koncesioni

Presidenti ngre akuza penale për kontratën koncesionare të rrugës Milot - Balldren

Postuar në 08 Gusht, 2019 16:53

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka kthyer sot për rishqyrtim ligjin për miratimin e kontratës konçesionare për rrugën Milot-Balldren. Përmes në njoftimi në faqen e vet online, kreu i shtetit jep arsyet e këtij vendimi që sipas tij lidhen me një seri procedurash antikushtetuese. Në përfundimet e veta Meta ka konstatuar se:

 

Ligji nr. 52/2019 dhe Kontrata Koncesionare bashkëlidhur janë propozuar, hartuar, nënshkruar dhe miratuar në kundërshtim me parimin e shtetit të së drejtës; 

Me koncesion sepse “shteti nuk ka lekë”? Pse u anullua Thumanë-Kashar?

Postuar në 02 Qershor, 2019 19:52

Kryeministri Edi Rama ka deklaruar sot nga Lezha se rruga Milot - Blldren u dha me koncesion sepse shteti nuk ka kapitalet e duhura.

Do ta ndërtojmë vetëm, do ta ndërtojmë shpejt, për 30 muaj  dhe do ta paguajmë për 13 vjet, me PPP, siç thonë ata vjedhje. Se ku është vjedhja tani, kur një privat do financojë me një kapital të vetin që shteti nuk e ka, dhe pastaj vit pas viti qeveria do ta shlyej, patjetër se nuk bëhet për bamirësi

ka thënë kryeministri?

Dy pyetje: 

Brenda vjeshtës konçesioni për autostradën Tiranë-Durrës

Postuar në 15 Maj, 2019 19:42

Autostrada Tiranë-Durrës është në planet e qeverisë për t’u kthyer shumë shpejt në një aks ku kalimi do të jetë me pagesë. Ministrja e Infrastrukturës Belinda Balluku thotë se ka rënë kontakt me investitorë të huaj për këtë projekt, por pa dhënë më shumë detaje. Ajo thotë se është duke negociuar për të nisur brenda vjeshtës punimet përmes Partneritetit Publik Privat.

Rroftë sebepi i grabitjes

Postuar në 27 Prill, 2019 21:03

U desh një grabitje e përsëritur në Rinas që qeveria shqiptare të vërë në lëvizje një procedurë juridike që synon me gjasë zgjidhjen e kontratës koncesionare për aeroportin “Nënë Tereza”. Ose më saktë rishikimin e termave të kontratës. Përmes një vendimi Këshilli i Ministrave ka autrorizuar Avokaturën e Shtetit të kontraktojë kompani të huaja për të bërë mbikëqyrje juridike të kontratës.

Koncesioni Thumanë-Kashar, Gener 2 padit qeverinë shqiptare

Postuar në 19 Mars, 2019 14:53

 

Më 21 janar të këtij viti, ministrja e sapoemëruar e Energjetikës dhe Infrastrukturës, Belinda Balluku njoftoi atë që ajo e quajti “ndërprerje e procedurës së patneritetit Publik Privat për Aksin Thumanë – Kashar”. Në daljen e vet publike ministrja shtoi edhe këtë fjali:

Natyrisht ne nuk do të heqim dorë nga ndërtimi i këtij aksi të rëndësishëm kombëtar, aq më tepër që projekti është gati

Akuza e parë publike për konçesionin e dokumenteve të identifikimit

Postuar në 27 Shkurt, 2019 22:34

Pasi kaluan pesë vjet përballje me akuza, skandale, dyshime dhe mashtrime të konfirmuara, ish-ministri i Shëndetësisë, Ilir Beqja, ka menduar të thotë diçka për konçesionet. Këto kanë qenë temë elektorale e Partisë Socialiste, e cila premtoi se do t’i anullonte. Me të ardhur në pushtet, gjuha ndryshoi. Socialistët thanë se kontratat nuk zhbëhen sepse Shqipëria do të shkonte në arbitrazh. Kjo është e vërtetë padyshim.

Orikum-Dukat, 70 milionë euro për 14.7 km. Deputeti Shehaj: Kushton 16 mln euro

Postuar në 11 Shkurt, 2019 23:25

Deputeti i Partisë Demkratike Agron Shehaj, ka deklaruar sot në Komisionin Parlamentar të Veprimtarive Prodhuese, se koncesioni i rrugës Orikum-Dukat, po u vjedh shqiptarëve 56 milionë euro. Duke folur gjatë diskutimit për projektligjin e ri “Për Partneritetin Publik-Privat”, Shehaj bëri këtë vlerësim:

Koncesioni i karburanteve ekspozon qeverinë

Postuar në 03 Tetor, 2018 20:17

Paracaktimi i fituesit për konçesionin e kolaudimit të matësve në pikat e tregëtimit të  karburanteve dhe gazit është denoncuar nga një kompani holandeze që ka marrë pjesë në garë. 

Edhe pse zyrtarisht fituesi do të shpallet në 18 Tetor, Shoqëria Penzoil Trading SA, me seli në Zvicër, ka depozituar ankimimin,1 javë pas hapjes së procedurës nga qeveria, më datën 28 Shtator.

Me shumë të panjohura konçesioni i pompave të karburanteve

Postuar në 23 Shtator, 2018 11:05

Hapja zyrtare e garës nga qeveria për koncecsionin e kolaudimit të pompave të karburanteve ka ngjallur reagimin e Konfederatës së Industrive, e cila i druhet pasojave që do të sjellë për qytetarët privatizimi i shërbimit për kontrollin e sistemit të aparateve matës të shitjes së karburanteve.

Interes nga dy kompani të huaja për TEC Vlorën

Postuar në 24 Prill, 2018 16:48

Dy kompani të huaja ofrohen për ta vënë në punë TEC-n e Vlorës, i cili megjithëse u ndërtua në 2012, nuk ka punuar asnjë ditë, për shkak të mosfunksionimit të një pajisjeje. Zëvendësministri i Energjetikës Enis Aliko tha për TemA TV se po bëhet studimi i fizibilitetit dhe shumë shpejt do të shpallet oferta. Ndërkaq, TEC-i është objekt i gjyqeve shumëvjeçare të KESH-it me palën italiane për dorëzimin e parave të lëna garanci.

Pages

Subscribe to RSS - koncesioni