Gruevski

Mediat serbe spekullojnë se SHBA po zbaton skenarin "Gruevski" ndaj Albin Kurtit

Postuar në 08 Tetor, 2019 11:44

Një lëvizje pas zgjedhore e Partisë Demokratike të Kosovës për rinumërim votash duket se njofton skenarë të mundshëm për të nxjerrë jashtë loje në formimin e qeverisë Lëvizjen Vetëvendosje. Së pari vetë kërkesa, ndonëse legjitime, hap spiralen e kontestimit dhe korrigjimit eventual të përqindjeve, ndërkohë që menjëherë sapo rezultati u u bë i qartë, nga Beogradi nisën intrigat dhe presionet.

Video/Budapest, Gruevski shoqërohet në gjykatë

Postuar në 27 Qershor, 2019 11:55

Ish-kryeministri i Maqedonisë, Nikolla Gruevski është arrestuar mëngjesin e sotshëm në Budapest pas një kërkese të gjykatës së vendit. Ai është kërkuar të ekstradohet nga Hungaria nga Shkupi zyrtar që e akuzon për disa ngjarje përfshirë sulmin ndaj Parlamentit.

Zyrtare, Gruevski doli ilegalisht nga Maqedonia

Postuar në 03 Janar, 2019 18:50

Ish-kryeministri i Maqedonisë,  Nikolla Gruevski doli ilegalisht nga Maqedonia. Kryeprokurori i Përgjithshëm, Ljubomir Gioveski zbuloi në një konferencë për shtyp se ish-kreu i qeverisë nuk kaloi në asnjë pikë kufitare gjatë arratisjes për në Shqipëri.

Ai tha  se gjatë hetimit ishin ishin dëgjuar disa dëshmitarë, por nuk dha detaje të tjera në mënyrë që të mos cënohej hetimi paraprak.

Një shembull i keq për “shokët” e Gruevskit

Postuar në 01 Dhjetor, 2018 17:08

Arratisja e Nikolla Gruevskit në Hungari dhe refuzimi i Budapestit për të mos e ekstraduar ka ekspozuar disi BE-në pasi një vend anëtar si Hungaria po kthehet në strehë një ish-politikan nga Ballkani, për të cilin drejtësia ka dhënë një vendim. Të tillë mund të ketë plot në të ardhmen, duke përfshirë edhe Shqipërinë pas ngritjes së SPAK dhe BKH. Mirëpo rasti Gruevski nuk është një shembull i mirë sipas raporterit për Shqipërinë në Parlamentin Europian, Knut Fleckenstein.  

Gruevski, modeli i një kryeministri nacionalist

Postuar në 19 Nëntor, 2018 17:28

Lajmi për dënimin e ish-kryeministrit të Maqedonisë, Nikola Gruevski me dy vjet burg nga një gjykatë e shkallës së dytë, me siguri nuk  ishte si një "rrufe në qiell të hapur”. Gruevski është i njohur gjerësisht për dy "arritje". E para për  rritjen e nacionalizmit sllavomaqedonas dhe e dyta për përfshirjen në një seri rastesh të korrupsionit.

Radhën pas Shullazit e ka Saimir Tahiri. Prokuroria nis hetimet, ish-ministri ndihmoi Gruevskin të kalonte nga Shqipëria

Postuar në 15 Nëntor, 2018 16:55

Merr përgjigje pyetja e ambasadës së SHBA se : Kush e ka radën pas Emiljano Shullazit që të dënohet. Burime nga Prokuroria e Përgjithshme  bëjnë me dije për redaksinë e “Të Kripura” se kalimi i Nikolla Gruevskit nga Tirana drejt Hungarisë është bërë me ndihmën e Sajmir Tahirit, ish-ministër i Brendshëm i Shqipërisë. Ndaj radha i vjen pikërisht atij. 

Si një person nën akuzë penale dhe nën hetim, Tahiri, që kalonte dikur kufirin me audin e famshëm, ka ofruar ndihmën e vet për ish-kryeministrin maqedonas që siç raportohet ka kaluar nga Hani I Hotit me pasaportë false.

“Gruevski u arratis në Hungari nga Tirana”

Postuar në 15 Nëntor, 2018 11:28

E përditshmja me bazë në Beograd "Politika" thotë se ish-kryeministri Nikola Gruevski u arratis në Hungari nëpërmjet Shqipërisë. Gazeta thekson se Gruevski kaloi me një pasaportë të falsifikuar brenda kufirit maqedonas me Shqipërinë, dhe më pas u strehua në ambasadën hungareze në Tiranë.

Me fluturimin e parë të mëngjesit të Malevit të ardhur direkt nga Hungaria, Gruevski nga Tirana arriti direkt në Budapest në orën 10, thotë "Politika", pas së cilës ai ka postuar në Facebook edhe njoftimin se ishte në Hungari.

Tenderi i Mercedesit, 2 vite burg për Gruevskin

Postuar në 23 Maj, 2018 15:12

Me 2 vite burg u dënua nga Gjykata ish-kryeministri i Maqedonisë Nikolla Gruevski. A u gjet fajtor për mungesen e transparencës në blerjen e një Mercedesit luksoz me vlerë 600 mijë eurosh. 

Sipas Gjykatës nuk ka asnjë  dyshim se Gruevski  ka keqpërdorur pozitën e tij si kryeministër për të blerjen e  Mercedesin. Për rastin "Tanku" akuzohen edhe ish-ministrja e Punëve të Brendshme, Gordana Jankullovska, dhe ish-zv/ministri, Gjoko Popovski.

Shqipja, gjuhë zyrtare në Maqedoni(video)

Postuar në 14 Mars, 2018 18:05

Parlamenti i Maqedonisë ka miratuar ligjin për përdorimin e gjuhëve me 64 vota pro. Ligji në fjalë i jep status zyrtar edhe shqipes meqenëse flitet nga më shumë se 20% e banorëve të shtetit. Situata në Parlament ka qenë e tensionuar, pasi deputetë e VMRO-DPMNE kanë kundërshtuar ashpër. Mediat në Maqedoni njoftojnë madje për një situatë prag konfrontimi fizik mes ish-kryeministrit Nikolla Gruevski dhe kreut të Parlamentit, Talat Xhaferri.

1.8 milionë € për dokumentarët e Gruevskit dhe VMRO-DPMNE

Postuar në 25 Dhjetor, 2017 10:51

1.8  milionë euro për tre vjet. Kjo është shifra që është shpenzuar nga televizioni publik maqedonas, MRTV për dokumentarë që reflektonin ideologjinë e partisë në pushtet VMRO - DPMNE. 
Lajmi bëhet i ditur nga BIRN sipas të cilit televizioni ka shfrytëzuar të drejtën për të bashkëpunuar me shtëpi të pavarura produksioni për të prodhuar në fakt dokummentarë historikë që shkonin për shtat me vijën megallomane të imponuar nga Gruevski. 

Pages

Subscribe to RSS - Gruevski