analiza

Ta var apo nuk ta var kryeministri - kriteri më i ri për objektivitetin në media

Postuar në 23 Shkurt, 2017 09:02

Sokol Balla ka shkruar një opinion mbi situatën politike në Shqipëri. Opinioni sugjeron për lexuesin dy kredenciale që i japin besueshmëri: Së pari ai është shkruar “Posaçërisht për...”. 

Së dyti, Balla gëzon “vardisjen” si të thuash të kryeministrit të vendit, i cili duket se “ja var” analistit  në fjalë. Këtë na e thotë vetë ky i fundit kur e nis opinionin e tij kështu:

Muezinë të një ambasadori, por jo të reformës në drejtësi

Postuar në 04 Shkurt, 2017 16:59

“Ne themi Lenini dhe nënkuptojmë Alibia”.

Këto fjalë i atribuohen Majakovskit, poeti të njohur, në kohën kur revolucioni bolshevik po asociohej si vepër e një njeriu, thëniet dhe shkrimet e të cilit po zëvndësonin Biblën në tempullin e pushtetit. Në Shqipëri kjo thënie mundet fare mirë të zëvendësohet me: “Ne themi Lu dhe nënuptojmë reforma në drejtësi”.

Lubonja: Ja pse Rama është injorant në lidhje me Akropolin

Postuar në 02 Nëntor, 2016 20:43

Analisti Fatos Lubonja ka analizuar nga studio e “Opinion” në News24 situatën politike duke nisur nga përplasjet mes Tiranës dhe Athinës zyrtare, çështjen e Himarës, daljen në skenë të partive të reja e deri tek koalicionet politike për të ndërtuar shtetin e institucioneve. Lubonja e ka quajtur kryeministrin Edi Rama, ‘injorant’ në lidhje me deklaratat e tij për Akropolin, duke thënë se ai nuk di historinë.

Analiza e gazetës “Shekulli”: Arsyet që çuan në ndarjen e Kokëdhimës me Edi Ramën

Postuar në 01 Gusht, 2016 09:44

Gazeta "Shekulli" në pronësi të botuesit Koço Kokëdhima ka publikuar sot një analizë të gjatë ku shpjegon arsyet e ndarjes së ish-deputetit socialist me kryetarin e PS, njëherësh dhe kryeministër, Edi Rama. Arsyet sipas gazetës janë, divergjencat e mëdha për reformimin e PS-së dhe legalizimi i kanabisit.

Reformimi i PS-së dhe përplasja me Ruçin

Propozimi i Lavrov: “Zgjerimi i NATO-s drejt kufirit rus, shkaku i të gjitha tensioneve. Të krijojmë Unionin Euroaziatik”

Postuar në 04 Mars, 2016 04:32

Konflikti i fundit mes Rusisë dhe Perëndimit ka riaktivizuar shumë terma dhe ka gjallëruar shumë klishe që mendohej se ishin lënë pas. Që nga fjalimi i Vladimir Putinit në Munih në vitin 2007, Perëndimi nisi të shihte më qartë ambiciet e presidentit rus nën një prizëm imperial, njësoj si Bashkimin Sovjetik dikur. Ngjarjet e Gjerogjisë dhe Osetisë në gusht të vitit 2008 theksuan prirjen për ta parë Rusinë si një qendër që synonte rivalitetin me Perëndimin, ndërkohë që përballja në Ukrainë dhe në Siri i ka hapur letrat plotësisht.

Llalla nuk zhgënjen, kërkon drejtimin e Byrosë së Hetimit

Postuar në 19 Shkurt, 2016 12:12

Në analizën e Prokurorisë së Krimeve të Rënda, kryeprokurori Adriatik Llalla shprehu rezerva për projektligjin e miratuar nga qeveria. Këto rezerva – sqaroi ai – janë të njëjta me ato të Unionit të Prokurorëve që shprehej kundër vartësisë së Byrosë Kombëtare të Hetimit nga Ministri i Brendshëm dhe kundër atashimit të kësaj strukture në Policinë e Shtetit.

Policia Shkencore: Ish-deputeti Armando Prenga mashtroi. Ai ka qëlluar me një armë pa leje dhe jo armën që ka me leje

Postuar në 03 Nëntor, 2015 18:31

Prokuroria ka dorëzuar sot raportin e laboratorit të Policisë Shkencore që ka analizuar gëzhojat e gjetuar në ngjarjen e Patokut ku u përfshi edhe deputeti(i larguar) socialist Armando Prenga. Dhe Policia Shkencore ka arritur në përfundimin se “gëzhoja e sekuestruar me cilësinë provës materiale, nuk është qitur nga arma që deputeti Prenga e mbante me leje. Ekspertët thonë, se ajo është qitur nga një armë e llojit TT dhe nuk është ajo që deputeti e ka dorëzuar në polici, me të cilën ka pretenduar se ka qëlluar për ta trembur Gjok Calin”.

Presidenti del me kritika direkte për procesin e reformës në Drejtësi dhe për raportin analitik

Postuar në 14 Tetor, 2015 15:35

Pas opozitës parlamentare edhe Presidenti i Republikës kritikon procesin e reformës në Drejtësi. Në një letër drejtuar komisionit të Posaçëm për Reformën në Drejtësi, Bujar Nishani, përcjell rezervat e veta edhe për aspektin proceduriail, ashtu edhe për përmbajtjen e draftit. “Procesi po zhvillohet në mungesë të plotë transparence si për aktorët e drejtpërdrejtë ashtu edhe për publikun e gjerë.

Genc Ruli e konfirmon: Lulzim Basha nuk u zgjodh, por e pranoi detyrën e kryetarit

Postuar në 14 Tetor, 2015 14:51

Partia Demokratike po vendos së fundmi disa precedentë jo shumë pozitivë në skenën politike, edhe kështu e dërrmuar në imazh publik. P.sh po vihet re se kritikën dhe kërkesën për një analizë të humbjes më 21 qershor e bën ish-kryeministri Sali Berisha dhe njerëz që kanë qenë afër tij përherë. Më e pazakonta është koha kur po zgjidhen këto insinuata që krijojnë presion të madh mbi kryetarin e PD-së, Lulzim Basha është zgjedhur pikërisht pasi afera e CEZ-it kaloi.

Pages

Subscribe to RSS - analiza