france

Francë, qindra padi kundër autoriteteve për menaxhimin e epidemisë

Postuar në 14 Qershor, 2020 22:02

 

Në Francë, familjarët e viktimave të koronavirusit kanë ngritur disa padi ndaj autoriteteve shëndetësore me pretendimin se sëmundja mund të ishte shmangur.

Më shumë se njëqind padi janë depozituar në të gjithë Francën për "vrasje të pavullnetshme ose plagosje", "rrezikim të jetës së të tjerëve" ose "abstenim vullnetar nga përballja me një katastrofë".

Kryebashkiaku i parë transgjinor: Isha mashkull. Kisha lindur në trupin e gabuar

Postuar në 09 Qershor, 2020 11:53

55 vjeç. Quhet Marie Cau dhe sapo është zgjedhur kryebashkiak(e) e një fshati në veri të Francës, Tilloy-lez-Marchiennes.

E veçanta e Cau është se konsiderohet transgjinori i parë që drejton një bashki.

Isha një mashkull. Kisha lindur në trupin e gabuar

shprehet ajo.

Cau thotë se do të bëhet simbol i normalitetit dhe një shenjë për këtë është edhe miratimi nga votuesit në fshat ku drejtonte prej 20 vjetësh i njëjti njeri.

I kritikuar brenda dhe jashtë Francës, por mbetet shpresa e Europës

Postuar në 09 Shkurt, 2020 01:44

Ritmi me të cilin punon presidenti Emanuel Macron i bën të tjerët të turpërohen. Ndërsa kryeministri britanik, Boris Johnson, merrte pjesë në një festë me alkool në Downing Street në prag të Brexit, presidenti punëtor i Francës po bënte një apel si burrë shteti për popullin britanik. Macron bëri thirrje për hapjen e një kapitulli të ri në atë që ai e përshkroi si një marrëdhënie "të pakrahasueshme" të farkëtuar me "gjak, liri, guxim dhe beteja". Francezët "e dinë se çfarë u detyrohen britanikëve", shkroi ai. Kjo ishte një nxitje dinake.

Macron, ligj për huliganët e protestave

Postuar në 08 Janar, 2019 12:24

Qeveria franceze parashikon sanksione më të ashpra kundër demostruesve që përdorin dhunë, duke paralajmëruar ndryshime ligjore në legjislacionin ekzistues.

Në këtë mënyrë Macron i përgjigjet radikalizimit të lëvizjes që kanë nisur prej javësh "jelekët e verdhë". "Ne duhet të mbrojë të drejtën për të protestuar në Francë dhe për të ndëshkuar ata që shkelin ligjin"deklaroi kreu i qeverisë franceze Edouard Philippe në një intervistë për rrjetin televiziv TF1.

Francë, në protestë shfaqet edhe simboli i Marianne

Postuar në 15 Dhjetor, 2018 16:04

Diversifikohen ngjyrat e protestuesve në Francë. Pas jelekëve të verdhë që prej pesë javësh kanë pushtuar vëmendjen e mbarë Europës, tani në rrugët e Parisit po protestojnë edhe femrat gjysmë të zhveshura në stilin e Marianës, simboli i lirisë, arsyes dhe rezistencës, që vjen që nga koha e Revolucionit dhe është realizuar si ilustrim më mirë nga Delacroix.

Video/Java e pestë e protestave në Francë

Postuar në 15 Dhjetor, 2018 11:39

Pas jelek-verdhëve, në protestë edhe studentët francezë

Postuar në 11 Dhjetor, 2018 14:09

Në Francë protesta e jelek-verdhëve është pasuar nga një protest e studentëve që kundërshtojnë tarifat në universitete. Sipas France 24, politika franceze i ësghtë druajtur bashkimit të studentëve me punëtorët që nga viti 1968 kur edhe u sanksionua fundi politik i Charles de Gaul pikërisht nga protestat e studentëve.

Erdogan i shqetësuar për dhunën ndaj “jelekëve të verdhë”

Postuar në 09 Dhjetor, 2018 09:35

Shqetësimin për atë që po ndodh në rrugëte Europës ka shprehur edhe Rexhep Taip Erdogan, duke thënë se Turqia është kundër "kaosit të shkaktuar nga jelekët e verdhë", por nuk pajtohet me "dhunën joproporcionale" kundër demonstruesve.

"Nga pamjet që pamë kuptuam se leksionet e europianëve për demokraci, liri dhe të drejtat e njeriut mbeten vetëm brenda katër mureve të shkollës"- tha presidenti turk.  

Francë, fiton protesta

Postuar në 04 Dhjetor, 2018 10:29

Kryeministri francez Edouard Philippe ka deklaruar sot se do të bëjë lëshime për protestuesit. Mediat franceze njoftojnë se qeveria franceze do konsiderojë kërkesat e protestuesve që njihen si Jelekët e Verdhë të cilët kundërshtojnë rritjen e taksës së karburanteve që hyn në fuqi në muajin janar. 

Video/Protesta kundër çmimit të naftës në Francë vijon në javën e tretë

Postuar në 01 Dhjetor, 2018 14:00

Pages

Subscribe to RSS - france