varrezat

Varrezat e biçikletave në Kinë

Postuar në 02 Maj, 2018 11:51

Të braktisura apo të dëmtuara, mijëra biçikleta të mbledhura në vende të posaçme në qytete të ndryshme të Kinës ofrojnë një pamje të veçantë.

Një problem mjedisor jo i vogël, por edhe një mundësi për të ngjyrosu peizazhin urban me varreza metalike.

https://www.theguardian.com/cities/gallery/2018/may/01/unexpected-beauty...

“Nuk ka varreza të reja për ushtarët grekë“

Postuar në 11 Janar, 2018 15:44

Procesi për identifikimin e trupave të rënë gjatë luftës italo-greke, pas vendimit të muajit dhjetor do të nisë nga puna në terren, sipas një harte të miratuar nga komisioni i përbashkët. Gjeneral Dedë Prenga, kryetar i komisionit shtetëror, në një intervistë për Tema Tv tregon detajet e marrëveshjes, ndërsa hedh poshtë zërat për ngritjen e varrezave të reja.

A bën mbrapa Edi Rama?

Postuar në 18 Dhjetor, 2017 11:16

Vendimi i qeverisë shqiptare për fillimin zbatimin së  marrëveshjes për ngritjen e varrezave të ushtarëve grekë të rënë në luftën e Dytë Botërore është parë nga mediat e vendit fqinj si një hap mbrapa i kryeministrit Edi Rama në raport me Greqinë. Seksioni grek i CNN duke iu referuar mediave shqiptare shkruan se Takimi i Kretës me sa duket prodhoi një marrëveshje, dhe vendimi i 13 dhjetorit i qeverisë shqiptare është zbatimi i pikës së parë të saj.

Efektet e Kretës/Varrezë e re për ushtarët grekë të rënë në luftën italo-greke

Postuar në 17 Dhjetor, 2017 12:09

Diskutimet e Kretës duket se kanë prodhuar lëvizjet e para në raportet mes Shqipërisë dhe Greqisë. Në mbledhjen e datës 13 dhjetor, qeveria ka vendosur të zbatojë marrëveshjen mes dy vendeve për ndërtimin e varrazave të ushtarëve grekë të rënë gjatë luftës italo-greke në territorin shqiptar.

Zv/ministri grek: Turp për Shqipërinë, ka lënë pa varre dëshmorët e luftës

Postuar në 29 Tetor, 2017 10:25

Çështja e varrezave të ushtarëve të luftës italo-greke mbetet një nga ngërçet në marrëdhëniet shqiptaro-greke.

I pyetur pas përfundimit të paradës, ku ai përfaqësoi qeverinë në festimet për 77 vjetorin e 28 tetorit 1940,  zv/ministri grek i Rendit, Nikos Toskas tha se kjo ishte një çështje serioze dhe vuri në dukje se:

Monopol te varrezat, ndërhyn Autoriteti i Konkurrencës

Postuar në 10 Maj, 2017 20:13

Autoriteti i Konkurrencës u detyrua t’i japë një rekomandim Bashkisë së Beratit për “Hapjen e tregut për konkurrencë të lirë në shërbimin e punimeve funerale” në këtë qytet, pasi një prej operatorëve të tregut u ankua për krijimin e një monopoli të paligjshëm nga kompania që pati fituar tenderin e Bashkisë Berat për mirëmbajtjen e varrezave publike, duke i kthyer ato efektivisht në varreza private dhe duke imponuar një tarifë për konkurrentët.

Subscribe to RSS - varrezat