Demokracia e Re

Drejtuesi kryesor i opozitës greke: Shqipëria të anullojë "zonat minoritare"

Postuar në 17 Maj, 2019 23:05

Përfaqësues të minoritetit etnik grek, mes të cilëve kryetari i Partisë Bashkimi për të Drejtat e Njeriut, Vangjel Dule dhe një ndër drejtuesit e Omonias, Fredi Beleri, kanë zhvilluar një takim me kreun e Partisë Demokracia e Re në Greqi, Kyriakos Mitsotakis në Athinë.

Papandreu shfryn kundër Demokracisë së Re

Postuar në 15 Qershor, 2018 10:54

Ish-kryeministri socialist i Greqisë, George Papandreu lëshoi kritika të ashpra ndaj qëndrimit që po mban opozita greke për marrëveshjen e emrit me Maqedoninë. Pa mohuar vetkënaqësinë e qeverisë së Aleksis Cipras dhe mungesën e një fryme  të pajtimit kombëtar, Papandreu thotë se marrëveshja e propozuar është një pikënisje dhe një mundësi reale për zgjidhjen përfundimtare të konfliktit, duke nënvizuar faktin se "qeveria pro-evropiane e Shkupit e kupton se pa kompromis të ndërsjelltë nuk mund të ketë zgjidhje."

 

Reagon kreu i opozitës greke, Mitsotakis: Shqipëria, shqetësim real në rajon

Postuar në 23 Nëntor, 2016 12:37

"Shqipëria është një tjetër shqetësim i madh real në rajon". Me këto fjalë i është drejtuar grupit parlamentar të Demokracisë së Re, kreu i opozitës greke Kyriakos Mitsotakis. Sipas tij, tre çështje që kanë të bëjnë me politikë e jashtme po e vënë Greqinë në një pozitë të vështirë në raport me interesat kombëtare. Duke iu referuar deklaratave të fundit të kryeministrit Rama ai akuzoi qeverinë Tsipras për strategjinë që po ndjek lidhur me çështje të politikës së jashtme. "Është e papranueshme të shtoni një tjetër shqetësim të madh në rajon.

Basha kalon nga Athina

Postuar në 07 Korrik, 2016 09:57

Kryetari i partisë Demokratike Lulzim Basha, ndodhet në Athinë, ku sot do të takohet me shefin e opozitës greke, kryetarin e Demokracisë së re, Kyriakos Mitsotakis, si dhe me aktorë të tjerë të jetës politike dhe publike greke. Kryetari i PD ka thënë se në takimin me homologun e tij grek, do të hidhen bazat për t’u zgjidhur në mënyrë të emancipuar problemet që mbajnë peng marrëdhëniet shqiptaro-greke.

Demokracia e Re kërkon interpelancë me Komisionin Europian për protestën "qeveritare" të çamëve. Rama zbutet në takimin me Kotzias

Postuar në 07 Qershor, 2016 12:45

Ndërsa ministri i jashtëm grek po takohej me kryeministrin shqiptar, një eurodeputete nga Greqia, kërkonte mendimin e Komisionit europian, lidhur me atë që ajo e quan “pretendime irredentiste nga ana e Shqipërisë”. Eurodeputetja e Demokracisë së Re, Maria Spiraki, ka marrë shkas nga protesta e djeshme para ministrisë së jashtme në Tiranë, ku merrte pjesë edhe kryetari i PDIU Shpëtim Idrizi, apo deklaratat e kryeministrit Edi Rama që u cilësuan të papranueshme nga Athina.

Grekët kthejnë djathtas

Postuar në 06 Mars, 2016 17:10

Një sondazh i fundit i kryer në Greqi nga “Rass”, për llogari të gazetës “To Paron” jep të dhëna se opinioni grek po kthehet djathtas. Sipas këtij sondazhi Demokracia e Re kryeson aktualisht me 26.2%, ose 2.8% pikë më shumë sesa Syriza e kryeministrit Alxis Tsipras që merr 23.4%. Partia Komuniste dhe Agimi i Artë vijnë në vend të tretë me nga 6.4%, ndërkohë që Grekët e Pavarur të Kamenos, kanë rënë në 2.8% duke mos arritur kutoën e hyrjes në Parlament. Me sa duket veprimet e Tsipras që ia doli të premtonte gjithçka e të bënte të kundërtën, po japin shenjat e para të pakënaqësisë. 

Familja Mitsotakis drejt rikthimit në pushtet. Djali i ish-kryeministrit zgjidhet në krye të Demokracisë së Re

Postuar në 10 Janar, 2016 21:34

Eksperimentit me Aleksis Tsipras duket se po i vjen fundit. Zhgënjimi i grekëve po i jep kohë opozitës konservatore të ridimensionohet në një kohë të shpejtë.Demokracia e Re ka zgjedhur liderin e ri të saj pas dorëheqjes së ish-kryeministrit Samaras dhe drejtimit provizor të opozitës nga Vangelis Meimarakis. Kryetari i ri i Demokracisë së Re te do të jetë Kyriakos Mitsotakis, djali i ish-kryetarit dhe ish-kryeministrit Konstandinos Mitsotakis.

Adonis Georgiadis, kandidat kryesor për drejtimin e Demokracisë së Re

Postuar në 03 Tetor, 2015 12:19

Adonis Georgiadis është kandidat për të drejtuar Demokracinë e Re në Greqi. Komiteti zgjedhor në këtë parti e rishikoi vendimin për të mos pranuar kandidimim e tij për shkak të vonesave proceduriale. Georgiadis shihet si kandidat për kryetar dhe siç shprehet vetë “ai nuk ka oponentë në parti”. Në një prononcim për mediat, Georgiadis u shpreh se nëse zgjidhet ai do të ketë kundërshtarë vetëm Syrizan dhe Tsipras që do t’i mundë.

Sondazhet, thyhet Cipras, Demokracia e Re kalon në avantazh

Postuar në 03 Shtator, 2015 08:49

Kanë surpizuar sërish grekët me preferencat e tyre elektorale në prag të zgjedhjeve të parakohshme të 20 shtatorit. Syriza që deri para pak javësh dukej e pathyeshme pas fitores bindëse në referendumin për masat shtrënguese, tashmë në sondazhe renditet parti e dytë me një diferencë shumë të lehtë me Demokracinë e Re. Në sondazhin më të fundit të kryer për llogari të kanalit televiz Mega, Demokracia e Re që tashmë udhëhiqet nga ish-ministri i Brendshëm mbledh 25.%3 për qind të preferencave të grekëve kundrejt 25% për qind të Syrizas.

Subscribe to RSS - Demokracia e Re