france

Nami i referendumit “alla laburist” shqiptar shkon deri në Francë

Postuar në 11 Prill, 2016 12:19

Modeli laburist i adoptuar nga Partia Socialiste për zgjedhjen e kryetarit duket se pati sukses në planin e brendshëm, por jo në atë të jashtëm. Nisur nga debati për primaret që do të zhvillohen për garën presidenciale në Francë, deputetja socialiste franceze, Aurelie Filippetti tha se modeli i zgjedhjeve brenda partisë me një kandidat të vetëm nuk duhet ndjekur. “ Ka nga ata që ëndërrojnë një primare alla shqiptare: vetëm me një kandidat, Francois Hollande, dhe asnjë kokë të mos ngrihet”-thekson deputetja franceze  në një artikull të saj të botuar në gazetën “Le Parisien”.

Kadare, nderohet me urdhërin e Komandatit të Legjionit të Nderit në Francë

Postuar në 01 Janar, 2016 16:17

Shkrimtari i njohur shqiptar,Ismail Kadare nderohet nga shteti francez me Urdhërin e Lartë Kombëtar “Komandant i Legjionit te Nderit”.  Ky urdhër është ndër më të rëndësishmit në vlerësimin që Franca u bën personaliteteve në fusha të ndryshme.  Këtë vit në gjininë e letrave urdhëri  i takoi shkrimtarit shqiptar dhe francezit Michel Tournier.

Tërmet në skenën politike në Francë, ekstremistët e Le Pen triumfojnë në raundin e parë të zgjedhjeve lokale

Postuar në 06 Dhjetor, 2015 22:03

Partia e ekstremit të djathtë “Fronti Nacional” i Marin Le Pen fitoi në  gjashtë nga 13 rajone në raundin e parë zgjedhjet lokale në France. Keto  ishin zgjedhjet e para prej sulmeve terroriste te 13 Nëntorit në Paris, ku humbën jetën 130 persona. Partia “Republikanët” e Nikola Sarkozi renditet e dyta, ndërsa pas saj Partia Socialiste e presidentit Hollande. Sipas parashikimeve Fronti Nacional ka siguruar në raundin e parë 30.6% të votave, ndërsa  konservatoret 27 % dhe socialistët 22.7%.

Pengmarrje dhe të plagosur në Francë

Postuar në 24 Nëntor, 2015 20:34

Një tjetër situatë e vështirë në Francë. Mediat ndërkombëtare raportojnë se një situatë pengmarrjeje është duke u zhvilluar në Roubaix, një qytet në kufi me Belgjikën, ku ka disa të lënduar nga të shtënat me armë. Ende nuk sqarohet se kush janë autorët. http://www.haaretz.com/world-news/1.688149?utm_campaign=Echobox&utm_medi...

From Paris with love..! 20 bomba në sulmin e parë ajror të Francës në Siri

Postuar në 16 Nëntor, 2015 10:20

Avionët francezë kanë hedhur rreth 20 bomba në operacionin e gjerë të dielën në mbrëmje në territoret e Shtetit Islamik. Sulmet ajrore kanë patur në shenjestër qytetin Raka, ku mësohet se janë goditur rreth 30 objekte armike.

Kryeministri francez, Manuel Vals paralajmëroi për sulme të tjera, pas bastisjeve dhe kontrolleve të policisë në të gjithë vendin. Paralelisht policia vazhdon operacionin për kapjen e bashkëpunëtorit të celulës terroriste qe organizoi masakren.

Ekstremistët e djathtë në Francë kërkojnë dorëheqjen ministrit të Jashtëm, Fabius pas urdhërarrestit ndaj djalit të tij

Postuar në 30 Tetor, 2015 12:36

Sipas AFP Fronti Kombëtar kërkoi sot dorëheqjen e ministrit francez të Punëve të Jashtme, Laurent Fabius për shkak të lëshimit të një urdhërarresti nga SHBA-ja ndaj djalit të tij për përdorimin e çeqeve të falsifikuara, të shpërndara në kazinotë e Las Vegasit.

“Pa paragjykuar kërkesën e Gjykatës, e lëshuar për ndjekje penale ndaj Thomas Fabius, Fronti Kombëtar vlerësoi se mandatarresti i lëshuar nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës ndaj djalit të ministrit francez të Punëve të Jashtme, nuk e lejon këtë të fundit të mbajë më këtë post”, shkruan Fronti Kombëtar në një komunikatë.

Francë, aksident tragjik me 42 viktima

Postuar në 23 Tetor, 2015 09:44

Franca është gdhirë e tronditur sot pas lajmit për një aksident tragjik, nku ga përplasja e një autobusi me një kamion, të paktën 42 persona kanë humbur jetën. Agjensdia e lajmeve ANSA raporton se aksidenti ka ndodhur në afërsi të Libourene, qytet francez jo shumë larg nga Bordeaux. Sipas mediave vendase, përplasjes i kanë shpëtuar vetëm 3 persona. Të njejtat burime shtojnë se në bordin e autobusit usdhëtonin një grup të moshuarish. Një oficer i zjarrfikëses është shprehur për “Agebce France Presse”, se viktimat janë të rritur dhe ishin pasagjerë në autobus.

Sulm ndaj romëve në Francë, tre viktima. Autoritetet, ende të paqarta

Postuar në 25 Gusht, 2015 20:50

Në një ngjarje që deri tani është përkufizuar si sulm ndaj një komuniteti romësh në lokalitetin Roye në veri të Francës së paku tre persona janë vrarë e katër janë plagosur rëndë. Sipas autoriteteve franceze, tre të vrarët janë një burrë, një grua, dhe një fëmijë i vogël. Ndërsa, të plagosurit janë autori i incidentit, dy janë xhandarë dhe një fëmijë. Incidenti ka ndodhur rreth orës 16:30 në një zonë ku qëndrojnë njerëz endacakë. Forca të mëdha policore e ushtarake kanë shkuar në vendin e ngjarjes, ndërkohë që ende nuk janë bërë të ditura zyrtarisht shkaqet e këtij incidenti.

Pages

Subscribe to RSS - france