Ligji i Luftes

Ligji i Luftës do hiqet me dekret të Presidentit të Greqisë

Postuar në 18 Maj, 2018 11:13

Deklarimi i kryeministrit të Greqisë Alexis Tsipras për marrëveshjet në diskutim mes Shqipërisë dhe Greqisë njofton zgjidhjen e disa çështjeve të cilat kanë qenë pezull për shumë kohë. Përveç marrëveshjes së detit për të cilën ekipet negociatore do të takohen sërish në Tiranë, është edhe çështja e ligjit të luftës. 

Argumenti/ Edhe Shqipëria nuk e ka shfuqizuar gjendjen e luftës me Greqinë

Postuar në 09 Mars, 2018 11:19

Pjesë e marrëveshjes së partneritetit strategjik që pritet të nënshkruhet mes Shqipërisë dhe Greqisë është edhe kërkesa e palës shqiptare për shfuqizimin e ligjit të luftës.

Parimisht Athina ka rënë dakord të avancojë me këtë kërkesë të palës shqiptare, por nga radhët e opozitës greke ka një pretendim se edhe Shqipëria duhet të shfuqizojë me ligj vendimin e asamblesë parlamentare të vitit 1939, që njihte si shtete armike çdo vend që ishte në luftë me Italinë.

Ministri i Jashtëm: Ligji i Luftës do të hiqet me dekret të Presidentit të Greqisë

Postuar në 31 Janar, 2018 11:56

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, sqaroi dje në emisionin “Opinion” në Tv Klan sesi po veprohet për heqjen e ligjit të luftës nga Greqia. Sipas Bushatit akti final do të jetë dekreti i Presidentit me kundërfirmat e ministrave dhe kryeministrit në formën e një vendimi që është ekuivalent me dekretin e vitit 1940.

Kemi bërë disa diskutime me palën greke.

Kotzias: Ka kohë për Ligjin e Luftës, dy variantet e zgjidhjes

Postuar në 20 Dhjetor, 2017 11:40

Greqia pranon se mes Shqipërisë dhe Greqisë ekziston një ligj lufte që duhet shfuzizuar. Qasja e re e Athinës vjen pas lëshimin që bëri pala shqiptare me çështjen e varrezave dhe firmosjen e vendimit për zbatimin e marrëveshjes që parashikon ndërtimin e tyre. I ftuar nga televizioni publik ERT për të komentuar çështjet e politikës së Jashtme Kotzias, deklaroi se Ligji i Luftës “është çështja kryesore që duhet zgjidhur pozitivisht”, por duke shtuar se për diskutimet ka ende kohë dhe se kanë dy variante që politika greke ka në tavolinë.

Ministri i Jashtëm: "Afër zgjidhjes për ligjin e luftës me Greqinë. Marrëveshje e re për detin"

Postuar në 28 Shtator, 2017 21:45

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë Ditmir Bushati, ka deklaruar sot gjatë një interviste në Top-Story se Shqipëria dhe Greqia janë shumë afër gjetjes së një mirëpkuptimi të ri për çështjen e ligjit të luftës.

“Është një çështje që nuk do të doja të prodhoja lajm, por me bindje të plotë them sonte që për ligjin e luftës jemi shumë herë më afër zgjidhjes seç kemi qenë para një apo dy vitesh”, tha Bushati. 

Meta intervistë për "Kathimerini", quan spekulantë Idrizin e Ramën: "Përdorin axhenda nacionaliste për qëllime elektorale"

Postuar në 16 Tetor, 2016 12:24

Vizitën e tij në Athinë Ilir Meta e ka plotësuar edhe me kuadrin mediatik, ku përveç raportimeve dhe interesit me të cilin u ndoq kjo vizitë, gjeti pasqyrim edhe në gazetën "Kathimerini", një nga mediat më prestigjoze të shtetit fqinj. Kreu i kuvendit u shfaq në Athinë bashkë me një grup deputetetësh si për të konfirmuar se axhenda e parlamentit të Shqipërisë ndryshon nga ajo e partive politike. Dhe mesazhi i drejtëpërdrejtë ishte për Shpëtim Idrizin dhe Edi Ramën, dy aleatë me perspektivë në zgjedhjet e ardhshme, të cilët kanë ashpërsuar tonet në raport me Greqinë.

Kreu i PD-së, takime në Athinë me kreun e Demokracisë së Re, Mitsotakis, pjesë edhe e Grupit “Bilderberg”. Basha: “Të anullohet ligji i luftës”

Postuar në 07 Korrik, 2016 17:53

Partia Demokratike njofton sot për një takim të kreut të saj, Lulzim Basha, me kreun e Partisë Demokracia e re në Greqi, Kyriakos Mitsotakis, një politikan i ri, por që po imponohet mirë në sondazhe, Mitsotakis ishte pjesë edhe e takimit të fundit të Grupit Bilderberg, që organizon takime i

Kushti kryesor i Shqipërisë për Greqinë: Shfuqizimi i Ligjit të Luftës

Postuar në 26 Maj, 2016 20:27

Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Ditmir Bushati, ka paralajmëruar disa kushte për homologun e tij grek, Nikos Kotzias, përpara se ky të vizitojë Tiranën në fillim të qershorit. Siç është bërë e ditur, Kotizas vjen me disa propozime, ndaj edhe Bushati, ka ndarë me opinionin shqiptar, kërkesat e palës shqiptare. "Nuk ka kushte nga Shqipëria dhe nga Greqia, ka një dialog të vërtetë, propozime, hulumtime për mënyrën më të mirë sesi mund të adresohen këto lloj problematikash.

Kompromisi: Ka “çështje të të Drejtave të Njeriut të popullsisë çame dhe pasardhësve të tyre”. Në këmbim: Greqia të heqë ligjin e Luftës

Postuar në 26 Mars, 2016 15:33

Ministri i Jashtëm i Shqipëriosë, Ditmir Bushati, publikon sot një shkrim në të cilin bën një sintezë të vizitës së fundit në Greqi. Pasi vlerëson se ardhja në pushtet e socialistëve e çtensionoi raportoin me Greqinë fqinje, Bushati, kalon në trajtimin e problemeve që ai i ndan në tre kategori: “Në grupin e parë: çështjet e trashëguara nga e kaluara, ku përfshihen çështja e Ligjit të Luftës; çështja e pronave të shqiptarëve të sekuestruara nga Greqia gjatë dhe pas Luftës së Dytë Botërore; çështja e të Drejtave të Njeriut të popullsisë çame dhe pasardhësve të tyre.

Kotzias: Greqia nuk është në luftë me Shqipërinë, ka zgjidhje për interpretimet ligjore që shqetësojnë palën shqiptare

Postuar në 22 Mars, 2016 11:20

Athina konsideron se "ligji i luftës" është pa fuqi dhe se mes dy vendeve nuk ka gjendje lufte. Pyetjes së një gazetari në konferencën e dy ministrave të jashtëm të hënën në Athinë, kreu i diplomacisë greke i përgjigj duke sjellë në vëmendje vendime apo traktate që rrëzojnë çdo pretendim për gjendje lufte mes dy vendeve. "Greqia nuk është në luftë me Shqipërinë. Këtë e vërteton edhe deklarata e Këshillit të Ministrave në vitin 1987, e vërteton edhe traktati i miqësisë i vitit 1996.

Pages

Subscribe to RSS - Ligji i Luftes