ap

Pasi fitoi luftën, Assad po rehabilitohet

Postuar në 13 Janar, 2019 22:58

Bashar Al – Assad është drejt zyrtarizimit të fitores së luftës në Siri, qoftë asaj civile, qoftë asaj me sponsorizuesit e huaj që tentuan ta rrëzojnë. Associated Press raporton se shumica e vendeve arabe që deri më tani i kishin vënë bllokadë dhe madje kishin hedhur miliarda për ta rrëzuar nga pushteti, po rishikojnë mundësinë e hapjes së ambasadave në Damask së bashku me linjat ajrore deri më tani të ndërprera.

Arkeologjia nënujore në Shqipëri

Postuar në 03 Gusht, 2017 08:48

Associated Press shkruan sot për pasuritë nënujore të Shqipërisë. Duke e cilësuar bregun shqiptar më pak të eksploruarin në botë, media në fjalë sjell në vëmendje përvojat e disa zhytësve të RPM Nautical të cilët kanë konstuar pasurinë e nëndetit në vendin tonë. Ekziston frika e grabitjeve tani që vendi ka hapur rrugën për turizmin, pasi autoritetet nuk kanë kapacitete për të mbikëqyrur edhe në këtë drejtim. Në çdo rast, artikulli i shkurtër bashkë me disa foto nga nëndeti në Sarandë janë një formë e mirë për të tërhequr vëmendjen edhe në këtë drejtim deri më tani të shpërfillur.

Raporti “sekret”, njollë mbi gazetarinë. Kryqëzohet BuzzFeed

Postuar në 11 Janar, 2017 13:49

Orteku i propagandës për rrezikun rus duket se nuk do të ndalet, pavarësisht se gjeneruesit kryesorë të saj janë kapur në gabime të mëdha edhe vetë. Ndonëse i gjithë skenari për hakerimin rus në zgjedhjet amerikane nuk ka arritur të japë deri më sot një konkluzion të vetëm se cili ishte rezultati i kësaj fushate të presupozuar, goditjet në të njëjtin drejtim vazhdojnë.

Përjetimi i ngjarjeve/Associated Press i hap rrugë “gazetarisë 3D”

Postuar në 23 Shkurt, 2016 16:28

Associated Press njofton se do të hapë shumë shpejt një kanal transmetimi video ku operohet me gazetarinë 3D(immersive journalism – përkufizimi këtu: https://en.wikipedia.org/wiki/Immersive_journalism) dhe teknologjinë e realitetit virtual. AP-ja do ta vërë në funksionim këtë kanal në bashkëpunim me AMD, duke ofruar kështu për shikuesit një mundësi të “përjetimit” të lajmeve dhe ngjarjeve.

Subscribe to RSS - ap