radarët

Gjyqi i Tahirit, radarët e Sazanit u fikën për peshkarexhën e Habiljave

Postuar në 15 Maj, 2018 10:23

Prova të tjera dalin në dritë për implikimin e dyshuar të strukturave shtetërore në trafikun e drogës gjatë hetimeve për ish-ministrin e Brendshëm, Sajmir Tahiri. Sipas gazetës “Shqiptarja”.com nga provat që ka paraqitur prokuroria në gjyqin ndaj ish-ministrit të Brendshëm, ka dalë në pah një fakt mjaft i rëndë. Në datën 6 maj të vitit 2016 kur një peshkarexhë italiane e ngarkuar me drogën e grupit të Habilajve u nis nga Shqipëria për në Itali radari i ushtrisë u fik për t’u mundësuar kalimin e lirë.

Refuzimi i seancës për radarët, a ka lidhje largimi i kreut të SHISH me këtë dosje?

Postuar në 30 Tetor, 2017 13:47

Mazhoranca ka hedhur poshtë në Komisionin e Sigurisë një kërkesë të LSI-së për seancë dëgjimore me drejtorin e përgjithshëm të Policisë Shtetit drejtorin e SHISH dhe shefin e ushtrisë. Kjo është bërë e ditur nga përfaqësuesi i kësaj force, Luan Rama. 

Në Prokurori edhe dosja e Radarëve

Postuar në 21 Tetor, 2017 23:36

Prokuroria e Krimeve të Rënda ka në dorë edhe një tjetër dosje që lidhet me çështjet e trafikut të drogës dhe implikimit mundshëm të strukturave shtetërore në këtë aktivitet kriminal.

ResPublica mësoi se dosja në fjalë lidhet me çështjen e radarëve dhe prek një sërë institucionesh që mbulojnë menaxhimin dhe funksionimin e këtij sistemi që lidhet me sigurinë kombëtare. I pyetur nga ResPublica për këtë çështje, zëdhënësi i Prokurorisë, Albi Seriani pohoi ekzistencën e një dosje për të cilën ai nuk kishte ende akses.

Dosja “Habilaj”, deri ku shkon skandali i radarëve

Postuar në 18 Tetor, 2017 21:56

Zbardhja e dosjes “Habilaj” dhe përgjimet ambientale lënë të kuptohet se grupi i trafikantëve që dyshohet se mbante lidhje me ministrin Tahiri, kishte nën kontroll edhe struktura policore që monitoronin radarët e sallave operative në Vlorë e Durrës.

Një lojë e pistë

Postuar në 17 Shtator, 2017 17:25

Shumëkush e mendoi si moment reflektimi deklaratën e Edi Ramës për çështjen e drogës gjatë fjalimit të parë në legjislaturën e re parlamentare. Ai vlerësoi opozitë se kishte shkundur qeverinë gjatë katër viteve për trafikun e drogës. Bashkë me vendimin e largimit përfudnimisht nga kabineti qeveritar të Sajmir Tahirit , kjo deklaratë paketohet si një mesazh politik që e bën këtë të fundit viktimën e radhës.

Update/Shtet që lufton drogën me radarë jashtë funksionit

Postuar në 06 Shtator, 2017 17:33

Qeveria është munduar gjithmonë të mbulojë përmasat e trafikut të drogës dhe të injorojë çdo dyshim që lidhet me punën e policisë në këtë drejtim. Edhe më parë është folur në media për mosfunksionim të sistemit të radarëve që bëjnë identifikimin e mjeteve lundruese në det.

Subscribe to RSS - radarët