rama ra dakord të pranojë 2 mijë nga 2 mijë e 800 të tillë  që gjenden aktualisht në bazën amerikane “Liria” të Irakut.

Heshtje nga LSI për vizitën e sekretarit amerikan të Shtetit

Postuar në 14 Shkurt, 2016 23:23

Një hollësi që mund të ketë kuptim, nisur nga trajtimi që disa media i bënë vizitës së John Kerryt në Tiranë. U nënvizua me forcë se sekretari amerikan i Shtetit nuk do të takonte Ilir Metën, që mban detyrën e kryetarit të Kuvendit. Edhe gjatë vizitës së Victoria Nuland, pak muaj më parë u soll në vëmendje ky fakt. E vërteta është se axhenda e një zyrtari kaq të lartë si Kerry, nuk është se mund të lexohet gjithnjë me syzet simbolizuese të koniunkturës politike në Tiranë. Por duhet thënë se sot LSI-ja dhe as Kuvendi, nuk u prononcuan, as e përshëndetën vizitën e Kerryt.

Pages

Subscribe to RSS - shba