Pse vende si Shqipëria, Maqedonia e Serbia nuk duan daljen e Britanisë nga Bashkimi Europian?

Postuar në 22 Qershor, 2016 13:03

Kanë mbetur më pak se 24 orë nga hapja e kutitve të votimit në Britani në mënyrë që qytetarët e saj mund të zgjedhin për qëndrimin ose jo në Bashkimin Evropian. Në të dyja kampet mbizotëron optimizmi, por edhe pasiguria për rezultatin pasi 10 për qind e votuesve shprehen ende të pavendosur.

Karakteristikë e luftës që po zhvillojnë mbështetësit e daljes dhe  qëndrimit në BE është fotoja e  Boris Johnson  i cili arriti deri aty sa të puthte një pesh në gojë për të tërhequr rreth vetes peshkatarët tradicionalë dhe antieuropianë. Nga ana tjetër kryeministri Daivid Kameron deklaroi në një shkrim për The Guardian se me votën pro qëndrimit n Bashkimin Europian, britanikët  do t’i dërgojnë një mesazh të qartë Europës se “Mbretëria e Bashkuar nuk është e mbyllur në vetvete”.

Mbetet e panjohur sa do të ndikojë në rezultat edhe informacioni se Mbretëresha Elizabetë është pro daljes së Britanisë nga Bashkimi Europian, e cila mësohet të ketë kërkuar në mënyrë retorike 3 arsye pse Britania duhet të qëndrojë në BE.

 Mundsia e daljes së Britanisë nga Bashkimi Europian ka shtuar shqetësimin në vendet e Ballkanit Perëndimor që janë ende në negociata për të hyrë në BE. Sipas gazetës Huffington Post kërkesa e kryeministrit shqiptar, Edi Rama që britanikët të mos lejojnë daljen e vendit nga Unioni përmbledh shqetësimet e vendeve të Ballkanit që janë kandidate për anëtarësim në BE, të cilat kanë frikë se do të paguajnë çmimin e një Brexit.

Në këtë rajon të varfër me një dinamike pothuajse 20 milionë banorësh, projekti evropian ka ende frymë dhe shihet si një faktor i stabilitetit, paqes dhe prosperitetit.Ballkani ndiheni tani se është më pak se kurrë prioritet evropian. "Një dalje e britanikëve ushqyen Euroskepticizmin, i cili ka ekzistuar gjithmonë" paralajmëron ministrja kosovare, Edita Tahiri.

"Çdo krizë e brendshme mbyll dyert e BE-së janë për anëtarë të rinj", thekson analisti nga Prishtina, Naim Gashi. "Nëse Britania do të dalë nga BE negociatat ndërmjet Shteteve Anëtare dhe 27 në Mbretërinë e Bashkuar do të jetë një prioritet në agjendën e BE-së, si kriza me refugjatët” thotë Tania Misevits Tania, përfaqësuese e  Beogradit për negociat me Brukselin.

"Falë kësaj ambicie ne ndryshuam rrjedhën e një historie të gjatë të luftërave dhe konflikteve të përgjakshme dhe kemi hyrë epokë të re paqe dhe bashkëpunimi", shkruajti kryeministri shqiptar Edi rama për gazetën Times në fund të prillit, Edi Rama, duke kujtuar se ai dhe Aleksandar Vuçiq shkëmbyen vizita historike.

Maqedonia do t’i largohet edhe më shumë BE-së nëse britanikët vendosin të dalin nga unioni”-shprehet Petër Silegof, përfaqësues i opozitës socialdemokrate të Maqedonisë. Në qoftë se shembet ëndrra europiane ka rreziqe reale ku më kryesorja është rritja e nacionalizmit në të gjithë kontinentin Edhe pse e djathta ekstreme mbetet në një nivel më të ulët se sa në Francë dhe Austri, ultranacionalisti serb Vojislav Sheshelj u kthye në parlament në prill, ku ashpreson të rindezë ndjenjat anti-europiane.

http://www.huffingtonpost.gr/2016/06/21/diethnes-brexit-balkan-countries...

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.