kodi zgjedhor

Mos t'i biem në qafë. PD-ja do të hyjë në Parlament, nuk do të fitojë zgjedhjet

Postuar në 06 Qershor, 2020 16:32

Sot përfaqësuesi i PD-së në punët zgjedhore, Oerd Bylykbashi ka dalë në media të sqarojë miletin se çfarë pune të shkëlqyer ka bërë për reformën, sesi partia e tij ia kapi kokën me derë shumicës dhe e detyroi që të pranonte disa kërkesa që sigurojnë zgjedhje të mira. Thotë ndër të tjera zotëria:

Opozitë mavria

Postuar në 31 Maj, 2020 22:28

Opozita ka shpërndarë sot haberin se ka kërkuar që 100 ditë para zgjedhjeve parlamentare të krijohet një e ashtuquajtur Qeveri Kujdestare e Zgjedhjeve. Propozimi konkret është si më poshtë: 

Kundër oligopolit PS-PD-LSI

Postuar në 08 Shkurt, 2020 12:15

 

Disa parti aleate afër PD-së hodhën idenë e krjimit të një grupimi politik, si një sigël e vetme brenda koalicionit me PD-në. Qëllimi është për të maksimalizuar votën përballë tri partive, PS, PD dhe LSI. Këto parti shpresojnë që me këtë mënyrë shmanget edhe kalimi i votave të tyre te partitë e mëdha, konkretisht te PD-ja.

Një ndarje administrative që nuk përkujdeset vetëm për përfaqësimin e Jugut*

Postuar në 05 Nëntor, 2019 12:38

 

Prej disa kohësh, Parlamenti i Shqipërisë, institucioni më i lartë i pushtetit shtetnor, i konceptuar për të qenë kuvendi i elitës politike dhe intelektuale, përmes një procesi të mirëfilltë zgjedhor, është shndërruar në një “domen nderi”, ku synojnë me u vetofrue për rekrutim, kushdo që në sojin formativ, as do ta kishte guxu me e mendue këtë opsion karriere 100 vite ma parë, në kohën kur u themelue.

Parashikimet dhe metoda e shpërndarjes së mandateve sipas kodit zgjedhor aktual

Postuar në 07 Qershor, 2017 20:39

Të  bësh një parashikim për rezultatin e këtyre zgjedhjeve, duke u bazuar në rezultatet e zgjedhjeve të  mëparshme, është diçka që nuk mund të bëhet me saktësi,  sepse mundësia që gabimi  të  jetë i madh, nuk është e vogël.  Kjo, nga mungesa e konsistencës dhe nga kaosi statistikor që vërehet nga tabelat e  rezultateve. Gjithashtu edhe sondazhet mund të jenë problematike,  përsa i takon gabimit që mund të  shfaqet. Kështu p.sh kemi fenomene si:

Shtyhet me 19 ditë afati i regjistrimit të partive për zgjedhjet e 18 qershorit

Postuar në 09 Prill, 2017 11:08

Të hënën më datë 10 prill përfundon afati ligjor pr regjistrimin e partive politike për zgjedhjet e 18 qershorit. Kjo përcaktohet në Kodin Zgjedhor, por në kushtet e mosregjistrimit nga partitë e opozitës, ky afat do të shkelet. Hapësira e gjetur? Interpretime preferenciale të së drejtës ndërkohë që kodi shkelet: 

OSBE-ja rekomandon hyrje në zgjedhje pa garancitë e kërkuara nga opozita: Nuk ka kohë

Postuar në 15 Janar, 2017 14:53

Gazeta “Pnaorama” ka zbardhur sot një letë të OSBE-ODIHR për çështjen e ndryshimeve në Kodin Zgjedhor. Letra duket se i del përpara dhe zhbën qasjen e PD-së dhe LSI-së për ndryshime thelbësore në kod, por edhe në infrastrukturë dhe kjo thjesht për afatet që nuk kapen.  OSBE-ja konsideron se edhe kërkesa për lista të hapura nuk ka kohë që të përmbushet, çka  i jep kryeministri aktual të drejtë për çdo qëndrim dhe ekspozon misionin si të njëanshëm.

Lista të hapura, mosndryshim i vendvotimit të zgjedhësit dhe shfuqizimi i KQZ-së

Postuar në 09 Janar, 2017 18:31

Lëvizja Socialiste për Integrim ka paraqitur sot përmes kreut të Grupit Parlamentar, Petrit Vasili, 7 amendamente për Kodin Zgjedhor. Përveç propozimeve për rritjen e sanksioneve, deri në sanksione penale për fotografimin e votës, apo blerjen e saj, rëndësi kanë tri propozime të tjera. Partia e Ilir Metës ka propozuar lista të hapura për caktimin e kandidatëve për deputetë, duke parashtruar këtë argumentim: 

Protesta dhe kalim në listat e hapura. Opozita shpreson edhe te kushtëzimi i negociatave me zgjedhjet

Postuar në 20 Tetor, 2016 20:01

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zbardhur atë që mund të quhet aksioni politik i opozitës deri në prag të zgjedhjeve parlamentare të vitit 2017. Opsionet duket se nuk janë shumë të favorshme për PD-në e cila po kërkon një betejë parimore, për zgjedhjet dhe kundër krimit, në një situatë ku pushteti po dëshmohet pragmatist dhe po bën llogari.
Teza e Bashës në intervistën dhënë sot për Top-Channel është e njohur: Nuk ka zgjedhje të lira me Edi Ramën.m

Zgjedhjet e 2017 me formulën ekzistuese, s’ka kohë për ndryshime në Kod

Postuar në 11 Tetor, 2016 17:39

Për zgjedhjet e 2013-ës pati vërejtje serioze nga OSBE-ODIHR që bëri 29 rekomandime për të shmangur ndikimin politik të administratës mbi zgjedhjet dhe fenomenin e blerjes së votës. Procesi u çertifikua si konkurues por u kontestua nga opozita për parregullsi. Palët u angazhuan të ndërhyjnë në Kodon Zgjedhor për të bërë rregullimet e nevojshme, por 8 muaj para zgjedhjeve qeveria thotë se nuk ka kohë për ndryshime thelbësore. Kryetari socialist i Komisionit të Reformës Zgjedhore, Taulant Balla tha se është e pamundur të shkohet në votim dhe numërim elektronike, sipas kërkesave të opozitës.

Pages

Subscribe to RSS - kodi zgjedhor