“Bunk’Art”, ish-Shefi i Shtabit, Karoli: “Nuk ka qenë bunker, por vendstrehim për Shtabin e Përgjithshëm. Enver Hoxha nuk ka patur zyrë aty”

Postuar në 26 Nëntor, 2014 08:29

Kostaq Karoli, ish-shef i Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë në vitet 1991-1992, i ka dhënë një intervistë gazetës “Panorama”, në të cilën sqaron të vërtetën e atij që sot quhet si Bunk’Art. Dhe Karoli shprehet se në këtë vend, nuk ka qenë kurrfarë bunkeri antiatomik për Enver Hoxhën, por një vendstrehim për Shtabin e Përgjithshëm. Pra mjedisi i pompuar me kaq shumë zhurmë, nuk fsheh mëkatet e Diktatorit, as është ndonjë skutë e Diktaturës, nga ato që kureshtja nuk të lë edhe pa imagjinuar sesi mund të jenë, por është thjesht një vendstacionim ushtarak. Nga ato që ka kudo e për të cilat mediat ndërkombëtare që kaq shumë u surprizuan nga Bunk’Art, nuk ndodh të surprizohen. “Termi bunker nuk është i përshtatshëm për këtë objekt, ai është një strehim dhe i ndërtuar si vendkomandë e Shtabit të Përgjithshëm. Nuk ka qenë bunkeri i diktatorit, siç thuhet këto ditë, por vendkomanda e Shtabit të Përgjithshëm të Ushtrisë në kohë lufte. Aty kanë qenë zyrat e Kryeministrit, të ministrit të Mbrojtjes, të sekretarit të Komitetit Qendror që mbulonte ushtrinë dhe të shefit të Shtabit të Përgjithshëm, që janë në përmasa të mëdha. Ndërsa zyrat e tjera janë zyrat e Drejtorisë së Këmbësorisë, të Tankeve etj., sipas përbërjes së Shtabit të Përgjithshëm”, thotë Karoli.  

s.z 

Comments

Submitted by Plaku Xhuxhumaku (not verified) on

<p>Ah mor Kostaq, ti e ke mire, po kujt i thua. Shqiperia eshte vendi ku E VERTETA nuk ka asnje rendesi. Ajo qe ka rendesi eshte &nbsp;si e duam ne te verteten te jete. Keshtu Edvin Kristaq Rames i do prapanica qe ta quaj bunker vendstrehimin, keshtu e quan, i do prapanica qe te kete nje Zyre te Qoftelargut ne bunker, s&#39;ka problem ja ku eshte edhe zyra....Mire se erdhet ne vendin e Rrenave.....</p>

Submitted by keno kotorri (not verified) on

<p>&nbsp;keto qe thote Gjenaral kostaqi jane teresisht te verteta.</p><p>Kam degjuar per te sepse dhe kryeministra te pas 1990 e kane vizituar dhe me kane thene te njejtat fjale :</p><p>qe eshte vend komanda e Shtabit Pergjithshem, dhe se kishte dhome per Kryeministrin dhe ushtaraket.</p><p>po keshtu ata kane thene qe te ruhet perfunksionin ushtarak, perderi sa kemi usteri dhe armiq. Nuk di</p><p>se ne cfare gjendje ishte sivjet, por duhej te ruhej, ne se jo t vendoshte Keshilli i Sigurise Kombetare</p><p>dhe jo Mrika me Karlon (per para).</p><p>Futja e Enverit eshte enverizem dhe te mburet sa te doje Edvini,&nbsp; ai na bindi qe nuk qene&nbsp; kurre&nbsp; antienverist.</p>

Submitted by Zapbone (not verified) on

<p>Nqs kemi ushtri duhet ti kthehet ushtrise...i ben pune ushtrise e jo pcavureve te propogandes.</p>

Submitted by ALpini (not verified) on

<p>Edi RAMA</p><p>pse nuk na tregon se kush kompani beri restaurimin e Bunkerit,kur u zhvillua tenderi,kush u paraqit ne tender nga kompanite dhe sa eshte harxhuar per ta kthyer ne gjendjen e sotme.</p>

Submitted by ILIRET (not verified) on

<p>Po mire o Kostaq! Po ai kryexhenieri Mihali , qe e kishte ndertuar kete strehim antiberthamor, &nbsp;genjeu? Sipas teje, &nbsp;ne rast sulmi vetem Mehmeti do te strehohej aty, sepse Enveri ishte trim dhe nuk kishte frike nga sulmi berthamor. Apo nuk e lije ti, sepse do ti thoshe:- Jo ti nuk mund te futesh sepse nuk ke zyre ketu!!!!!!</p><p>&nbsp;Le qe ti nuk e dije per vete ku ndodhej ky bunker.</p>

Submitted by XY (not verified) on

<p>
<script src="safari-extension://com.ebay.safari.myebaymanager-QYHMMGCMJR/38d91880/background/helpers/prefilterHelper.js" type="text/javascript">
</script>
Po mire o shoku Karoli, edhe po ta zeme se eshte keshtu si thua zoterote, a mund te na thuash se ku ishte planifikuar te fshihej vete Kryekomandanti?</p><p>Se keshtu i binte qe te kete edhe nje tjeter vendstrehim qe mund ta kete hak ti themi &quot;bunker&quot;.</p><p>Sa per ate se Rama e paska kthyer ne muze per Enverin, ate merak e kane vetem ata qe e kane akoma ne zemer Shokun Enver. Atyre qe kane dy pare mend ne koke, piramidat e Egjiptit me shume se lavdine e faraoneve u sjellin nder mend punen e sklleverve.&nbsp;</p>

Submitted by bun keri (not verified) on

rrofte bunkeri

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.