france

Haradinaj mbetet në burg

Postuar në 05 Janar, 2017 20:24

Ramush Haradinaj do të mbetet në paraburgim deri sa gjykata franceze të shqyrtojë kërkesën për ekstradim nga Serbia. Lajmi është bërë publik nga agjencia “Reuters” që pëgënjeshtron shpresat se Haradinaj do të lirohej. Ndalimi i ish-kryeministrit të Kosovës u bë në pjesën franceze të Bazelit pas një urdhëri të lëshuar nga Serbia në vitin 2004. Ndërkohë Haradinaj është gjykuar dy herë nga Gjykata e Hagës dhe në vitin 2012 për të u dha pafajësia.
http://koha.net/?id=27&l=150500

Francë, komisioni parlamentar propozon kamera në thertore për të monitoruar trajtimin e kafshëve

Postuar në 20 Shtator, 2016 11:15

Në mars të vitit 2016 disa pamje filmike përcollën kushtet dhe trajtimin e kafshëve në thertoret franceze. Çështja është hetuar nga një komision parlamentar, i cili në përfundim ka parashtruar 65 kërkesa për t’i dhënë fund kësaj sjelljeje mbi kafshët. Një nga kërkesat është instalimi i telekamerave në thertore, pasi siç vlerësohet në raportin përfundimtar, kontrolli është i pamjaftueshëm.

Ndonëse pamjet e dhëna në video u konfirmuan se i përkasin thertoreve publike, të dhëna në përdorim privatëve, në Francë ato provokuan një reagim shumë të madh.

Jo më diskrecion, por “ereksion”/Francë, model 3 D i klitorisit për edukim seksual në shkollë

Postuar në 17 Shtator, 2016 11:48

Në foton në krye të këtij shkrimi paraqitet një model 3 D i anatomisë së klitorisit. Ky model do të jetë pjesë e orës së edukimit seksual në Francë që nga java tjetër.

Komisari i Lartë i OKB-së për të drejtat e njeriut: Burkini, e drejtë e femrave. Ndalimi është diskriminim

Postuar në 31 Gusht, 2016 13:13

Debati par burkinin, veshjen që mbajnë femrat myslimane në plazhe po kalon drejt qesharakes. Në Francë disa bashki vendosën ndalimin e burkinit në plazhe, në emër të barazisë gjinore, por është e qartë edhe në e ër të ndalimit të invadimit të një lloj kulture të huaj për Europën e sotme.

Ndodh edhe kështu, Sarkozy rikandidon për një Francë “të pamëshirshme”

Postuar në 22 Gusht, 2016 18:46

Nuk janë vetëm Putin, Erdogan apo Bashar Al Asad që rikandidojnë. Ish-presidenti francez Nicolas Sarkozy njoftoi se do të garojë zyrtarisht për President i Francës në zgjedhjet e vitit 2017. Këtë e ka lajmëruar në një postim në Facebook ku shkruan: “ "I vendosur për të qenë kandidat në zgjedhjet presidenciale në vitin 2017. Mendoj se kam forcë për të udhëhequr këtë garë në një periudhë të trazuar të historisë sonë."

Efekti zinxhir i ndalimit të burkinit, reagojnë shoqatat kundër islamofobisë

Postuar në 20 Gusht, 2016 10:41

Bashkitë në veri të Francës po ndjekin shembullin e njëra-tjetrës, duke ndaluar veshjet e mbukiara të grave myslimane në plazh. Pas bashkisë së Kanës edhe ajo e Nisës vendosi të premten të ndaloje burkinin në plazhet e saj, një veshje që mbulon gjithë trupin dhe lë të zbuluar vetëm fytyrën e femrës.

13 të vdekur nga rënia e zjarrit në një lokal në Francë

Postuar në 06 Gusht, 2016 12:15

Të paktën 13 të vdekur dhe 6 të plagosur është bilanci i një një zjarri të madh që përfshiu  në orët e para të së shtunës një local në Rouen, të Francës, ku po festohej një ditëlindje. Sipas autoriteteve vendase të cilat kanë nisur hetimet, ngjarja nuk ka lidhje me terrorizmin, por dyshohet të jetë aksidentale.  Flakët e panë fillimisht  në bodrumin e lokalit dhe më pas u përhapën  në të gjitha ambjentet. Mësohet se viktimat janë të gjithë të rinj, rreth moshës moshës 18 deri në 25 vjeç.

19 vjeçari që i preu kokën priftit në kishën e Normandisë (foto)

Postuar në 27 Korrik, 2016 10:35

Policia franceze ka identifikuar, një nga dy autorët e sulmit me thikë një ditë më parë në kishën e fshatit Saint-Etienne-du Rouvray të Normandise, në veri të Francës.
Ai është 19 vjeçari Adel Kermis i lindur në Francë, por me origjine Algjeriane, i dënuar më parë për lidhje me organizatat terroriste.
Daily Mail ka publikuar edhe foto të 19 vjeçarit, i cili ka qenë nën vëzhgim nga policia franceze, pasi ka bërë përpjekje të vazhdueshme për t'u nisur drejt Sirisë.

Franca goditet sërish – 84 të vdekur në Nisë(video)

Postuar në 15 Korrik, 2016 07:35

Terrorizmi godet sërish Francën. Kësaj radhe në Nisë në Ditën e Bastijës. Një person i armatosur vrau 84 persona me një kamion të cilin e drejtoi drejt një turme njerëzish të mbledhur me rastin e festës kombëtare franceze. Pamjet filmike tregojnë njerëzit që ikin me vrap, ndërkohë që bilanci është i rëndë: mes 84 të vdekurve ka edhe fëmijë. Dhjetra janë të plagosur. Presidenti francez, Francois Hollande e cilësoi sulmin terrorist dhe ka urdhëruar thirrjen e forcave rezerviste në mbështetje të trupave ushtarake të dislokuara në Nisë.

Nami i referendumit “alla laburist” shqiptar shkon deri në Francë

Postuar në 11 Prill, 2016 12:19

Modeli laburist i adoptuar nga Partia Socialiste për zgjedhjen e kryetarit duket se pati sukses në planin e brendshëm, por jo në atë të jashtëm. Nisur nga debati për primaret që do të zhvillohen për garën presidenciale në Francë, deputetja socialiste franceze, Aurelie Filippetti tha se modeli i zgjedhjeve brenda partisë me një kandidat të vetëm nuk duhet ndjekur. “ Ka nga ata që ëndërrojnë një primare alla shqiptare: vetëm me një kandidat, Francois Hollande, dhe asnjë kokë të mos ngrihet”-thekson deputetja franceze  në një artikull të saj të botuar në gazetën “Le Parisien”.

Pages

Subscribe to RSS - france