vleresimi

Një letër bakalli nga Amerika

Postuar në 23 Shkurt, 2021 19:57

Ardian Dvorani është bërë sot sërsih lajm në mediat e pushtetit me njoftimin se ai ka marrë një vlerësim në SHBA si një ndër “kampionët ndërkombëtarë të anti-korrupsionit”. Fjalë këto të sekretarit amerikan të Shtetit, Antony Blinken.

Motivacioni:

Gjykatësi Dvorani zhvilloi mekanizma për të reduktuar ndikimin politik dhe kriminal në sistemin e drejtësisë, hapa që kontribuan në vendimin e BE-së në mars për të hapur negociatat për pranimin e Shqipërisë

KLGJ prezanton sistemin e normës për gjyqtarët

Postuar në 24 Dhjetor, 2019 17:22

Këshilli i Lartë Gjyqësor ka miratuar së fundmi një vendim që parashikon administrimin e të dhënave statistikore për çdo gjyqtar. Për realizimin konkret të kësaj pune, KLGJ-ja ka miratuar modelet e tabelave standard – 50 gjithësej – në të cilat do të shënohen elementë të tillë si sasia, shpejtësia, heqja dorë nga gjykimi, volumi i çështjeve gjyqësore, të ndara sipas veprave penale apo civile përkatëse.

A është Rusia aq e fortë sa ç'duket?

Postuar në 13 Shkurt, 2018 13:29

Disa media të njohura perëndimore i kanë lënë vend raportit vjetor të shërbimit sekret estonez, që trajton në mënyrë të përmbledhur kërcënimet kryesore konvencionale ndaj Estonisë dhe vendeve balltike. Bloomberg e cilëson shërbimin estonez si një nga agjencitë më të specializuara në botë për çështjet ruse, nisur nga njohja e gjuhës dhe e kulturës, por edhe penetrimi në brendësi të zhvillimeve që mundëson një pasqyrë më realiste të situatës sesa ajo që rëndom përcillet nga mediat perëndimore.

Butrinti turistik përballë Shqipërisë joturistike

Postuar në 27 Dhjetor, 2017 10:59

Revista “Monitor” sjell sot një shkrim të shkurtër mbi turizmin shqiptar. Apo më mirë mbi vlerësimet e të huajve, në këtë rast – Tripadvisor- për turizmin në Shqipëri. Nga vlerësimi në fjalë, rezulton se Butrinti është stacioni më i preferuar i Shqiëprisë nga turistët e huaj. Një rekord që qyteti antik në fjalë e mban prej dekadash.

http://www.monitor.al/tripadvisor-butrinti-mbreti-destinacioneve-per-tur...

Qeveria përgjërohet për paqe me PD-në/Xhelal Mziu dhe Voltana Ademi shpallen më të mirët

Postuar në 04 Dhjetor, 2017 11:35

Xhelal Mziu i Kamzës dhe Voltana Ademi e Shkodrës, janë dy kryebashkiakët më të suksesshëm për menaxhimin e financave vendore. Raporti i hartuar nga Ministria e Financave për të gjitha bashkitë e vendit nxjerr kryeqytetin e drejtuar nga Erion Veliaj në vendin e tetë. 

Koha ku kryebashkiaku i Kamzës akuzohej për shpërdorim ka kaluar dhe z. Mziu merr sot medalje ari nga qeveria e Edi Ramës.
TemaTv

Bujqësori i Kamëzës, Universiteti më i mirë në Shqipëri

Postuar në 07 Gusht, 2017 17:39

Universiteti Bujqësor në Kamëz mbetet Institucioni më i mirë i Arsimit të Lartë në Shqipëri. Vlerësimi vjen nga Këshilli i Lartë për Kërkimet Shkencore me qendër në Spanjë, i cili ka publikuar rezultatet e vitit 2017-të për universitetet më të mira për çdo shtet, përfshirë Shqipërinë.

Hotelet, jo më yje sipas dëshirës së pronarëve

Postuar në 05 Shkurt, 2017 15:49

Brenda këtij viti hotelet shqiptare do të klasifikohen me yje, por jo sipas dëshirës së pronarëve por referuar standardeve europiane. Tashmë ka nisur procesi i vetdeklarimit të këtyre hoteleve e më pas do të bëhët çertifikimi i tyre. Zak Topuzi, Kryetar i Shoqatës së Hotelerisë rrëfen ecurinë e procesit, problematikat që hasin dhe nevojën për politika lehtësuse nga shteti për industrinë e turizimit.

Shkolla në të cilën shkohet me zor

Postuar në 24 Dhjetor, 2016 11:33

Një copë leximi letrar për shkollën fillore në Kosovë e sjell një tregim fiksional për Fan Nolin e vogël, të cilin gjyshja e detyron me zor që të shkojë në shkollë, ngase ai nuk do që të vijojë mësimet, sepse shkolla qenkësh në gjuhën greke. Prandaj gjyshja e tij e fut dhunshëm në një thes të dhintë për të detyruar të ndjekë mësimet… Kjo copë leximi jep pasqyrën më të mirë për shkollën shqipe në Kosovë. E dhunshme dhe në pikën e vdekjes.

Përmbahuni një çikë se ju njeh gjithë dynjaja kush jeni!

Postuar në 04 Shtator, 2016 12:44

Sot Vatikani shenjtëron Nënë Terezën për veprën e saj të bamirësisë në Kalkuta. Edhe Papa Françesku në fjalët e tij përmendi veprën e bamirëses në Indi dhe mesazhin e veprës së saj. Në nderim të origjinës së saj Vatikani i la vend edhe gjuhës shqipe në ceremonitë e veta, duke njohur kështu rëndësinë e origjinës së Terezës. Mirëpo shenjtërimi duhet ta pranojmë se lidhet me veprën dhe ato që Kisha Katolike i quan mrekulli. Pra vepra e njeriut në këtë rast ka rëndësi thelbësore, kurse origjina është një hollësi.

Në vend të 20-të për ekonomi dhe biznes. Gjermanët, notë ngelëse për Shqipërinë

Postuar në 12 Prill, 2016 15:51

Notë negative për Shqipërinë në klimën e biznesit dhe në ekonomi edhe nga një partner i shumëkërkuar si Gjermania. “Faktorët që kanë përkeqësim janë administrata publike, parashikueshmëria e politikave ekonomike, siguria ligjore, transparenca në tendera dhe korrupsioni”, tha sot Rolf Castro Vasques, President i DIHA-s, Shoqata Gjermane e Industrisë dhe Tregtisë. Pala gjermane ka bërë edhe një vlerësim që e nxjerr Shqipërinë në vend të 20-të, duke lënë pas vetëm Kosovën.

Pages

Subscribe to RSS - vleresimi