terheqja

Rusia tërhiqet nga Traktati mbi Qiejt e Hapur

Postuar në 15 Janar, 2021 12:51

Ministria e Jashtme e Rusisë njofton së fundmi se ka nisur tërheqjen nga Traktati i Qiejve të Hapur, që ka hyrë në fuqi në vitin 2002. Traktati synon shmangien e keqkuptimeve dhe për pasojë gabimeve në vendimmarrje mes vendeve anëtare duke lejuar mbikëqyrjen ajrore reciproke të vendeve me mjete pa armatim. Vendimi i Rusisë vjen një ditë pasi delegacioni i saj për Kontrollin e Armëve kërkoi në Vjenë që pjesëmarrësit e Traktatit të garantojnë konfidencialitetin e të dhënave që mbledhin gjatë fluturimeve vëzhguese.

Trump urdhëron tërheqjen e trupave amerikane nga Somalia

Postuar në 05 Dhjetor, 2020 07:48

Presidenti amerikan Donald Trump ka urdhëruar tërheqjen e trupave nga Somalia. Media të ndryshme raportojnë se vendimi vjen në kuadër të akteve të ngjashme nga rajone të tjera të botës si Irak dhe Afganistan.

Aktualisht ShBA ka dislokuar 700 trupa në Somali që kanë si mision goditjen e grupimeve si al-Qaeda që qëndron pas rebelimit të al Shabaab. 

SHBA do të ruajë kapacitetin për të drejtuar operacione kundërterrorizmi dhe te mbledhë informacione paraprake qe kanë te bëjnë me kërcënime në territorin amerikan
është shprehur përmes një deklarate pa autor Pentagoni.  

ShBA zyrtarizon daljen nga Traktati i Qiejve të Hapur

Postuar në 23 Nëntor, 2020 02:58

SHBA ka formalizuar dje tërheqjen nga Traktati i Qiejve të Hapur, firmosur më 1992, që parashikonte të drejtën e vendeve pjesëmarrëse për të kryer fluturime zbulimi mbi hapësirën e njëri-tjetrit, me synim mbledhjen e të dhënave për aktivitetet dhe forcat e armatosura.

Franca tërheq ambasadorin e vet nga Turqia

Postuar në 25 Tetor, 2020 00:57

Marrëdhëniet mes Francës dhe Turqisë kanë pësuar një tjetër krisje me vendimin e Parisit zyrtar për të tërhequr për konsultime ambasadorin e vet në Ankara. Mediat franceze raportojnë se vendimi është marrë pas deklaratave të presidentit turk, Recep Tayyip Erdogan sipas të clit presidenti i Francës, Emmanuel Macron ka nevojë për kontroll mjekësor për shëndetin mendor.

Krahas Gjermanisë, Trump redukton prezencën ushtarake amerikane edhe në Korenë e Jugut

Postuar në 21 Korrik, 2020 00:50

Krahas Gjermanisë, Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë vendosur reduktimin e personelit ushtarak edhe në Korenë e Jugut. Gazeta “The Wall Street Journal” raporton se Pentagoni ka paraqitur në Shtëpinë e Bardhë planin e ristrukturimit dhe rivlerësimit të stacionimeveushtarake amerikane në botë, mes të cilave ka rënë në sy Korea e Jugut.

Berlini zyrtar: Vendimi i SHBA për tërheqjen e trupave, i papranueshëm

Postuar në 08 Qershor, 2020 14:36

Vendimi i administratës amerikane për të tërhequr trupa ushtarake nga Gjermania është cilësuar si i papranueshëm nga Berlini zyrtar. Koordinatori për marrëdhëniet transatlantike, Peter Beyer ka deklaruar se një vendim i tillë është i papranueshëm për sa kohë që askush në Washington nuk ka menduar të informojë paraprakisht Gjermaninë.

Drejtësia në ShBA, tërhiqen akuzat për Michael Flynn: Gënjeshtrat e tij, pa zarar

Postuar në 08 Maj, 2020 00:44

Departamenti amerikan i Drejtësisë ka tërhequr akuzat ndsj ish-keshilltarit për Sigurinë të Presidentit Donald Trump, Michael Flynn. Sipas akuzës Flynn kishte gënjyer Byronë Federale të Hetimit në vitim 2017 për kontaktet me Rusinë, por tani Departamenti cilëson se këto gënjeshtra nuk kanë peshë për çështjen në fjalë duke shtuar madje se “hetimi i FBI-së mbi të nuk ka patur bazë legjitime". 

Obsesioni me burgun që po çon në tërheqjen(?) nga Konventa Europiane e të Drejtave të Njeriut

Postuar në 15 Prill, 2020 23:51

Qeveria e Shqipërisë duket e vendosur që të miratojë ndryshimet e reja në Kodin Penal që në thelb udhëhiqen nga parimi: burg për ata që shkelin rregullat e vendosura gjatë gjendjes së fatkeqësisë natyrore. 

Trupat amerikane nisin tërheqjen nga Iraku

Postuar në 10 Shkurt, 2020 16:34

Burime të ndryshme mediatike raportojnë se SHBA ka nisur tërheqjen e trupave nga Iraku. Mediat citojnë deputetin iraken, Ali al-Ghanimi sipas të cilit trupat amerikane do të lënë 15 bazat e tyre në Irak. Al-Ghanimi ka sqaruar se trupat amerikane do të kufizohen në vetëm dy baza, njëra pranë qytetit Erbil në veri dhe tjetra në Anbar që ndodhet rreth 180 km në perëndim të Bagdadit.

Pas ShBA-ve edhe Rusia tërhiqet nga Traktati antiraketor. Nis ndërtimi i raketave të reja

Postuar në 02 Shkurt, 2019 11:51

Një ditë pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës njoftuan tërheqjen nga Traktati antiraketor, edhe Rusia ka bërë të njëjtin hap. Mediat raportojnë se presidenti rus, Vladimir Putin, ka bërë me dije gjatë një takimi me ministrin e Jashtëm dhe atë të Mbrojtjes, se tërheqja do të përmbushet brenda gjashtë muajve, duke i dhënë fund një kuadri rregullator të dakordësuar për reduktimin e raketave me rreze të mesme. 

Pages

Subscribe to RSS - terheqja