idlib

Rusia dhe Turqia arrijnë armëpushim për Idlibin. Ankaraja shton trupat, por vetëm me mision monitorues

Postuar në 05 Mars, 2020 19:35

Rusia dhe Turqia kanë arritur një marrëveshje mbi situatën në Idlib të Sirisë pas diskutimeve mes delegacioneve të udhëhequra nga dy presidentët, Putin dhe Erdogan. 

Provë force në Moskë mes Turqisë dhe Rusisë

Postuar në 05 Mars, 2020 16:53

Është zhvilluar në Moskë takimi mes delegacionit turk të drejtuar nga Presidenti Recep Tayyip Erdogan dhe atij rus të drejtuar nga presidenti Vladimir Putin. Mediat kanë përcjellë fjalën e hapjes gjatë së cilës të dy politikanët kanë parashtruar nevojën e gjetjes së një zgjidhjeje për situatën e krijuar në Idlib të Sirisë, ndërkohë që nuk kanë munguar të paraqesin edhe kërcënimet e tërthorta.

Rusia refuzon kërkesën turke: Jemi të vetmit në Siri që kemi mandat të ligjshëm

Postuar në 02 Mars, 2020 16:07

Kremlini ka refuzuar sot zyrtarisht kërkesën e Ankarasë për tërheqjen nga operacionet siriane në Idlib. Pak ditë më parë, presidenti turk, Erdogan deklaroi se ka kërkuar nga homologu i tij rus, Vladimir Putin që të tërhiqet nga Idlib dhe të lejojë trupa turke të mbarojnë punë më regjimin e Assad. Në një përgjigje lidhur me këtë çështje, zëdhënësi i Kremlinit, Dmitry Peskov tha ndër të tjera se:

Ofensiva ruso-siriane në Idlib, Turqia kthen sytë sërish nga SHBA

Postuar në 28 Shkurt, 2020 17:55

Perëndimi me SHBA në krye ka dhënë sot një tjetër shfaqje të pozicionit qesharak që ka marrë në botë për shkak të inkoherencës së madhe që ka krijuar mes predikimit për paqe, ligjit ndërkombëtar që e ka imponuar vetë dhe nevojës për të bërë çfarë i leveridis kudo. Rasti e solli që të jetë Turqia në pozitën e vendit që ka nevojë sot për mbështetje. Po ajo Turqi që sillet pa pyetur shumë për SHBA dhe BE kur vjen puna për situatën në Siri, apo blerjen e sistemeve mbrojtëse ruse.

Gjermania financon ndërtimin e shtëpive për sirianët e zhvendosur në Idlib

Postuar në 05 Shkurt, 2020 12:39

Larg sirianët nga Europa. Çdo emigrant i mundshëm po duket i tepër në kontinentin e vjetër, i kapur në rreth vicioz nga pretendimet për demokraci liberale dhe frikës së të huajve që emigrojnë për arsye ekonomike. Për të ndalur lëvizjen drejt perëndimit duket se ka nisur financimi në vendet e krizës. Kështu mediat turke shkruajnë se Gjermania ka akorduar 25 milion euro për ndërtimin e shtëpive në Idlib, pjesën siriane me synim akomodimin e sirianëve të zhvendosur.

Assad: Sulmi me armë kimike, 100% fabrikim

Postuar në 13 Prill, 2017 15:51

Në një intervistë të parë pas sulmit me armë kimike në Idlib, presidenti sirian Bashar al -Assad ka deklaruar se bëhet fjalë për një fabrikim të plotë. Ai ka shtuar se arsenali luftarak kimik i Sirisë i është dorëzuar amerikanëve vite më parë, të cilët sipas tij drejtuan oepracionin e transportit dhe shkatërrimit të tyre.

ShBA nis sulmet ajrore ndaj Sirisë

Postuar në 07 Prill, 2017 05:26

Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë lëshuara dje sulme ajrore ndaj Sirisë së Bashar al Assad. 59 raketa Tomahaëk kanë goditur territorin sirian, bazën ajrore Sharyat në qendër të provincës së Homs. Sipas SHBA nga kjo bazë u nisën avionët që ndërmoren sulmet kimike në Idlib, të cilat presidenti amerikan Trump, i cilësoi si kriminale dhe të patolerueshme. Trump bëri thirrje që kombet e qytetëruara t’i bashkohen ShBA-së që t’i japin fund gjakderdhjes në Siri.

Pas sulmit me armë kimike në Siri(video)

Postuar në 05 Prill, 2017 12:40

Sulmi ndodhi në Idlib dhe mbetën të vdekur 74 persona, mes të cilëve 11 fëmijë. 

Subscribe to RSS - idlib