Ndahet nga jeta Rexhep Çeliku

Postuar në 12 Janar, 2018 11:12

 Rexhep Çeliku, valltari i njohur shqiptar, ka ndërruar jetë në orët e para të mëngjesit të sotshëm. Ai vuante nga një sëmundje e rëndë të cilën nuk ka mundur ta kapërcejë. Vetëm 63 vjeç, Çeliku që shkëlqur në koreografinë e valles popullore shqiptare, u nderua katër ditë më parë nga Presidenti i Republikës me titullin: “Nderi i Kombit”.

Çeliku u lind më 19 korrik të vitit 1954 në Tiranë dhe që nga viti 1976 është pjesë e Ansamblit të Këngëve dhe Valleve Popullore. Ai ka marrë pjesë në 8 mijë shfaqje dhe ka interpretuar 32 mijë role brenda dhe jashtë vendit.

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.