cnn

Fake news/Netanyahu ekranizon pretencën e vet ndaj disa mediave kryesore

Postuar në 08 Maj, 2017 13:26

Sulmi ndaj mediave është tanimë e drejtë e fituar nga politikanë të ndryshëm  që e ndërtojnë kundërrealitetin e tyre mbi premisat e akuzës se nuk kemi të bëjmë me me “lajme”, por me “lajme të rreme”. Donald Trump është i mirënjohur në këtë drejtim, ndonëse ai është një “rul” në këtë drejtim meqenëse në botën e qytetëruar është paraprirë nga kryeministri aktual i Shqipërisë që ka marrë përsipër të bëjë kallajnxhiun e kazanit të medias, me një…media  të vet.

Kritika për prezantuesin e CNN. Konsumoi tru njeriu me pjesëtarët e një sekti hinduist

Postuar në 10 Mars, 2017 10:52

Reza Aslan, prezantues televiziv në CNN, por edhe autor librash, është vënë nën kritika të mëdha pasi konsumoi pjesë nga truri njerëzor gjatë filmimeve të një tribuje kanibalësh në Indi. Episodi ishte pjesë e serialit “Besimtari me Reza Aslan” dhe u shfaq të dielën dhe ka provokuar shumë reagime, sidomos nga hindutë në SHBA.

Një shembull si CNN Greek lexon nacionalizmin shqiptar dhe Bujar Kapexhiun

Postuar në 27 Shkurt, 2017 10:57

Një skicë që tregon heronjtë e Revolucionit Grek të 1821, Theodooros Kolokotronis dhe Marko Boçari duke bërë shqiponjën me dy duar u kthye në lajmin viral të fundjavës që lamë pas si një tjetër shfaqje e irredentizmit dhe nacionalizmit shqiptar. 

Trump nuk lejon disa media në konferencën për shtyp

Postuar në 24 Shkurt, 2017 22:11

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Tramp ka përshkallëzuar konfliktin me mediat. Shtëpia e Bardhë bllokoi këtë të premte disa nga mediat më të rëndësishme amerikane dhe ndërkombëtare nga deklarata e zakonshme për shtyp e zëdhënësit të qeverisë amerikane. Mes mediave që nuk u lejuan në sallë  është gjiganti CNN. Të tjera media prestigjoze që ishin pjesë e censurës nga Shtëpia e Bardhë janë Nju Jork Tajms, LA Times, Politico apo edhe media ndërkombëtare si britaniket BBC apo Daily Mail.

CNN sqaron: Çfarë ndodh nëse ditën e inaugurimit vritet Trump, Pence, Ryan?

Postuar në 19 Janar, 2017 20:57

Çfarë ndodh nëse Donald Trump dhe zëvendësi i tij, Mike Pence, vriten ditën e inaugurimit. Këtë pyetje e sqaron rrjeti CNN në një material të publikuar dje që merr parasysh më të keqen. Radha i vjen Paul Ryan, kreu i Kongresit, mandej kreut të Senatit, të gjithë të pranishëm në ceremoni. Po sikur të gjithë të vriten? Protokolli i transferimit të pushtetit parashikon që përzgjedhja të fillojë nga një prej sekretarëve. Mirëpo sekretari i Shtetit Kerry jep dorëheqjen para inaugurimit.

Fake News - Në shqip do ta quanin "Media Kazani"

Postuar në 11 Janar, 2017 21:36

Duket se përballja politike në SHBA ka lënë pas çdo kufi etik, aq sa media të konsideruara deri më tani tribuna të profesionalizmit dhe fjalës së lirë janë vënë nën kritikë për lajme të rreme. 

Raporti “sekret”, njollë mbi gazetarinë. Kryqëzohet BuzzFeed

Postuar në 11 Janar, 2017 13:49

Orteku i propagandës për rrezikun rus duket se nuk do të ndalet, pavarësisht se gjeneruesit kryesorë të saj janë kapur në gabime të mëdha edhe vetë. Ndonëse i gjithë skenari për hakerimin rus në zgjedhjet amerikane nuk ka arritur të japë deri më sot një konkluzion të vetëm se cili ishte rezultati i kësaj fushate të presupozuar, goditjet në të njëjtin drejtim vazhdojnë.

CNN bën kompromis me realitetin: Trump nuk është më kërcënim për qytetërimin(:-). Ai mund të bëhet presidenti i ShBA-së

Postuar në 03 Nëntor, 2016 14:12

Donald Trump president i ShBA-së nuk është më aq e pamundur sa dukej më parë. Kompromisin me këtë perspektivë po e bëjnë edhe media të fuqishme si CNN që deri pak javë më parë propagandonin Clinton si “zgjedhja e duhur” dhe një Donald Trump që nuk duhet në asnjë mënyrë të votohet. Gjërat po ndryshojnë me shpejtësi me skandalin e e-maileve dhe vetëm sot, CNN i kushton dy shkrime fitores së Trump. Në të parën, autorët shkojnë në Skoci, në vendin e origjinës së Trump, ku sugjerojnë për lexuesin “ëndrrën amerikane” të një vendi të vogël që prodhon presidentin e ShBA.

Sondazhi CNN: 5 pikë epërsi e Clinton-it ndaj Trump-it

Postuar në 25 Tetor, 2016 12:00

Nga sondazhi i fundit i CNN-it, rezulton se Hillary Clinton ka përkrahjen e 49% të atyre votuesve amerikanë që, me shumë gjasa, do të marrin pjesë në votimin e 8 nëntorit, krahasuar me 44% për Donald Trump.

Trump-i udhëheq ndër votuesit meshkuj me 3 pikë, por Clinton-i udhëheq ndër votueset femra me 12 pikë.

Rreth 14% e të anketuarve që kanë deklaruar se do të marrin pjesë në votim janë shprehur se, deri në ditën e zgjedhjeve, mund ta ndryshojnë mendjen se për kë do të votojnë.

E.Z. 

CNN, një instrument banal propagande: Është ilegale të lexosh WikiLeaks. Na ndiqni ne!

Postuar në 17 Tetor, 2016 17:25

Televzioni ndoshta më i madh në SHBA, CNN, është shndërruar në një borie propagandistike përherë me frikën se Donald Trump mund të fitojë zgjedhjet presidenciale të muajit nëntor. Duke dashur të ndihmojë kandidaten demokrate, Hillary Clinton, krejt e paaftë që të përballojë edhe në debat, republikanin Donald Trump, CNN ka dalë me këtë mesazh live për spektatorët, duke thyer çdo kod në raportim. Një shembull sesi propaganda i vesh të gjithë, në Lindje e në Perëndim, me të njëjtën uniformë, atë që e kemi parë jo rrallë muajt e fundit edhe nga ndonjë seli diplomatike në Tiranë.

Pages

Subscribe to RSS - cnn