Venecia

Muzeu i parë në Venecia për Xhakomo Kazanovën

Postuar në 17 Prill, 2018 09:48

Agjent, ushtar, filozof dhe poet. Një mendje e mrekullueshme matematikore, autor i 42 librave që nga Historia Polake deri te romani i parë fantashkencor. Punoi si shkrues i një kardinali dhe shkëlqeu si një lojtar profesionist bixhozi para se të merrej në mbrojtje nga një fisnik venecian.

Por sa janë në dijeni të këtyre cilësive të Xhakomo Kazanovës, kur personaliteti dhe dhuntitë e tij  janë lënë në hije nga reputacioni si feminist? Më afër fytyrës së vërtetë dhe Iluminizmit të tij përpiqet të tregojë për vizitorët muzeu i parë që u hap në Venecia 220 vjet pas vdekjes së tij.

Venecia, qyteti i ëndrrave për Fellinin, në projektin e një filmi të parealizueshëm

Postuar në 23 Dhjetor, 2016 10:10

Pietro Citati shkruan sot në “Corriere della Sera” për një projekt të Federico Fellinit për Venecian. Një film i parealizuar për një qytet që siç na thotë Citati, e kishte magjepsur mjeshtrin e madh të kinemasë. Fellini erdhi në këtë projekt pas mahnitjes me Venecian, mahnitjes personale si përvojë e ecjes në qytet, e karnavaleve, e gjeografisë së tij. Por edhe si pasojë e leximeve gati maniakale të parardhësve të tjerë që ranë në dashuri me Venecian, këtë magjistare të përjetshme. Frederick Rolfe, John Ruskin, dy mësues të mëdhenj shpirtërorë të regjizorit.

Gjykata Kushtetuese mes histerikëve kronikë dhe Kushtetutës

Postuar në 13 Dhjetor, 2016 17:37

Publikimi i opinionit të Komisionit të Venecias mbi kërkesën e bërë në adresë të saj nga Gjykata Kushtetuese për çështje të reformës në drejtësi, u pasua nga një seri deklaratash politike. Ambasadorët Lu dhe Vlahutin autorizuan deklarimet e para, ku me një gjuhë diplomatike, por të qartë, këshillonin Gjykatën sesi duhet të vepronte. Të bënte “leximin e duhur të opinioinit të Venecias”.

Opinioni i Venecias sërish me dy lexime, fjala e fundit për Vetting-un i takon Gjykatës Kushtetuese

Postuar në 12 Dhjetor, 2016 16:00

Komisioni i Venecias ka publikuar opinioin për katër pyetjet që Gjykata Kushtetuese i kishte adresuar këtij Komisioni me kërkesë të Partisë Demokratike. Sipas Komisonit të Venecias, ndonëse Gjykata Kushtetuese është në konflikt interesi me ligjin e Vetting-ut, ajo nuk mund të përjashtohet nga e drejta për të shqytuar nëse ligji është në përputhje me kushtetutën.

Ambasadori i SHBA-së, sërish në kurs përplasjeje me përfaqësues të opozitës

Postuar në 07 Dhjetor, 2016 11:43

Teksa pritet zbardhja e opinionit të Komisionit të Venecias për Ligjin e Vetting-ut, ambasada amerikane duket se është në dijeni të përmbajtjes së këtij opinioni, çka e ka lënë të nënkuptohet ambasadori i saj Donald Lu, por edhe kryeministri në një deklaratë të para dy ditëve. Shantazhi i kreut të qeverisë mbi Gjykatën Kushtetuese për të marrë një vendim në favor të zbatimit të Ligjit të Vetting-un sipas variantit të miratuar në kuvend vetëm me votat e shumicës nuk mjafton dhe për këtë arsye ambasadori Lu ka hyrë në replika politike me një deputet të Partisë Demokratike si Sali Berisha.

PD del me një tezë të re, flet për një variant të Vetting-ut që është çuar në Venecia jo nga Gjykata Kushtetuese

Postuar në 06 Dhjetor, 2016 15:01

Partia Demokratike nxori në një konferencë nënkryetarin e Komisionit Parlamentar për Reformën në Drejtësi, Oerd Bylykbashin për të mbrojtur sërish tezën se përkthimi i dërguar në Venecia ishte i gabuar, por me një pretendim të ri se në Komisionin e Venecias është dërguar një variant i Ligjit të Vetting-ut, para se atë ta dërgonte Gjykata Kushtetuese.

Gianni Buquicchio: Suksesi është i të gjitha forcave politike

Postuar në 26 Korrik, 2016 18:05

Presidenti i Komisionit të Venecias, Gianni Buquicchio (Xhani Bukikio) thotë se miratimi me konsensus i reformës në drejtësi është një sukses i madh për të gjitha forcat politike që avancuan përmes negociatave dhe kompromiseve me ndjenjën e lartë të përgjegjësisë.

Venecia e pandryshueshme

Postuar në 16 Korrik, 2016 23:07

Këto kartolina, realizuar me teknikën fotokrom, i përkasin Belle Epoque dhe paraqesin Venecian e shekullit të 19-të. Ato janë hedhur në qarkullim nga Detroit Publishing Company dhe dëshmojnë sesa pak ndryshon ky qytet me kalimin e kohës. 

Reforma në Drejtësi, PD: Ka vetëm një arbitër, Komisioni i Venecias

Postuar në 12 Qershor, 2016 22:17

Kryetari i Partisë Demokratike ka dalë me një deklaratë për shtyp pas takimit me kryetarin e Kuvendit, Ilir Meta. Ndërkohë që ky i fundit ka përsëritur se i kishte dhënë garanci Bashës për një “reformë legjitime”, vetë kryetari i PD-së ka sqaruar nëpër rreshta edhe qëndrimin ndaj ambasadorit amerikan në Tiranë, Donald Lu. Tha Basha ndër të tjera, duke iu referuar raportit final të Komisionit të Venecias: “Paragrafi 88.

Reformë ose zgjedhje të parakohshme?(përditësuar)

Postuar në 16 Mars, 2016 20:03

Reformë në Drejtësi, ose zgjedhje. Kryeministri Edi Rama, ka përsëritur sot atë që pak ditë më parë e deklaroi deputeti Pandeli Majko. Duke folur nga takimi i sotshëm në kuadër të anëtarësimeve të reja, Rama tha se reforma është e pashmangshme, pasi e ka “përcaktuar si domosdoshëmëri jo vetëm koha, por edhe vullneti sorvan i shqiptarëve”.

Pages

Subscribe to RSS - Venecia