meta

Mattarella: Të gjithë e ndjejmë veten si në shtëpinë tonë mes arbëreshëve

Postuar në 07 Nëntor, 2018 16:06

Një vizitë patjetër shumë e rëndësishme dhe me konotocion simbolik të posaçëm mund të konsiderohet ajo e presidentit të Republikës, Ilir Meta në komunitetin arbëresh të Kalabrisë në Shën Demetër Korona.

Ai është shoqëruar nga homologu italian, Sergio Mattarella, që e ka konsideruar tokën e arbëreshëve si vendin ku të gjithë

arbërershë, shqiptarë, italo-arbëreshë dhe italianë e ndjejme veten në shtëpinë tonë

Kryeministri duhet të propozojë veten për ministër të Brendshëm

Postuar në 06 Nëntor, 2018 22:03

Sot Shqipëria nuk ka një ministër të Brendshëm. Në krye të saj me kompetenca të cunguara që nuk ka kaluar në Presidencë. Lidhur me këtë fakt, juristi Jordan Daci ka deklaruar sot në një intervistë të për Top-Channel se:

Rezerva kushtetuese i ngarkon ministrit dhe vetëm ministrit disa kompetenca të caktuara. Asnjë zëvendës, qoftë me autorizim apo delegim nuk mund ta bëjë një gjë të tillë. Për më tepër që delegimi i kompetencave nënkupton një periudhë krejtësisht kalimtare, të kufizuar në kohë dhe në veprime

Kalabria dhe Shqipëria një lidhje që reziston prej 600 vjetësh

Postuar në 06 Nëntor, 2018 21:26

Ilir Meta u prit me shumë entusiazëm në Lungro të Kalabrisë, ku mijëra arbëreshë dolën për t’i uruar mirëseardhjen kreut të shtetit shqiptar.

“Kalabria është shumë e rëndësishme për ne, sepse këtu është zemra e bashkësisë arbëreshe të zhvendosur në Itali që në Mesjetë. Ju jemi mirënjohës që kanë ruajtur gjuhën, traditat, zakonet, identitetin që nga koha e Skënderbeut. Është meritë e tyre, por edhe e kalabrezëve dhe italianëve, që i kanë mirëpritur.’’ – u shpreh Presidenti Meta.

Rama e ka nën dorë arsyen e mosdekretimit të Lleshajt

Postuar në 05 Nëntor, 2018 23:25

Kryeministri foli me dyer të mbyllura në grupin parlamentar për përplasjen e tij me Ilir Metën duke thënë se Presidenti është duke kërkuar një konflikt me mazhorancën. Kësisoj sipas Ramës, arsyet e mosdekretimit të Sandër Lleshajt janë të sforcuara dhe të paqena.

Mediat raportuan për një letër që i ka shkuar kryeministrit nga zyra e Presidentit me të gjitha arsyet e mosdekretimit të Sandër Lleshajt. E pyetur nga Respublica nëse Presidenti do ta bëjë publike letrën, zyra për shtyp e tij se për momentin nuk është vendosur për ta publikuar.

Pyetja emblematike e Bledi Çuçit për Ilir Metën (Video)

Postuar në 05 Nëntor, 2018 20:19

Një ditë pasi Edi Rama kishte konsumuar në Presidencë bisedën me Ilir Metën për mosdekretimin e Sandër Lleshajt, deputetët afër kryeministrit mesa duket kanë marrë lejen për të folur lidhur me sjelljen e Presidentit.

Nuk ka asnjë dyshim  që në Partinë Socialiste mendojnë si Edi Rama dhe aq më tepër rishtarët që janë katapultuar në politikë si pjesë e enturazhit të tij.

Gjatë paradites u citua një fjalë e Edi Ramës në grupin parlamentar ku u hodhën akuza ndaj Ilir Metës se ka shkelur kushtetutën me mosdekretimin e Lleshajt.

Aksidenti i Gjykatës Kushtetuese shpjegon pushtetin e Presidentit

Postuar në 05 Nëntor, 2018 18:46

Cili është dimensioni personal i krizës së sotme mes Presidentit të Republikës dhe Kryeministrit? Është një pyetje që mund t’u përgjigjet deri diku spekullimeve të ditës së sotme se Presidenti po bën politikë në vend se të përfaqësojë tjetër gjë. Pra unitetin.

Në fakt çdo akt ka brenda diçka të natyrës politike. Por kur flasim në kuptimin e politikës që injoron  kontekstin institucional atëherë po që ka diçka shqetësuese.

Presidenti: I gatshëm të informoj Kuvendin në çdo kohë për mosdekretimin e Sandër Lleshit

Postuar në 05 Nëntor, 2018 14:14

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka përcjellë sot për mediat një përgjigje zyrtare për çështjet që janë ngritur nga kryeministri Edi Rama që ka paralajmëruar veprime të mëtejshme për çështjen “Lleshi”. Përmes zëdhënësit Tedi Blushi, presidenti deklaron gatishëmërinë për të informuar Kuvendin e Shqipërisë. Më poshtë njoftimi i plotë: 

Lleshi e Rama përplasen në derën e Metës

Postuar në 03 Nëntor, 2018 19:58

Edi Rama dhe Sandër Lleshi përplasen në derën e Ilir Metës. Presidenti nuk e dekretoi Lleshin si ministër të Brendshëm, duke i dhënë fund enigmës ditën e fundit të afatit kushtetues për t'u shprehur. Presidenca njoftoi zyrtartarisht përmes një sqarimi të shkurtër se kreu i shtetit nuk ka krijuar bindjen e plotë për kandidatirën e Sandër Lleshit, të propozuar nga kryeministri Rama.

“Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta nuk ka krijuar bindjen e plotë për t'i dhënë besimin kandidaturës së Z.Sandër Lleshaj si ministër i Brendshëm”-thuhet në argumentimin e Metës.

Adete familjare me Papa Françeskun

Postuar në 17 Shtator, 2018 19:10

Ilir Meta shpërndau për mediat fotografi dhe tekst nga takimi i tij me Papa Françeskun.

Një rast që edhe ai e shfrytëzoi më shumë si adet familjar sesa si një mundësi për të përfaqësuar në rend protokollar Presidentin e Shqipërisë. 

Vrapin për t'i vjedhur bekimin Papës për familjen e ka bërë edhe çifti Rama gjatë vizitës së tij në Tiranë.

Ka mbetur në memorien e shqiptarëve vrapi i Lindës dhe Edit me Zahon në krahë drejt Dhomës së Aeroportit "Nënë Treza" ku do të takonin Papa Françeskun. 

Rrëzohet dekreti i Metës për lojrat e fatit

Postuar në 13 Shtator, 2018 13:34

Parlamenti rrëzoi dekretin e Presidentit Meta për ligjin e lojërave të fatit dhe miratoi ndryshimet ligjore në ligjin për dëmshpërblimet e ish-të përndjekurve. Dekreti i Presidentit u rrëzua me 74 vota pro dhe asnjë kundër.Presidenti Meta e ktheu në Parlament ligjin e miratuar nga shumica, duke e arsyetuar me uljen e barrës fiskale për lojërat e fatit, duke deklaruar se në këtë mënyrë favorizohej Lotaria Kombwtare.

Pages

Subscribe to RSS - meta