rezultati

Europa po përgatitet për skenarin: Trump nuk njeh rezultatin e zgjedhjeve dhe nuk largohet nga Shtëpia e Bardhë

Postuar në 16 Tetor, 2020 23:00

Revista gjermane “Spiegel” raporton së fundmi për ato që i cilëson si “përgatitje për skenarin më të keq” të zgjedhjeve presidenciale në SHBA. Dhe ky skenar më i keq është mosnjohja e rezultatit nga presidenti aktual Donald Trump, çka ka vënë në lëvizje autoritetet europiane që do të duhet të kenë një qëndrim mbi atë që mund të ndodhë.

Shifranti i paaftë i KQZ-së

Postuar në 03 Korrik, 2019 16:24

Komision Qendror i Zgjedhjeve ka deklaruar sot një shidër të re pjesëmarrjeje në votimet e 30 qershorit, 812 249 zgjedhës. Në datën 30 qershor, KQZ-ja e përditësoi përqindje e pjesëmarrjes në orën 22:00, ndërkohë që kishte dalë për herë të fundit në orën 16:00. Për të evidentuar pjesëmarrjen, KQZ-ja nuk ka nevojë për numërimin e fletëve të votimit, por për firmat e vëna në listat e zgjedhësve, që është një punë që bëhet shumë shpejt sepse QV-të nuk kanë me ligj më shumë se 1200 votues. Si vallë ndodhi që KQZ-ja të ketë këtë mospërputhje?

Izraeli, i ndarë pas zgjedhjeve. Rivali Gantz dhe Netanyahu shpallin fitore

Postuar në 09 Prill, 2019 22:50

Izraeli ngjan të jetë më i ndarë pas zgjedhjeve të së martës sesa para tyre. Të dy rivalët, kryeministri në detyrë, Beniamin Netanyahu dhe Benny Gantz i qendrës së majtë, kanë shpallur fitoren.

Përse u “frynë” partitë në Qeveri dhe u “rrudh” opozita?

Postuar në 07 Korrik, 2017 12:19

Blerja e votës dhe kërcëni mi i votuesve konsiderohen nga vëzhguesit ndërkombëtarë si disa prej manipulimeve më të vështira për t’u identifikuar dhe faktuar. Pavarësisht kësaj, vëzhguesit ndërkombëtarë të zgjedhjeve të 25 qershorit 2017 kanë pohuar se ka pasur blerje të votës dhe  kërcënim të votuesve në të gjithë vendin.

Numri dy i PD-së: Keqardhje për rezultatin. Misioni i PD-së vazhdon

Postuar në 26 Qershor, 2017 16:58

Humbja e PD-së është tanimë realitet elektoral, por edhe politik. Sekretari i Përgjithshëm i kësaj partie, Arben Ristani, i katërti në kistën e Vlorës dhe që nuk arriti të zgjidhej si deputet, ka bërë një shnëim të shkurtër në Facebook përmes të cilit shpreh keqardhjen për rezultatin dhe falenderon anëtarët e PD-së. 

Kontétë që vulosën humbjen e Clinton-it

Postuar në 20 Nëntor, 2016 23:58

Hillary Clinton-i do të mbahet mend si kandidatja që mori rreth 1 milione e 500 mijë vota më shumë se sa rivali i vet në rang kombëtar, por që nuk arriti të shkojë në Shtepine e Bardhe, sepse mori 100 mijë vota më pak se ai në 3 shtete që ajo duhej t’i kishte fituar – Pennsylvania, Michigan, Wisconsin.

Po të futemi fare pak më thellë në numra, bien në sy këto fakte interesante:

Subscribe to RSS - rezultati