sulme

Al-Baghdadi është plagosur gjatë sulmeve ruse

Postuar në 12 Tetor, 2015 14:17

Agjencia shtetërore ruse e lajmeve “Sputnik” shkruan se kalifi që drejtoj Shtetin Islamik, Abu Bakr al-Baghdadi është plagosur gjatë sulmit të fundit ajror. Dy ditë më parë u njoftua se një konvoj i ISIS ku ndodhej edhe ai u godit dhe dyshohej se mes viktimave mund të ishte edhe Al-Baghdadi. Por sot burime në terren flasin se ai është plagosur dhe ndodhet në spital në Al-Qaim, në veriperëndim të Irakut, i cili ruhet nga trupat e ISIS.

Franca mund t’i bashkohet ShBA në goditjen e ISIS-it në Siri

Postuar në 05 Shtator, 2015 14:58

Franca mund t’i bashkohet veprimeve ushtarake të ShBA-së në Siri kundër Shtetit Islamik. Gazeta greke “Protothema” i referohet gazetës franceze “Le Monde”, sipas së cilës Presidenti francez, Francoise Holande, do ta njoftojë këtë gjë ditën e hënë.
Objekt i sulmeve franceze do të jenë pozicionet e ISIS në Siri, prej nga ku po prodhohet ndër të tjera edhe tragjedia e refugjatëve. Duket se është ky një nga faktorët që po angazhon perëndimin për të goditur militantët e ISIS, ndonëse me këtë rast çështja e Bashar al Asad po kalon në plan të dytë, pse jo me një marrëveshje të heshtur.

Pages

Subscribe to RSS - sulme