cnn

Një budallallëk fatlum për Shqipërinë

Postuar në 08 Korrik, 2019 23:53

Memot e ambasadorit britanik në SHBA, publikuar së fundmi nga gazeta “Mail”, kanë provokuar incident diplomatik mes Uashingtonit dhe Londrës. Presidenti amerikan Donald Trump, citohet të jetë shprehur në tuiter se:

Nuk e njoh ambasadorin por në SHBA nuk është i mirëpritur dhe i konsideruar. Nuk do të diskutojmë më me të

CNN tallet me marrëveshjen historike

Postuar në 12 Qershor, 2018 12:27

Lajmi i marrëveshjes historike mes presidentit amerikan Donald Trump dhe liderit komunist të Koresë së Veriut është raportuar gjerësisht në mediat ndërkombëtare, por pa ndonjë entusiazëm të veçantë për impaktin që do të ketë në zhvillimet globale takimi i konsevatorit Trump me diktatorin komunist Kim.

CNN ka shkuar edhe më tej duke e diskutuar këtë zhvillim botëror me ish-basketbollistin amerikan Denis Rodman, një mbështetës i deklaruar i presidentit Trump dhe mik i Kim Jong Un-it gjithashtu. Ngazëllim dhe lot nga ish-ylli i NBA nën ekkluzivitetin e CNN.

“Kjo krizë mund të çojë në shkatërrimin e Facebook”

Postuar në 21 Mars, 2018 12:19

Një nga mnentorët e Mark Zuckerberg dhe investitor i hershëm në Facebook, Roger McNamee thotë se kriza e tanishme e kompanisë, me skandalin e Cambridge Analytica, mund të çojë në shaktërrim të plotë.

Ata nuk kanë bërë as hapin e parë. Të pranojnë që ka një problem

është shprehur ai gjatë një interviste për Christiane Amanpour në CNN.

Mediat greke këmbëngulin në idenë e ndërhyrjes turke për marrëveshjen e kufirit detar Shqipëri-Greqi

Postuar në 05 Mars, 2018 17:56

Athina është treguar optimiste se mosmarrëveshjet mbi 70-vjeçare do të zgjidhen përfshi këtu edhe çështjen e kufirit detar dhe Zonave Ekskluzive Ekonomike. Ajo që nuk pritej ishte qëndrimi i Ilir Metës për të penguar avancimin e bisedimeve. Arsyet sipas Athinës lidhen me luftën e brendshme politike në Tiranë, sesa me defekte apo mangësi që mund të ketë procesi në vetvete.

"CNN prezanton keq SHBA në botë"

Postuar në 26 Nëntor, 2017 13:35

Presidenti amerikan, Donald Trump, ka provokuar sërish replika në distancë me mediat. Qendër e sulmit me synim diskreditues ishte “armiku” numër një i tij në media, rrjeti CNN. Në një mesazh në profilin e tij në Twitter, Trump shkruan se brenda SHBA-së, Fox Neës është shumë më i rëndësishëm sesa CNN, por jashtë SHBA-së, CNN mbetet sipas tij një burim kryesor i “Fake News që e prezantojnë keq kombin në botë”.

Nën mbrojtje politike direkte

Postuar në 31 Tetor, 2017 12:30

Kryeministri ka zgjedhur të hapë ditën e tij të komunikimit dixhital me një video të postuar dje në profiling Facebook të Sajmir Tahirit. Një video metaforike për të vërtetën siç e shohin dhe e kërkojnë Tahiri me të vetët. Ky është mesazhi direkt i mbrojtjes së ish-vartësit,  duke njoftuar në distancë prokurorinë se për çështjen “Tahiri” pushteti politik po invstohet tërësisht. Loja e vogël e kryeministrit vjen pak orë pas intervistës së ish-ministrit të Brendshëm, të cilën me siguri, z. Rama e lexon, dëgjon dhe kupton ndryshe nga të tjerët.

Trump “grushton” CNN

Postuar në 02 Korrik, 2017 16:46

Incidenti më i fundit me rrjetin CNN kur tre gazetarë të njësisë investiguese u detyruan të dorëhiqen pasi një shkrim i tyre për kontakte të fushatës së Trump me rusët, u konstatua si jashtë standardit editorial i ka dhënë argument presidentit amerikan që të bëjë një nga ato shakatë e veta performative. Me një postim në profilin e tij në rrjetin social Twitter, Trump, ka modifikuar një video të vitit 2007, ku ai shfaqet në një ndeshje ërestling duke vënë në rolin e “humbësit” që grushtohet logon e CNN. Komentet e Trump janë shumë triumfaliste teksa e quan CNN rrjet mashtrimesh.

Fake news/Netanyahu ekranizon pretencën e vet ndaj disa mediave kryesore

Postuar në 08 Maj, 2017 13:26

Sulmi ndaj mediave është tanimë e drejtë e fituar nga politikanë të ndryshëm  që e ndërtojnë kundërrealitetin e tyre mbi premisat e akuzës se nuk kemi të bëjmë me me “lajme”, por me “lajme të rreme”. Donald Trump është i mirënjohur në këtë drejtim, ndonëse ai është një “rul” në këtë drejtim meqenëse në botën e qytetëruar është paraprirë nga kryeministri aktual i Shqipërisë që ka marrë përsipër të bëjë kallajnxhiun e kazanit të medias, me një…media  të vet.

Kritika për prezantuesin e CNN. Konsumoi tru njeriu me pjesëtarët e një sekti hinduist

Postuar në 10 Mars, 2017 10:52

Reza Aslan, prezantues televiziv në CNN, por edhe autor librash, është vënë nën kritika të mëdha pasi konsumoi pjesë nga truri njerëzor gjatë filmimeve të një tribuje kanibalësh në Indi. Episodi ishte pjesë e serialit “Besimtari me Reza Aslan” dhe u shfaq të dielën dhe ka provokuar shumë reagime, sidomos nga hindutë në SHBA.

Një shembull si CNN Greek lexon nacionalizmin shqiptar dhe Bujar Kapexhiun

Postuar në 27 Shkurt, 2017 10:57

Një skicë që tregon heronjtë e Revolucionit Grek të 1821, Theodooros Kolokotronis dhe Marko Boçari duke bërë shqiponjën me dy duar u kthye në lajmin viral të fundjavës që lamë pas si një tjetër shfaqje e irredentizmit dhe nacionalizmit shqiptar. 

Pages

Subscribe to RSS - cnn