terheqja

Grupi Omnix Albania tërhiqet nga Shqipëria. Si mund të vijnë investitorë në një vend ku rrihesh në mes të rrugës?

Postuar në 20 Shtator, 2016 14:54

Sulmi ndaj biznesmenit libanez Fadi Mitri ka sjellë pasoja jo të vogla. Grupi Omnix Albania ka deklaruar tërheqjen nga të gjitha investimet në vendin tonë, duke hequr dorë edhe nga resorti 450 milionë dollarë që ishtë parashikuar për t’u realizuar në Gjirin e Lalëzit.

Në Kosovë dikton rruga. Tërhiqet ligji për demarkacionin me Malin e Zi. Mustafa: “Nuk ndryshojmë marrëveshjen”

Postuar në 01 Shtator, 2016 15:42

Parlamenti i Kosovës ka dështuar sot në ndjekjen e axhendës zyrtare, në pikën ku do të diskutohej marrëveshja e demarkacionit me Malin e Zi. Kryeministri Isa Mustafa deklaroi se tërheqja e ligjit bëhet për shkakt të presionit mbi deputetët dhe për faktin se nuk janë kushtet përbtë diskutuar një çështje kaq të rëndësishme.

Një tërheqje me fitore e Rusisë nga Siria. Në konflikt edhe dy njësi koreanoveriore

Postuar në 23 Mars, 2016 23:56

Pse u tërhoq Vladimir Putin nga Siria? Kjo pyetje lidhet me një vendim të befasishëm të presidentit rus, para disa javësh dhe ende nuk ka një përgjigje përfundimtare. Shumica e mediave që marrin në analizë aktin e Kremlinit, nënvizojnë se Rusia nuk është tërhequr realisht nga Siria, por ka reduktuar praninë e saj. Gjithnjë duke vlerësuar se objektivi real i Kremlinit në Siri ishte mbajtja e Bashar al Assadit në pushtet, por jo në mënyrë të pakushtëzuar.

Rusia nis tërheqjen ushtarake nga Siria

Postuar në 14 Mars, 2016 21:08

Presidenti rus Vladimir Putin ka njoftuar nisjen e tërheqjes ushtarake nga Siria. Ai ka urdhëruar ministrin e Mbrojtjes Sergey Shoigu që të nisë tërheqjen që nesër, ditë e martë, duke deklaruar arritjen e objektivave. Televizioni rus “Russia Today” ka bërë të ditur se Rusia do të ruajë kontrollin mbi portin e Tartus dhe bazës ajrore të Khmeimim, me qëllim vëzhgimin e marrëveshjes së armëpushimit. “Vlerësoj se objektivat që iu vendosën Ministrisë së Mbrojtjes në përgjithësi u përmbushën.

Pages

Subscribe to RSS - terheqja