Data sot është 06-07-2015, ora 06:39
Share |

Ka objeksione për kandidaturën e Ndrecës si ambasador; dhe Ndreca përgjigjet

Deputeti Kastriot Islami, anëtar i komisionit parlamentar për politikën e jashtme, ka patur një objeksion lidhur me kandidaturën e prezantuar për postin e ambasadorit të Shqipërisë në Vatikan, Ardian Ndrecën. “I keni thënë Presidentit ‘ulok moral’”, citohet nga Tema online t’i ketë thënë ai Ndrecës në këtë komision (termi ‘ulok moral’ nuk duket shumë me kuptim, në fakt). Por Ndreca e ka hedhur poshtë si të pavërtetë këtë gjë. “Nuk e kam thënë një gjë të tillë në adresë të Presidentit”, i është drejtuar ai Islamit, i cili nuk ka dhënë provën mbi pretendimin e vet.

Ndërsa përballë vëzhgimit të deputetit Ben Blushi, se “një ambasador e zyrtar i shtetit duhet të demonstrojë respekt për shqipen standarde”, Ndreca u përgjigj: “Gegërishten unë parapëlqej ta përdor në sprova e në publicistikë, dmth në shkrime jo zyrtare”.

Ka kureshtje lidhur me qëndrimin e Presidentit Nishani për këtë kandidaturë. Ndreca ka qenë një publicist shumë aktiv gjatë viteve të fundit dhe shumë kritik ndaj maxhorancës së shkuar nën drejtimin e Berishës. Ai ka shkruar në një numër të përditshmesh, si Mapo, Panorama, etj.

Re.Pu.

Comments

Mqn se Beni i Blushajve (nip vllehesh dhe maqedonasish, e para nga i ati dhe e dyta nga nena) kundershtonte kandidaturen e Gjinishit (si fetar qe eshte) per ambasador ne Arabine Saudite, me pretekstin se qenka ''shume fetar'', por nuk e kundershtoj Ndrecen si prift qe eshte, per te qene ambasador ne Vatikan; (vewtem ne SHqiperi gatuhet kjo corbe) une do te sygjeroja qe Ndrecen si prift ta dergojme ne Arabi dhe Gjinishin si hoxhe ne Vatikan.

 Ashtu them edhe une...Tit Edhe Rama, si shoku Enver: luan me spiunet respective! Dergoi secilit spiunin e vete dhe je rehat! Po a thua Bujar Skendaj ishte spiun i hebrejve, se ambasador kur u be, i shajtuari?! Apo mos ish me i talentuar Xhevati apo Qemali apo vete Mehmeti... Duket se Dosjet nuk qenkam fare pa vlere! Ballkani eshte tektonik prej dosjeve!

 

 Ashtu them edhe une...Tit 

Edhe Rama, si shoku Enver: luan me spiunet respective! 

Dergoi secilit spiunin e vete dhe je rehat! 

Po a thua Bujar Skendaj ishte spiun i hebrejve, se ambasador kur u be, i shajtuari?! 

Apo mos ish me i talentuar Xhevati apo Qemali apo vete Mehmeti... 

Duket se Dosjet nuk qenkam fare pa vlere! Ballkani eshte tektonik prej dosjeve!

 

Do ti thojshe Islamit se Ndreca do te mund te perfaqesonte Shqiperine jo vetem ne Vatikan, por edhe ne Arabi Saudite, dhe me shume dinjitet. Kete e them nisur nga cfare kam lexuar prej tij, pavaresisht ae nuk ndaj nje pjese te mendimeve me të.
Urimet me te mira per perfaqesim dinjitoz.

Nuk mundet. Pergezime Ezanit per reagimin.

Ndreca u përgjigj: “Gegërishten unë parapëlqej ta përdor në sprova e në publicistikë, dmth në shkrime jo zyrtare”.

Publicistika, si "sprove a profesion", sillet si te duash; nga nje blog i palexuar a me shume lexues; nje publicist qe se lexon njeri a nje qe shkruan ne nje gazete. Nese zoteria ka parasysh me ''zyrtare" krijimin e Ministrine se Publicistikes, a tu japim Publicisteve statusin e Nepunesit, ti kalojme dhe ne sindikata e pensione sipas ligjit;  s'po shkruan ne Zyrtare. POR,

Gjuha zyrtare s'eshte vec per ''funksionaret'' e lidhur ne raport kontraktual me qeverine, meqenese zoteria nuk eshte i tille. Ai mund te pretendoje te njejten dhe me ''historine e filozofine'' e ne fund t'vitit u thote studenteve: Cfare ju kam thene s'eshte e sakte, s'jam person zyrtar, e as i detyruar te shprehem si i tille. Ne te drejtat e njeriut kemi " liria e shprehjes nuk ndryshohet dot nga Ligji'' e me ''gjuhe zyrtare'' kuptojme ate ''qeveritaren'' por...  kjo s'na shpeton nga zyrtarizimi nese ne flasim ne gjuhen e origjines (kur jemi minoritete) dialekteve (per qejf) , gjuhen me shenja (per personat me aftesi te kufizuar) a kur shkruajme ne Rere me shkop ''do te vras'' sepse duan/s'duam, merren zyrtarisht si prova. Dicka nuk behet zyrtare nga raporti/mendimi qe ke ti me te, por si percillet/perceptohet e perdoret; nga te tjeret.

Ky arsyetim nuk i shkon nje personi intelligjent si z Ndreca. Jo vetem publikimi direkt, por dhe pale te 2-ta e te treta te "zyrtarizojne."

1) Lektore gazetarie/ ligji/ politike, marrin nje artikull te z. Ndreca, ti bazohen si burim debati/eseje etj. - e zyrtarizojne ''pa-dashje''.

2) Historianet e te sotmes/nesermes, i referohen gazetave te kohes; nese nje person (a ky) nuk eshte ne rekord si propagandist, a mashtrues me vendim gjyqi  te asaj periudhe, referimi behet ''zyrtar''. " Zyrtarizim nga Koha"

3) Bibliotekat arkivojne nje kopje ditore te gazetave te medha- ja u zyrtarizua, brenda dites. 

4) Behesh ''referim zyrtar'' si pale e 3-te, kur dikush perdor shkrime/letra/ditare tuaj me vone. Tek "Gulag, nje histori e kampeve sovjetike" Anne Applebaum, citon shume letra nga te denuarit. Ka nje histori pikante per nje gjeneral, Gorbatov. Kush kerkon ne lidhje me oficeret Sovjetike te denuar nga NKVD, e te liruar per te luftuar Nazismin tashme do i referohet ''fjaleve private'' te gjeneralit (nepermjet Anes, si reference zyrtare, qe i ka kaluar keto letra ne duar si burim i 2-te.) Dhe nese letrat e tij ishin per familjen, tashme behen ''deshmi zyrtare'' paveresisht stilit/dialektit te perdorur.

5) Gazetaria klasifikohet si te duash; korrekte, objektive, politike, popullore, mes kesaj a saj, dhe gazetari-jo-gazetari, varet kush e sheh, por njohuria ne emer/profesion, ben qe publicistika juaj ta kaloje ate ne zyrtare. z Majko (ish Kr-M) z Vuka (ish-ambasador) z. Nano (gazetar) z Ndreca (PhD ne "Filozofi e Letra") nen virtutin e te qenit ''persona te njohur publik'' konsiderohen si "Njerez me Integritet", vis a vis nuk mund te shkruajne jo-zyrtarisht.

5) Jo-zyrtarisht, shkruan nese cdo shkrim e mbyll me ''Disclaimer'' Po shkruaj per qef, sot me pyetje retorike, neser fjali pa pike, artikull pa shkronjen E,  ne dialekt po s'quhet, kundershti per hir te, humor, kjo-eshte-e-pavertete, kjo  kopje besnike e nje shkrimi tjeter. Ne mangesi te ''kapacitetit mendor'' thuaj pas nje ''hemorragjie cerebrale'' kur meson te ri-shkruash e si emer i njohur te japin 3 rreshta hapsire, je jo-zyrtar. Ate neser studentet e Mjeksise dhe Terapistet, mund ta perdorin si ''shembull rehabilitmi'' e ne menyre te hapur (me lejen tuaj) a anonime, te zyrtarizuan.

6) Jo vetem ne Shqiperi, por cdo person/departament/ media e huaj, nese i kap ''Gugli'' nje togfjalesh qe eshte perdorur nga Zoti Ndreca dhe dikush e perkthen, kjo e ben Zyrtare ... per sa kohe nuk del nje info kundershtuese ta hedhe poshte.

Zotni, keni shkrujt "zyrtanisht" (sic) e rrini krenar per kete, si ke qene deri tani. Per nje post, e s'di car arsye [qe ngelen tuajat] mos na ndryshon konceptin e ''zyrtares''  Zyrtare/ office/ official. Per cfare ti shkruan ne Artikull, ne nje shtet ku ligji vepron saktesisht, ju (dhe une) mund te shkojme ne burg, sepse ai qe ka kundershti (paditesi, policia, shteti e ligji) e konsideron si prove, i.e official document = Zyrtar.  Ne cdo shkrim qe keni bere ne shtyp, ''jeni ne rekord zyrtar'' me emer e mbiemer, sic jam dhe une ''nje anonim relativ'' qe per ''sprove'' mund ti them dikujt ne nje ''Shqipe me dialekt'' do te djeg shtepine (!) e pas 1) dialektit e 2) anonimitetit, te them nuk quhet. Quhet-quhet!! Vec nje padi-gjykate me zyrtarizon e me ''kap per zhelesh'', kaq pak duhet, qe te quhet Zyrtare.

---

Meqe jemi ketu- me pelqen kur lexoj dike ne dialekt, e s'me prish pune fare!

[per mua, ky eshte nga shkrimet me te sakta per Presidentin aktual]

 

Nevoja për një president të ri të Republikës /// Ardian Ndreca. 03 Korrik 2013.

Ndërsa Berisha ka nisë dialogjet me 16 vjeçarët, tue sfidue akuzën e mundshme për mashtrim të minorenëve, dhe nji atmosferë përmallimi paralizues ka kapë të djathtën, tashma të shkatërrueme brinjsh prej këtyne zgjedhjeve, në krye të Republikës lëngon i trumhasun prej ngjarjeve të fundit figura ma kote që ka ba ndonjiherë hije n’atë vend: Bujar Nishani.

Para pak ditësh nji shkrim analitik i A. Doçit (gazeta Sot) nënvizonte të gjitha shkeljet e kushtetutës që qytetari Bujar Nishani ka ba në këtë vit në krye të Shtetit.

Vetë qenja e Nishanit, njeri pa merita dhe pa cilsina të veçanta, në atë post të naltë u profilue para nji viti si nji akt i pashembullt arrogance i Sali Berishës ndaj opozitës, ndaj ndërkombëtarve dhe ndaj gjithë shqiptarëve. Ndërhymjeve të përsërituna të kryediplomatëve të huej, sidomos atij amerikan dhe atij të BE-së, për nji zgjedhje ma konforme me shpirtin e kushtetutës, Berisha i kundërvuni prepotencën e njohun të atij që përbuzë popullin e vet, ligjet dhe partitë politike opozitare.

Ky vendim i tiji prej ish partiaku të PPSH-së e shndërroi presidencën në nji zyrë ku firmosen letra,* pa pasë madje nevojë as me u lexue ndopak. Nji reformim i të gjithë makinës shtetnore kërkon së pari në vjeshtën e ardhshme ndrrimin e këtij kreu të Shtetit dhe zevëndësimin e tij me nji person super partes e mbi të gjitha me nji person me vlera të njohuna e të padiskutueshme, nji njeri të palidhun si me kulisat e regjimit komunist si me ato të pushtetit berishian.

Nishani asht tregue gjatë këtij viti nji kamerier lepe-peqe i familjes Berisha e asgja ma shumë. Shkeljet e tija janë plateale e tregojnë paaftësinë e tij për me i shërbye Republikës. Siç vërente A. Doçi në shkrimin e tij, shkeljet përfshijnë edhe shkatrrimin e Forcave të Armatosuna me lirimin e pamotivuem ligjërisht të shumë ushtarakëve të naltë që nuk i shkonin për shtat klanit Berisha, ato vijojnë me shkarkimin e kreut të Shërbimit informativ Bahri Shaqiri dhe zëvendsimin e tij me nji shërbëtor të Berishës, me zgjedhjen pa konsensus të Prokurorit të Përgjithshëm, me emnimin në Gjykatën e Naltë të njerzve të Berishës, kryesisht individë që kanë veprue haptas dhe vijimisht në kundërshtim me ligjet.

Në gjithë këto akte vihet re bashkëpunimi i tij aktiv në shpërbamjen e vetë sistemit të drejtësisë dhe të shërbimit diplomatik. Tek veprimtaria e Nishanit, përballë tragjikes qëndron pjesa e pandashme komike. Kulmi i qesharakes asht arritë prej Nishanit me emnimin e pretendentit të fronit, i cili mban edhe titullin “princ” si këshilltar të Republikës.

Por ndoshta princi, me praninë e vet të padukshme i shpëton kritikave dhe asht figura ma pak qesharake mes disa këshilltarëve tjerë diletanta e autodidaktë të randuem me veleitete të kota që i shkruejnë fjalimet idiote me aviona, me autostrada, kamiona, makarona...

Nga ana tjetër Nishani ende, nji vit mbas votimit të tij si president, nuk ka ba publike kartelën e tij mjeksore, tue i msheh shqiptarëve entitetin dhe llojin e problemeve fizike që ka. Meqë ka marrë mundimin me drejtue Republikën, qytetarët e saj kanë të drejtë të njihen me kufizimet fizike të presidentit dhe eventualisht me peshën që ato mund të kenë në qëndrimet e tija dhe në ushtrimin e detyrës.

Mos ndoshta e ka ruejt kartelën mjeksore për me u mbrojtë nji të nesërme me të prej akuzave për shkelje të randa kushtetuese?

Për të gjitha këto arsye e për të tjera që kanë të bajnë me dinjitetin e popullit shqiptar, qytetarët e Republikës meritojnë që të kenë ketë vit nji president tjetër, të vërtetë dhe mbi të gjitha nji roje besnike të institucioneve republikane.

Ndërkaq po përpiqemi të harrojmë doktorin ma të famshëm të politikës shqiptare, kardiologun që e ktheu Shqipninë për dy dekada në nji çmendinë, tue mbetë gjithnji të pa mbushun mendjet prej premtimeve të tija hipokrite për tërheqje nga skena politike por të sigurt se çdo hap mbrapa i tiji do të ndërshkohet edhe ma me forcë prej shqiptarëve.

---

Zoteri ''publicist'' nese keto fjale i keni shkruajtur me vullnet te lire e ''compos mentis'' si nje intelektual qe publiku ju lexon, nuk duhet te shkonit para atij komisioni, se Personi i Mesiperm (per te cilin ke thene te drejten!) eshte ai qe do ju dekretonte; duke vene Bindjet para cdo gjeje tjeter Ju Nuk Do Paraqiteshit Fare. Por ju shkuat.

Arsyetimet ''e juristeve'' duke thene ''s'kam thene Ulok Moral per Presidentin'' kur e quan ''te kote, pa cilesi, servil-komik, e kamarier te Berishes'' per ne qe lexojme cdo ''tip te Shqipes'' Shqip-e-zyrtarisht; nuk perputhen me Integritetin.

-------

Humbet nje lexues, pasketaj nuk mund t'ju lexoj me.

(jo se do jete problem kjo per ju)

Thelbi i fjlaeve te Ndreces duhet kuptuar si "kam folur per Nishanin si njeri, dhe jo per institucionin e presidentit". 

Nuk ka asgje te veshtire per "kuptim-kuptimor'' ne ''thelbin e fjaleve'' te Ndreces. Ne lexojme e japim konkluzionet sic i shofim, e jane. Dr. Ndreca -ne kete rast- perfaqeson nje Fenomen, ne nje forme te ''lehte'' por prape-se-prape, te quajturin Fenomen i Munguar. Ate qe s'kemi degjuar ne Shoqerine Shqip per gati 25 vjet! Asnje, te protestoje a te refuzojne nje post, nje cmim e shperblim imediat, ne emer te parimeve e integritetit personal. Ja kemi lene kete varferise, spekullimeve, kontrabandes politike, te pabeseve e te paskrupujve, rrremujes...; por Majft Me.Sigurisht te tjeret kane bere me keq se Dr. A.N., e jane kompromentuar plotesisht, ky ''publicist'' arriti pragun... dhe e kaloi, deshtoi.

1) Ne ''sprovat e tij'' publicistike, ka mjaft perpjekje e prosteta ne vite e fundit per ''padrejtesite'' ndaj dialektit te veriut! Shume nga ne kane patur simpati per perpjektet e tij valiante ne mos gje tjeter, dhe kur e kalonte masen. Kete lexuesi ja dhe ne simpati, argument e ndershmeri; ato qe perceptonim pa e njohur. U desh nje pyetje ne Parlament, qe ''Ndreca'sRaison d'être" pjese e individualitetit e charm-it te tij, si pa te keq te quhet ''sprove''. Kaq pak u desh, kur pas viteve akuza-e-proteste ta hiqte ''bajrakun e dialektit te veriut'' e thua se s'kish te bente fare me te? Turp.

Zoterinj Parlamentare, une shkruan ne gegnisht se me pelqen, dua ta ruaj dhe kultivoj, eshte dialekti i te pareve te mi, i Rilindasve Shqiptare e jam shume krenar per te. Sa per komunikim me institucionet, afermendsh qe do i nenshtrohem rregullave administrative te shtetit. (nje Profesor, me titull, i filozofise, nuk ka nevoje te thote -une shkruaj shqip me mire se.... kur dua. Ja ben me patetitk justifikimin! )

2) Pyetje ishte direkte ''je ne konflikt moral me Presidentin aktual si person'' s'ka te beje me institucionin. Te lutem mos fyej intelligjencen tone, e as te z Ndreca, askush nuk shkon aty te thote: Urrej institucionin e Presidentit. Zoteria Publicist, ''ne teknikalitet'' ishte korrekt,  nuk e ka quajtur ''ulok moral'' por ne ligj e moralisht ai eshte gabim, ka Genjyer ne front te Komisionit Parlamentar. Te dalesh ne ''contempt'' te Parlamentit ne nje shoqeri ligjore eshte nder fajet me te renda qe mund te besh!!!!!

Z. Ndreca e ka quajtur Presidentin Nishani, dhe me keq. I ka thene i perdorur, pa karakter, pa shtylle kurrizore, pa merita, e kamarier i Berishes (dhe me te drejte!) sot gelltit c'tha! Ka shkuar dhe me tej, duke a akuzuar per Tradheti te cdo forme: ndoshta Presidenti ruan kartelen mjeksore per tu justifikuar neser. (fjalet e tij) Implikimi eshte i qarte; pse ruhet kartela? Ta absolvoje (sic) ne menyre qe cdo gje e bere te mos i quhet, = i papergjegjshem. C'fare mund te beje nje President? Shkele Kushtetuten, ja cfare -i.e tradheti ndaj saj, e kombit.

---

Eshte e drejte e kujtdo qe te mos inkriminoje veteveten, ne procedim penal a cdo tip komisioni, nuk presim nje Profesor Filozofie te shkoje me flamur e britma ne Parlament; por ne pyetje direkte:

-I kemi thene ketij presidenti- Ulok Moral? (Nuk ka pergjigje tjeter kur ke shkuar pertej saj, disa here)

- Ate togfjalesh jo, por i kam thene Sherbetor, imoral, i perdorur e i pa-vlere! Jam ne rekord Publik e kjo eshte e pamohueshme! E di qe pa firmen e tij nuk dekretohem Ambasador, por ''sprovat e mia'' publicistike kane hyre ne kontrate me lexues Shqiptare, si intelektual e qytetar kam obligim ndaj karakterit e besimeve te mia.

Te dashur, ky eshte Integeriteti, duhet shume pune e vjen nje dite...dhe Ja. Prandaj duhet Diplomaci Karriere, e pa prekur nga ''politika e publicistika''  jo ''emra'' .Taksapaguesit Shqiptar i nevojiten perfaqesues serioze atje, e jo kedo qe kur u tundet nje-post-si-Karrote e kaperdijne me gjithe rrenje. Nuk duan qe taksat e tyre te paguajne dike qe nuk eshte ne gjendje te mbroje besimet e tij te shprehura per vite, ne ''Publicistike'' Perseris, tek une...nje lexues i vetem, ka bere nje ''fold' spektakular dhe na ''la ne balte'' mua-lexuesin, e veten "Publicistin". Kaq. Ai ne pune te vete, Ne ne punen tone!

Ndreca ka qenë një publicist shumë aktiv gjatë viteve të fundit dhe shumë kritik ndaj maxhorancës së shkuar nën drejtimin e Berishës. Ai ka shkruar në një numër të përditshmesh, si Mapo, Panorama, etj.

 

Dhe ja shperblimi........

Ndreca mbart pikepamje islamofobe, sic eshte evidentuar ne debate te zhvilluara ne kete faqe mes tij dhe besimtareve muslimane. Besoj se pa sqaruar pikepamjet e tij mbi kete teme nuk mund te jete nje kandidature serioze.

Nuk është vetëm islamofobia problemi i Ndrecës. Sulmi ndaj gjuhës standarde është po ashtu një problem shumë i rëndë. Ky njeri është në kundërshti të hapur me pjesën më të madhe të kombit të tij dhe me gjuhën e përbashkët.  Për pasojë, ky njeri nuk mund të përfaqësojë shtetin shqiptar. 

PS t'i gjejë një dekoratë të një natyre tjetër për t'ia shpërblyer kontributet e rëndësishme për ardhjen e saj në pushtet. 

Aman, mor ju te Respublikes: perse nuk thoni "ka kundershtime" per kandidaturen e Ndreces, por thoni "ka objeksjone"? A thua do t'ju kuptojne me mire keshtu lexuesit e gazetes tuaj?

Ndreca ne publicistiken e vet, eshte paraqitur si ambasador i Vatikanit ne Shqiperi, dhe si i tille eshte absurde te jete ambasador i Shqiperise ne Vatikan.
Sdq parimi qe te zgjidhet perfaqesuesi ne Vatikan nga rradhet e katolikeve te angazhuar, eshte i sakte.

Post new comment

The content of this field is kept private and will not be shown publicly.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Allowed HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <p> <br> <blockquote>
  • Lines and paragraphs break automatically.

More information about formatting options

CAPTCHA
This question is for testing whether you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.