kriza politike

Intervistë/Loja manipuluese e Vuçiç në Serbi - pandemia, zgjedhjet, Kosova

Postuar në 27 Korrik, 2020 20:36

 

Një ndër aktivistet serbe, Biljana Đorđević, e lëvizjes “Ne Davimo Beograd”, asistent pedagoge në Universitetin e Beogradit, sqaron në këtë intervistë për ResPublica sfondin e përplasjes politike në Serbi dhe mënyrën sesi presidenti serb përdori pandeminë për të fituar zgjedhjet. Apo sesi ai luan me kartën e Kosovës në dy plane, por pa shpjeguar qartë ndonjë gjë konkrete për opinionin.

Kriza e përjetshme shqiptare

Postuar në 20 Nëntor, 2019 12:49

  

Presidenti ofrohet për negociimin e krizës politike

Postuar në 16 Prill, 2019 23:37

Në një intervistë për RTSh-në, Presidenti I Republikës Ilir Meta, ka nënvizuar dy gjëra: së pari se djegia e mandateve nga opozita është marrëzi dhe së dyti se kriza i ka rrënjët në vitin 2008 dhe ndryshimet kushtetuese të atij viti.

Në thelb kreu I shtetit ka ofruar opsionin e negociimit të krizës aktuale duke sugjeruar në këtë mënyrë se faktori ndërkombëtar nuk duhet të ketë më rolin që ka patur dikur në kësi çështjesh.

Presidenti refuzon ndërmjetësimin për krizën politike

Postuar në 07 Prill, 2019 14:53

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka refuzuar të iniciojë një tryezë dialogu ndërpartiak dukem bërë thirrje që partitë politike të dëshmojnë vullnetin për të gjetur zgjidhje.

Zgjidhje që të ruhet paqja e brendshme

Postuar në 02 Prill, 2019 14:11

Gjatë periudhës së mbi 100 vite jetë shtetërore, në intervalet kur aktiviteti politik në vend është zhvilluar mbi parlamentarizimin, krizat politike, përplasjet mes individëve të fortë, që komanduan hapësirat politike dhe territoriale, janë zgjidhur me kompromise të përkohshme dhe të paprincipta, duke shkaktuar sistematikisht destabilitetin e vendit. Për rrjedhojë, rrjedha e ngjarjeve ka vazhduar të sillet në atë rrethin, që vërtitet përkundër interesave të njerëzve të thjeshtë dhe paqëndrueshmëria shtetërore ka qëndrue si kambanë mbi jetën e familjeve shqiptare.

Sforcimi për ta trajtuar krizën si çështje imazhi

Postuar në 26 Mars, 2019 12:29

Vendimi i opozitës për djegien e mandateve ka çoroditur një pjesë të madhe të shumicës qeverisëse dhe mediave apo gazetarëve të saj.Nuk po arrihet të artikulohet më shumë sesa akuza e kryeministrit që është: ky vendim dëmton imazhin e vendit.

Mirëpo nëse do shfletojmë edhe në internet mediat pranë z. Rama, analizat e ndryshme dhe vetë kryeministrin, do të shohim të njëjtën gjuhë: opozita me shfaqjet e veta parlamentare dhe propagandën anglisht kundër qeverisë ka dëmtuar imazhin e vendit.

ATA dhe NE - shpjegimi keqdashës dhe përçarës i krizës

Postuar në 16 Mars, 2019 21:59

Brenda krizës së sotme politike dhe institucionale në Shqipëri, po nxjerr krye më fort se më parë ajo që mund të quhet kriza e gjykimit publik dhe vlerësimit objektiv të saj. Nëse në radhët e opozitës ka një larmi qëndrimesh, qofshin këto edhe kaotike, kjo më së paku dëshmon për dinamikë interesash, mungesë disipline, pakënaqësi, etj., por së paku diçka po lëviz. Lulzim Basha dhe Monika Kryemadhi po prekin disa ekuilibra.

Ninulla e Brukselit që nuk vë në gjumë

Postuar në 25 Shkurt, 2019 14:52

Zëdhënësja e Komisionit Europian, Maja Koçijançiç, ka përsëritur qëndrimet veta për krizën në Shqipëri, duke sjellë në vëmendje faktin se bojkoti apo dorëzimi i mandateve parlamentare është i dëmshëm.

Drafti i Yee për krizën

Postuar në 17 Maj, 2017 13:28

Këto janë pikat kryesore të propozimit që zyrtari amerikan Hoyt Brian Yee u la palëve politike shqiptare për t’u dakordësuar për zgjidhjen e krizës politike aktuale.

 

1.            Një zëvendës Kryeministër i përkohshëm (person jo-politik), i propozuar nga opozita;

2.            Caktimi konsensual i katër ministrave (ekspertë teknik të respektuar) me qëllim parandalimin e keqpërdorimit të administratës publike dhe ndikimeve në procesin zgjedhor;

Yee dekreton paraprakisht 18 qershorin: Legjitim edhe nëse do të ketë Votime dhe jo Zgjedhje

Postuar në 15 Maj, 2017 15:41

Zyrtari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Brian Hoyt Yee ka zbardhur qëndrimin e vet dhe të shtetit të vet që lexohet vetëm në një mënyrë: PD-ja të tërhiqet. Në një bashkëbisedim të zhvilluar me gazetarët, Yee ka thënë ndër të tjera:

Shtetet e Bashkuara mbështesin paketën “McAllister” dhe do të ishte në pëlqimin e saj sikur palët të gjenin një marrëveshje mbi këtë paketë.

Pages

Subscribe to RSS - kriza politike