Arabia Saudite

Tensioni në Lindjen e Mesme

Postuar në 30 Prill, 2018 18:06

Udhëheqësi Suprem i Iranit Ayatollah Ali Khamenei akuzoi të hënën SHBA se po përpiqet për të zgjeruar krizën rajonale duke nxitur tension mes Arabisë Saudite dhe Teheranit. "Një nga mënyrat për të provokuar Iranin është të nxisin udhëheqësit pa përvojë të  rajonit. Qëllimi i tyre është që të thellojnë krizën rajonale dhe të nxitur muslimanët për të luftuar kundër muslimanëve" - tha Ajatollah Ali Khamenei.

Iran vs Arabia Saudite, përballja ushtarake dhe ekonomike

Postuar në 27 Prill, 2018 13:29

Në pesë vitet e fundit vendet e Lindjes së Mesme kanë qenë të përfshira direkt ose indirekt në konflikte të armatosura, dhe nuk është rastësi fakti që 32% e importeve të armëve i takojnë këtij rajoni.
Arabia Saudite, sipas Radio Farda, është e famshme për shumat e mëdha të investuara në armatime, të vlerësuara në rreth 7 miliard $. është e vështitë të përcaktohet një shumë ekuivalente për Iranin.

Vendet e BE-së, ndër furnizuesit kryesorë të armëve në konfliktin Arabi Saudite-Jemen

Postuar në 26 Mars, 2018 10:42

Vendet e Bashkimit Europian figurojnë mes shitësve më të mëdhenj të armëve në konfliktin mes Arabisë Saudite dhe Jemenit. Britania e Madhe qëndron në krye me 4.2 miliardë euro armë të shitura në vitin 2015 për Arabinë Sauidte, ndjekur nga Franca me 1 miliardë në vitin 2016, Italia dhe Spanja me nga 100 milionë euro.

A po e shtyn Arabia Saudite - Izraelin drejt një lufte me Iranin?

Postuar në 06 Nëntor, 2017 00:10

Saad Hariri, që dha dorëheqjen të shtunën si kryeministër i Libanit, është përballur përherë me një situatë pa rrugëdalje teksa përpiqej që të shërbente në atë rol. Largimi i tij njofton një rritje të tensioneve mes Arabisë Saudite dhe Iranit që përballen në rajon dhe që ka implikime thelbësore për Izraelin. 

Princi saudit Salman: Do ta kthej Arabinë Saudite drejt Islamit të moderuar

Postuar në 25 Tetor, 2017 00:14

Princi trashëgimtar saudit, Mohammed bin Salman, ka deklaruar gjatë një interviste për gazetën britanike “The Guardian” se ai ka ndërmend ta kthejë vendin drejt Islamit të moderuar. 
Sipas tij, 30 vitet e fundit të mbretërisë nuk kanë qenë normale dhe sjellja e adoptuar, me dogmën dhe ashpërsinë e dënimeve kanë qenë një kundërpërgjigje ndaj revolucionit iranian, me të cilin drejtuesit sauditë nuk ditën të përgjigjeshin si duhej. 

Arabia Saudite/Mbreti Selman dekreton të drejtën e femrave për të drejtuar makinën

Postuar në 27 Shtator, 2017 08:39

Mbreti Selman i Arabisë Saudite ka miratuar së fundmi një dekret që lejon për herë të parë që femrat në këtë vend të pjaisen me leje drejtimi automjeti dhe të ngasin makina. Deri më sot, femrat që kapeshin në timon, mund të arrestoheshin dhe gjobiteshin. Dekreti do të hyjë në fuqi dhe bëhet efektiv nga 24 qershori 2018. Arabia Saudite është vendi i vetëm në botë që ndalon fermat të drejtojnë makinën.

Arabia Saudite drejt hapjes. Projekt turistik për 34 mijë km2 në Detin e Kuq – legjislacion i pavarur

Postuar në 01 Gusht, 2017 10:52

Jo më vetëm naftë. Arabia Saudite ka njoftuar planin e vet për transformimin e qindra kilomentrave bregdet në Detin e Kuq në një destinacion turisitik global në përputhje me standardet ndërkombëtare. Synimi bën pjesë në projektin e transformimit ekonomik të vendit dhe shkëputjen e tij nga varësia e naftës. Siç raporton “Bloomberg” plani parashikon të përfshijë në trajtim urban, infrastrukturor dhe arkitektonik 34 mijë km2, një hapësirë më e madhe sesa Belgjika mes qyteteve Umluj dhe Al Wajh, 50 ishuj, plazhe, vullkane pasivë.

Mbreti saudit Salman urdhëron arrestimin e princit Saud bin Abdulaziz bin Musaed bin Saud bin Abdulaziz Al Saud për ushtrim dhune

Postuar në 21 Korrik, 2017 10:13

Një video që ka qarkulluar në internet ku shfaqet princi duke dhunuar njerëz ka tërbuar mbretin Salman që urdhëroi arrestimin dhe dëgjjimin e dëshmive. Vendimi do të merret bazuar mbi ligjet e Sheriatit.

"Brookings": Marrëveshja 110 mld$ për armët me sauditët, "fake news"

Postuar në 06 Qershor, 2017 11:52

Bruce Riedel, një kërkues për politikën e jashtme, shkruan në “Brookings” se marrëveshja mes SHBA-së dhe Arabisë Saudite për shitjen e armëve në vlerën e 110 miliardë dollarësh nuk ekziston. Lajmi për të është “fake news”, pra i rremë. Autori shkruan se ka kontaktuar me kontakte në biznesin e mbrojtjes, në Kongres dhe të gjithë kanë referuar se ka letra për shprehje interesi, por jo kontratë 110 miliardë dollarë.

Kriza me Katarin, arsye mund të jenë marrëdhëniet me Iranin

Postuar në 06 Qershor, 2017 09:23

Ndërprerja e marrëdhënieve diplomatike me Katarin, ndërmarrë nga disa vende të Gjirit Persik bashkë me Egjiptin dhe  qeverinë e përkohshme të Libisë, kanë provokuar pështjellime të mëdha ndërkombëtare. Revista Foreign Policy shkruante dje se arsye e këtij vendimi është presioni i Arabisë Saudite që e sheh te Katari një levë të fortë që lehtëson lirinë strategjike të Iranit në rajon. Katari është treguar i hapur ndaj Teheranit ndërkohë që rrejti televiziv Al Jazeera që financohet prej këtij shteti ka qenë shpesh kritik me Arabinë Saudite.

Pages

Subscribe to RSS - Arabia Saudite