akip

Kreu i AKIP: Plehërat e importit do të digjen në Shqipëri

Postuar në 19 Shtator, 2017 18:15

Arsyeja se përse kundërshtohet importi i mbetjeve është se ato do të digjen në inceratorët që po ndërtohen në Shqipëri. Sipas kreut të AKIP Andi Tepelena, Djegia e tyre është vdekjeprurëse. Sipas Tepelenës mbetjet duhen ricikluar dhe jo të digjen. 

TemaTv

Ligji i shumëdebatuar i mbetjeve kthehet në kuvend

Postuar në 18 Shtator, 2017 09:19

Ligji i shumëdebatuar  i mbetjeve do të rishqyrtohet në kuvend. Drafti është futur në kalendarin e punimeve të Kuvendit për periudhën 18 shtator - 13 tetor dhe Ligjin “Për manaxhimin e integruar të mbetjeve” u miratua në Kuvend më 22 shtator 2016, por ai nuk u dekretua nga Presidenti i Republikës, i cili e riktheu në Kuvend më 14 tetor 2016.

Manovra me “një letër nga Europa” për ligjin e mbetjeve. Protestë më 24 nëntor, por a do të jetë e njëkohshme në disa qytete?

Postuar në 21 Nëntor, 2016 22:34

Nicholas Hanley, përgjegjës i zyrës së Marrëdhënieve Ndërkombëtare dhe Zgjerimit, në Drejtorinë e Përgjithshme për Mjedisin në Komisionin Europian, ka nisur një mendim për ligjin e mbetjeve që qëndron i pamiratuar ende në Kuvend, pas kthimit të tij nga Presidenti. Letra e zyrtarit të KE-së u publikua sot pasi ishte paralajmëruar se “mendim i BE-së”, nga Eduard Shalsi, iniciator i ligjit. Por Aleanca Kundër Importit të Plehrave mendon se kjo manovër e vockël me një “letër nga Europa” ka karakter manipulativ dhe asnjë nuk ka sesi të pranojë sugjerimet e saj.

“Po shohim mundësinë e heqjes së taksave për mbetjet që hyjnë në Shqipëri”

Postuar në 25 Tetor, 2016 15:25

Sot Aleanca Kundër Importit të Plehrave ka zhvilluar një takim me kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha, pozicionuar së fundmi kundër ligjit për importin e mbetjeve. Basha tha se rikthimi i ligjit dëshmon pafytyrësinë e Edi Ramës, cilësi kjo tanimë konsensuale në përshkrimin e këtij të fundit.

AKIP paralajmëron deputetët: Shmangni përplasjen me qytetarët

Postuar në 14 Tetor, 2016 21:02

Aleanca Kundër Importit të Plehrave e komentoi si fitore të qytetarëve kthimin mbrapsht nga Presidenti të Ligjit për Menaxhimin e Intergruar të Mbetjeve. Në një reagim pas mosdekretimit të ligjit nga kreu shtetit aktivistët e AKIP thonë se kjo është një mundësi për deputetët që  të tërheqin ligjin dhe të shmangin  një përplasje të vazhdueshme me vullnetin e qytetarëve.

Qëndrimi pro qeverisë i ambasadës amerikane, Kozara Kati: Do dorëzojmë dekoratën e ambasadës që na u dha në vitin 2013

Postuar në 01 Tetor, 2016 15:52

Një ditë më parë Ambasada Amerikanë në Tiranë doli në mbështetje të qeverisë shqiptare teksa në njoftimin e vet e cilësonte protestën e sotme si të organizuar nga opozita. Aleanca Kundër Importit të Plehrave reagoi duke kërkuar korrigjimin e njoftimit që e njolloste politiksht një protestë që nuk ka të bëjë me politikën.

Sot drejtuesja e AKIP, Kozara Kati ka deklaruar se do të kërkojë takim me ambasadorin amerikan Donald Lu për t’i dorëzuar dekoratën që i është dhënë AKIP në vitin 2013:

AKIP: Ligji për mbetjet, nuk janë grup interesi vetëm pronarët e fabrikave. Protestë më 1 tetor

Postuar në 27 Shtator, 2016 13:02

Kryeministri Edi Rama dhe disa deputëtë apo ministra pas tij po e mbrojnë ligjin për importin e mbetjeve duke dhënë garanci për listën e mbetjeve që dontë riciklohen dhe me faktin se kështu do të ketë efekte pozitive edhe mbi mjedisin. Po kështu kryeministri ka theksuar disa herë se ky nuk është i njëjti ligj me atë të vitit 2011, por po verifikohet se këto argumente nuk po bindin shumëkënd. Aleanca Kundër Importit të Plehrave ka shpërndarë një deklaratë pas takimit që Rama zhvilloi me kompanitë e riciklimit.

AKIP: Ligji për mbetjet njësoj si ai i 2011. Edi Rama gënjen

Postuar në 24 Shtator, 2016 20:02

Aleanca Kundër Importit të Plehrave ka reaguar sot ndaj deklarimeve të kryeministrit Edi Rama, të cilin e ka akuzuar për dizinformacion. Madje edhe për mungesë elementare të logjikës. Më poshtë deklarata:

"Aleanca Kundër Importit të Plehrave denoncon fushatën dizinformuese të kryeministrit Edi Rama dhe të segmenteve mediatike ndaj tij mbi çështjen e ligjit për lejimin e importit të plehrave dhe dëshiron të sqarojë opinionin publik se i konsideron deklaratat e kryeministrit gënjeshtra.

Subscribe to RSS - akip