mbetjet

Njeriu e ndryshoi qasjen ndaj vdekjes 20 000 vjet më parë

Postuar në 16 Shkurt, 2021 21:38

Në Lindjen e Mesme, njeriu prehistorik e ndryshoi raportin me vdekjen gati 20 000 vjet më parë. Të dhënat për këtë ndryshim në sjelljen e komuniteteve që jetonin me gjueti vijnë nga zbulimi i mbetjeve të një gruaje, e cila pas vdekjes është djegur në një kasolle.

Varrimet e njerëzve në shtëpi ose struktura të tjera, si dhe djegiet, mendohet se kanë origjinën në fshatrat bujqësorë të periudhës neolitike në dhe përreth Lindjes së Mesme, jo më herët se rreth 10 000 vjet më parë.

Smolensk, mendohet se janë gjetur mbetjet e gjeneralit Gudin të ushtrisë së Napoleonit

Postuar në 10 Korrik, 2019 15:10

Një ekip arkeologësh francezë dhe rusë deklarojnë se kanë gjetur në Smolensk mbetjet e gjeneralit francez të kohës së Napoleon Bonapartit, Charles Etienne Gudin, emri i të cilit është shënuar në Harkun e Triumfit në Paris. Gudin kishte njohje personale me Bonapartin dhe ai u vra në betejë më 22 gusht 1812 në moshën 44 vjeçare. Pas vdekjes, zemra e tij u hoq nga trupi dhe u çua në Paris për t’u vendosur në varrezën pariziene në Pere Lachaise.

Lebra akute që rëndom e quajnë Turizëm*

Postuar në 29 Prill, 2019 13:59

 

Ballkani Perëndimor, pa dogana për mbetjet urbane. Kosova ja sjell Shqipërisë, kjo e fundit ja çon Kroacisë

Postuar në 22 Prill, 2019 22:19

Abc News raporton sot për situatën e ndotur të liqenit të Fierzës në Kukës si pasojë e prurjeve të lumenjve, Drini i Bardhë dhe Drini i Zi që sjellin me vete mbetjet urbane nga Kosova dhe Maqedonia e Veriut.

Pamjet e transmetuara flasin qartë dhe duke patur parasysh se për mbetjet e Shqipërisë që derdhen në detin Adriatik është ankuar shpesh Kroacia, atëherë mund të kuptohet mirë se të paktën në një pikë unifikimi doganor është arritur në Ballkanin Perëndimor.

Shih e shkruaj/Bashkia që Do z. Veliaj krijon vend mbetjesh pranë varrezave

Postuar në 29 Mars, 2019 13:50

Në periferi të varrezave të Tufinës është krijuar një vendgrumbullim mbeturinash, të cilat më pas digjen dhe groposen. Pas vëzhgimit nga TemA TV, edhe reagimi ka qenë i menjëhershëm, pasi punonjësit e Bashkisë nxituan që të mblidhnin plehrat dhe t'i transportonin për në një vend tjetër.

Qendra e "Soros" padit Bashkinë e Fierit për mbetjet urbane

Postuar në 12 Shtator, 2018 13:39

Bashkisë së Fierit do t’i duhet të përballet në Gjykatë me një padi mbylljen dhe rehabilitimin e plotë të vend depozitimit të mbetjeve urbane në Sheq. Padia është ngritur nga Qendra EDEN, e financuar nga Fondacioni për Shoqërinë e Hapur “Soros”, e cila pretendon se vendndodhja e vend depozitimit të Fierit është e papërshtatshme, pasi kjo fushë është në përdorim prej më shumë se 40 vitesh. Po kështu thuhet se trajtimi dhe eliminimi i mbetjeve është ende shumë problematik, pamvarësisht financimit që ka dhënë ambasada e Hollandës për këtë projekt.

Analiza e kafkës dhe e dhëmbëve që mbahen në Moskë: Hitleri vdiq në prill 1945

Postuar në 19 Maj, 2018 18:58

Adolf Hitleri ka vdekur në vitin 1945 si pasojë e helmimit me cianur dhe qitjes me një plumb. Një shkencëtar franez, Philippe Charlier i ka deklaruar së fundmi AFP-së se atij iu dha mundësia e rrrallë që të analizonte fragmente të dhëmbëve të Hitlerit që mbahen në Moskë.

Dhëmbët janë autentikë, nuk ka asnjë dyshim për këtë. Studimi ynë provon se Hitleri vdiq në vitin 1945

shprehet ai.

Inceneratorët, zv.ministrja e Mjedisit: "E kemi kusht nga BE, deri në 2023"

Postuar në 21 Mars, 2018 18:56

Qeveria e justifikon vendosjen masive të inceneratorëve me një kusht të Unionit Evropian për vendet kandidate për në BE. Sipas Komisionit Evropian vendet duhet të arrijnë që të mos mbajnë në landfille më tepër 10 përqind të mbetjeve deri në 2030. Ndërsa qeveria shqiptare “nxiton” dhe e vë afatin deri në vitin 2023.

TemaTv

Inceneratorët, hapet rruga e importit të mbetjeve

Postuar në 18 Mars, 2018 16:27

Alternativa për djegien e mbetjeve në Shqipëri përmes inceneratorëve është parë nga qeveria si formë efikase për trajtimin e tyre, ndërsa ka gjetur kundërshtim nga opozita dhe përfaqëësues të shoqërisë civile. Tashmë, në funksion është incineratori në Elbasan, dhe pas tij janë projektuar dy të tjerë në Fier e Tiranë. Vizita e ministrit Damian Gjiknurit në Elbasan këtë fundjavë pasoi në komentin e tij, se impanti ka nevojë për më shumë mbetje, dhe vlera e dytë e shtuar përpos eliminimit të tyre është prodhimi i energjisë.

Ndotja që përgënjeshtron çdo premtim dhe çdo artikull gazete(video)

Postuar në 17 Mars, 2018 18:34

U premtua se do të bëhej aksion kombëtar, se pastrimi i territorit do të ishte prioritet i këtij mandati. Edhe ndarja territoriale premtonte zgjidhje të një problemi shumë serioz si ndotja nga mbeturinat urbane, ndërkohë që qeveria po mburret se për mbetjet ka strategji të mirëmenduar. 

Por përtej premtimeve dhe artikujve promovues apo lavdërues, është territori shqiptar, bregu i detit, lumenjtë, deltat dhe lagunat ato që flasin më mirë. 

Pages

Subscribe to RSS - mbetjet