rosatom

Pamje të reja nga shpërthimi më i madh termobërthamor i Luftës së Ftohtë

Postuar në 25 Gusht, 2020 15:05

Korporata ruse e energjisë atomike, Rosatom, ka publikuar së fundmi një dokumentar prej 30 minutash, i realizuar në vitin 1961 për shpërthimin e bombës më të madhe termobërthamore të krijuar ndonjëherë.

E mbiquajtur Bomba Car, nën emrin e koduar “Produkti 202”, bomba në fjalë konistonte në një fuqi shpërthyese prej 50 megatonë tritol(ekuivalente me 50 000 000 000 kg tritol). Ajo u lëshua nga një Tubolev 95 më 30 tetor 1961 dhe shpërthimi ndodhi rreth 4 000 m mbi sipërfaqe duke redukatuar ndjeshëm dëmin fizik dhe duke mos krijuar krater.

Rusët e Rosatom do të ndërtojnë impiantin e parë bërthamor në Turqi

Postuar në 03 Prill, 2018 14:25

Turqia ka licencuar ndërtimin e reaktorit të parë bërthamor në Akkuyu dhe për këtë është autorizuar kompania ruse Rosatom.

Licenca është dhënë dy ditë përpara se në Turqi të jetë për vizitë presidenti rus, Vladimir Putin  me të cilin kreu i shtetit turk, Erdogan do të diskutojë për Sirinë.

Projekti nisi të zbatohej tre vjet më parë, por vetëm tani Ankaraja zyrtare ka licencuar ndërtimin e impiantit që e rendit Turqinë në listën e vendeve bërthamore të paktën në sektorin civil.

 

Subscribe to RSS - rosatom