terheqja

I propozojnë të tërhiqet nga gara, Selami refuzon

Postuar në 05 Korrik, 2017 22:05

Teksa Lulzim Basha duket i vendosur të mbajë me çdo kusht karrigen e kryetarit të Partisë Demokratike, pa përmbushur as rregullin minimal të dorëheqjes nga posti si përgjegjësi për humbjen dramatike në 25 Qershor kundërshtarët e tij kanë tentuar të deligjitimojnë edhe garën formale mes tij dhe Eduard Selamit.

Astrit Patozi tha në një intervistë për ABC News se i kishte kërkuar Selamit në një takim konfidencial të mos bëhej patericë e Lulzim Bashës në ambicjen për t’u rizgjedhur kryetar, por kishte hasur në refuzimin e këtij të fundit.

A është tërhequr Rusia nga Ballkani?

Postuar në 05 Korrik, 2017 11:53

Me hyrjen e Malit të Zi në NATO dhe rrëzimin nga pushteti të Nikolla Gruevskit, duket se Rusia po tërhiqet nga Ballkani. Në një shkrim të publikuar dje në gazetën ruse online, “Pravda”, e njohur si media me qëndrime radikale kundër Perëndimit dhe që trajton shpesh teori konspiracioni, pohohet kjo gjë, duke vlerësuar se Ballkani do të mbetet ai që ka qenë: problematik dhe një patate e nxehtë për të gjithë që duan ndikim në të.

Daniel Day Lewis tërhiqet nga aktrimi

Postuar në 22 Qershor, 2017 09:39

Aktori i mirënjohur brianik Daniel Day Lewis tërhiqet nga aktrimi. 60 vjeçari ka publikuar një deklaratë përmes zëdhënësit Leslee Dart, i cili tha se “Daniel Day Lewis nuk do të punojë më si aktor”. Më tej zëdhënësi ka shprehur mirënjohjen e thellë të aktorit për bashkëpunëtorët dhe audidencën. Aktori, 60 vjeç, nuk ka dhënë arsye për këtë vendim që patjetër lë shumë spektatorë të trishtuar.

E tha dhe e bëri!

Postuar në 01 Qershor, 2017 22:48

Tërheqjen e SHBA-ve nga marrëveshja e Parisit mbi ndryshimet klimatike njoftoi të enjten në mbrëmje presidenti amerikan, Donald Trump, duke e mbajtur premtimin për të mbrojtur interesin e punëtorëve amerikanë të qymyrit dhe industrive të tjera.
Trump ka premtuar një marrëveshje më të mirë se ajo e Parisit, e cila sipas tij është shumë e kushtueshme për SHBA-të, ndërsa Kina sipas tij mund të rrisë emetimet deri në vitin 2030.

Kandidati i Kavajës: Dëgjova kryeministrin, vura interesin kombëtar para gjithçkaje (Video)

Postuar në 06 Maj, 2017 11:13

Tërheqjen nga kandidimi në 7 maj e komentoi edhe kandidati i Partisë Socialiste në Kavajë. Ai shfrytëzoi festën e birrës për të thënë se para gjithçkaje vuri interesin e Shqipërisë, por la të kuptohet se do të mbetet kandidati i socialistëve kurdo që të mbahen zgjedhjen për bashkinë e Kavajës.

Presidenti i Kosovës tërhiqet nga nisma për krjimin e ushtrisë(letra)

Postuar në 07 Prill, 2017 15:30

Presidenti i Republikës së Kosovës, Hashim Thaçi, është tërhequr nga nisma e tij ligjore për tranformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri. Pas presioneve të komunitetit ndërkombëtar, kreu i shtetit të Kosovës, ka vendosur të bëjë një hap mbrapa, vendim që ia ka njoftuar zyrtarisht Kuvendit të Kosovës përmes një letre. Më poshtë letra e plotë, publikuar në Koha Ditore:

Trump mban fjalën, firmos tërheqjen e SHBA-së nga Marrëveshja e Paqësorit  

Postuar në 23 Janar, 2017 18:15

Donald Trump është njeri i fjalës, siç kishte premtuar në fushatë ai ka firmosur tërheqjen e SHBA-së nga marrëveshja e Partneritetit të vendeve të Paqësorit, e nënshkruar më 4 shkurt 2016. Shtatë vjet negociim për një marrëveshje ku nuk mori pjesë Kina, u bënë sot nul bashkë me 30 kapituj që rregullonin tregëtinë, kushtet e punës, të mjedisit, vendosnin tarifa të ulëta tregëtare ose i hiqnin fare ato mes vendeve firmëtare. Pasi firmosi presidenti amerikan Donald Trump tha se ky ishte një akt që shkonte në dobi të punëtorëve amerikanë.

Numri dy i partisë së Erdogan: NATO, organizatë terrori. Nuk përjashtohet dalja e Turqisë

Postuar në 23 Janar, 2017 11:03

NATO është një organizatë terrori dhe ajo kërcënon Turqinë. Pohimi në fjalë vjen nga zëvendës kryetari i partisë Drejtësi dhe Zhvillim të presidentit turk, Erdogan, Şamil Tayyar. Gazeta “Hurriyet” citon Tayyar në një intervistë dhënë për gazetën pro-qeveritare Milat, i cili ka thënë ndër të tjera se “NATO përherë është përfshirë në aktivitete që kanë në shënjestër Turqinë”.

Ish-avokatja e Shtetit: CEZ kërkoi 300 milionë euro për t'u larguar

Postuar në 19 Janar, 2017 15:26

Komisioni Hetimor për cëshjen e CEZ ka thirur të dëshmojë në mbledhejn e rradhës, ish-avokaten e Shtetit Ledina Mandia. Në dëshminë e saj, Mandia ka bërë të ditur se kompania CEZ ka kërkuar 300 milonë euro dhe daljen nga Shqipëria, në të kundërt do ta çonte çështjen në Arbitrazh dhe do të kërkonte 500 milionë euro nga Shqipëria. 

Tërhiqet qeveria, anulohet ndërtimi i HEC në Dibër

Postuar në 29 Nëntor, 2016 19:01

Në zonën e Luznisë në Dibër nuk do të ndërtohet HEC-it Katund i Ri, i cili me një vendim të 2015 iu dha me bonus për ndërtim një kompanie turke. Qeveria ka shfuqizuar vendimin për ndërtimin e këtij HEC-i, me një vendim në mbledhjen e fundit të saj. Mbi Lumin Drin i Zi nuk do të ndërtohet HEC-i Katund i Ri.

Pages

Subscribe to RSS - terheqja