Gylen

Gylen “kokë turku” për Arabinë Saudite

Postuar në 16 Nëntor, 2018 10:29

Departamenti i Shtetit përgënjeshtron lajmin e dhënë nga NBC se Shtëpia e Bardhë është duke kërkuar rrugë ligjore për dëbimin nga SHBA të imamit, Fethullah Gylenit, të cilin Ankaraja akuzon si orkestrues kryesor të grushtit të dështuar ushtarak.

"Më lejoni të shtoj se, nga bisedat që kam bërë me disa kolegë, Shtëpia e Bardhë nuk ka marrë pjesë në ndonjë diskutim mbi çështjen e Fethullah Gylenit"- tha zëdhënësi i Departamentit amerikan të Shtetit, Heather Naouert.

Urdhërarrest për Gylenin një ditë para vizitës së Putin

Postuar në 02 Prill, 2018 16:55

Turqia ka urdhëruar arrest ndaj klerikut musliman, Fethullah Gylen dhe shtatë personave të tjerë për vrasjen e ambasadorit rus Andrei Karlof në vitin 2016. Sipas gazetës, Haberturk ky urdhër-arresti lëshohet , një ditë para se presidenti rus Vladimir Putin të vizitojë Ankaranë.

Andrei Karlof ra i vdekur nga të shtënat e një polici në detyrë, teksa ishte duke folur për hapjen e ekspozitës në dhjetor 2016. Ai  bërtiti "Allahu Ekber" dhe "mos harroni Aleppo-n" si zjarr të hapur. Më pas u vra nga policia.

Shqipëria, aneksi i deklaruar i Turqisë

Postuar në 05 Dhjetor, 2017 15:01

Turqia vazhdon ta konsiderojën Shqipërinë pjesë të arealit të saj kulturor. Diplomacia turke flet hapur pa ndonjë kompleks mbi këto konsiderata që Ankaraja zyrtare ka për Shqipërinë. Ministri i Jashtëm i Republikës së Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, i cili  vizitoi këtë të martë  Tiranën në kuadër të ceremonisë së ndarjes së Çmimeve "Mehmet Akif Ersoy" në Shkencë dhe Art, tha se stabiliteti i Turqisë është i lidhur edhe me atë të Shqipërisë.

Lufta kundër Gylen, Erdogan sjell kryeprokurorin turk në Tiranë

Postuar në 21 Maj, 2017 22:40

Turqia ka intensifikuar veprimet në terren për goditjen e elementëve të organizatës Fetullah Gylen edhe në Shqipëri. Pas kërkesave në rrugë diplomatike dhe deklaratave nga krerë të disa agjencive qeveritare turke që veprojnë në Shqipëri, në Tiranë mbërriti Prokurori i Përgjithshëm i Turqisë,  Mehmet Akarca, i cili kërkoi edhe zyrtarisht bashkëpunimin e organeve hetimore të të dy vendeve për këtë çështje.

Mision rus në Ankara për hetimin e atentatit, reagon Gylen

Postuar në 20 Dhjetor, 2016 10:28

Moska do të dërgojë një mision të saj në Ankara për të hetuar atentatin ndaj ambasadorit të saj, Andrei Karlov. kjo mësohet së është rënë dakord në bisedën telefonike mes presidentit Erdogan dhe homologut të tij rus Vladimir Putin. ky i fundit nuk nguroi ta quajë atentatin një provokim ndaj marrëveshjes trilaterale, Rusi, Iran, Turqi për situatën në Alepo.

Këshilltari i Trump: SHBA të dorëzojë Gulen. Netanjahu rezervon takimin e parë me presidentin e ri amerikan

Postuar në 10 Nëntor, 2016 10:36

Pikëpyetjet më të mëdha pas zgjedhjes së Donald Trump si president i Shteteve të Bashkuara lidhen me politikën e jashtme amerikane dhe qasjet e administratës së re amerikane në çështje kruciale për sigurinë globale. Ndonëse është herët për të folur nëse SHBA do të ndryshojë kurs në politikën e jashtme shenjat e para tregojnë se presidenca Trump do të mbështetet në aleatët strategjikë të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, si Izraeli, Turqia apo dhe dialektikë tjetër në marrëdhëniet me Moskën.

Biden në Ankara: Ekstradimin e Gulen e vendos vetëm Gjykata Federale

Postuar në 24 Gusht, 2016 23:22

Zëvendës presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, i tha Presidentit Rexhep Tajip Erdogan se vetëm Gjykata Federale Amerikane mund të vendosë  ekstradimin nga SHBA të klerikut Fethullah Gylen, të cilin Ankaraja e akuzon si nxitësin e  grushtit ushtarak të 15 korrikut.

Duke folur me gazetarët në Ankara pas takimit me Erdogan, Biden i cilësoi si terroristë ushtarakët që aspiruan grushtin e shtetit, dhe vuri në dukje se Shtetet e Bashkuara kanë angazhuar numrin më të madh të këshitlltarëve ligjorë pët të shqyrtuar kërkesën për ekstradimin e Gulen.

Influenca e Gylenit nё Bosnje-Hercegovinё

Postuar në 21 Gusht, 2016 13:15

Lufta e Erdoganit kundёr Gylenit mbёrrin nё Ballkan. Nё Bosnje-Hercegovinё ka shkolla private tё afёrta me lёvizjen Gylen. Ankaraja ka bёrё thirrje pёr mbylljen e tyre. Fushata e Erdogait kundёrt lёvizjes Gylen para tentativёs pёr puҁ nё Turqi nuk pёrbёnte temё nё Bosnje-Hercegvinё. Megjithatё qёkurse kundёrshtarёt e Fetullah Gylenit dhe lёvizjes sё tij Hizmet e bёjnё atё pёrgjegjёs pёr puҁin, mediet informojnё mё intensivisht kryesisht pёr 15 institucionet arsimore Bosna Sema. Ndёr to bёjnё pjesё kopshte fёmijёsh, shkolla fillore, gjimnaze dhe universitete.

Fetullah Gylen mohon akuzat

Postuar në 16 Korrik, 2016 09:52

I akuzuari numër një nga Presidenti Erdogan për organizimin e grushtit të shtetit, Fetullah Gylen ka mohuar të ketë lidhje me zhvillimet dramatike në Turqi. Në një reagim nga Shtetet e Bashkuara imami në ekzil ka hedhur poshtë akuzat dhe e ka quajtur provokim implikimin e emrit të tij në tentativën për grusht shteti. " Dënoj me termat më të ashpër grushtin e shtetit nga ushtria në Turqi. Adhja në pushtet e një qeverie duhet të bëhet vetëm përmes një procesi të lirë dhe të drejtë zgjedhor"-thekson Gylen në reagimin e tij.

Subscribe to RSS - Gylen