shba

SHBA: Përshëndesim dorëheqjen e Arben Ndokës dhe arrestimin e Armando Prengës

Postuar në 08 Shtator, 2015 19:50

Ambasada e SHBA-së ka reaguar lidhur me zhvillimet e fundit në Parlamentin shqiptar. Përmes një reagimi, ambasada vlerëson daljen nga skena parlamentare të deputetëve, Arben Ndoka e Armando Prenga.

Një krahasim me shkatërrimet e ISIS – Vandalizmi kulturor në ShBA

Postuar në 07 Shtator, 2015 13:36

Robert P. Crease, profesor i filozofisë në Universitetin e New York, shkruan një opinion në “Project Syndicate” që e titullon: “Vandalizmi kulturor në Amerikë”. Crease e nis opinionin me një krahasim disi joproporcional: ai thotë se sa herë dëgjon në lajme për shkatërrimet arkeologjike të ISIS, i vjen ndërmend sulmi që po ndodh në ShBA ndaj komunitetit shkencor.

“Lideri lokal” Vuçiç, i ftuar i Merkel në Berlin dhe i Biden në Washington

Postuar në 07 Shtator, 2015 03:30

Ndoshta është herët për ta thënë, por duket tashmë se diçka thelbësore po ndodh në marrëdhëniet mes Perëndimit dhe Serbisë. Disa shenja të karakterit politik dëshmojnë se jo vetëm Serbia ka dalë nga izolimi i dikurshëm, por ajo po shihet si faktor i besueshëm në rajonin e Ballkanit. Siç mund të imagjinohet lehtë, trajtimi diplomatik i çështjes së Kosovës, është një prej arsyeve që Beogradi zyrtar po sheh tani dyer të hapura.

Studiues në ShBA pretendojnë se arrihet parandalimi 100% i infektimit nga HIV

Postuar në 06 Shtator, 2015 12:27

Një studim i publikuar në revistën Clinical Infectious Diseases, tregon se përdorimi i pilulave të përditshme profilaktike parandalon infektimin me HIV në masën 100%. Bëhët fjalë për ilaçe të miratuara në vitin 2012 nga Administrat e Ilaçeve dhe Ushqimit në ShBA, emtricitabine dhe tenofovir, të cilat u këshillohen njerëzve që kanë rrezik të lartë ekspozimi ndaj infektimit me HIV. Këta duhet të marrin pilulat në fjalë në doza ditore, e të cilat tregtohen nën emrin Truvada.

Ilir Meta shmang sërish një vizitë në ShBA

Postuar në 30 Gusht, 2015 11:53

Në vizitën e fundit të Victora Nuland në Shqipëri, të gjithë vunë në dukje faktin se zyrtarja e lartë e Departamentit Amerikan të Shtetit, shmangu një takim me kryetarin e Parlamentit, Ilir Meta. Duket se edhe ky i fundit, nuk po këmbëngul shumë që të jetë i pëlqyer në ShBA. Po t’ i besojmë raportomit të portalit “tesheshi.com”, Meta ka vizituar aë fumdmi Maqedoninë, ku ka qenë i ftuar edhe në dasmën e djalit të Menduh Thaçit, ndonëse kishte një ftesë për një aktivitet në ShBA. “Kryetari i Kuvendit, Ilir Meta, nuk do të shkojë as këtë verë në SHBA.

Arritje historike e mazhorancës: Arrin të ulë deputeten e vet në territorin amerikan

Postuar në 28 Gusht, 2015 23:15

Video/Dy gazetarët e qëlluar në ShBA u ekzekutuan nga një koleg i tyre(+18)

Postuar në 26 Gusht, 2015 18:44

Autori i vrasjes së dy gazetarëve sot në ShBA është me gjasë një koleg i tyre. Ai është Vester Lee Flanagan, 41 vjeç dhe siç raportohet ka postuar vetë videon e momentit të ekzekutimit të Alison Parker dhe Adam Ward. Flanagan thotë se koegia e tij kishte bërë komente raciste dhe është vetëvrarë gjatë rrethimit nga policia. Momentet e ekzekutimit janë vërtet të rënda.

Ekzekutim live i një gazetareje dhe një kameramani në ShBA(video)

Postuar në 26 Gusht, 2015 15:39

Një person ka qëlluar për vdekje një reportere dhe një kameraman të një televizioni në Virginia në SHBA. Ngjarja ndodhi gjatë një interviste live dhe është filmuar. Alison Parker quhej gazetarja dhe Adam Award, kameramani.

Vlora Çitaku emërohet ambasadore e Kosovës në ShBA

Postuar në 21 Gusht, 2015 09:12

Pas Shqipërisë edhe Kosova do të ketë një femër si ambasadore në ShBA. Bëhet fjalë për Vlora Çitakun e cila është emëruar në këtë detyrë e që është ambasadorja e tretë e Kosovës në Uashington që nga shpallja e pavarësisë. Çitaku ka qenë deputet, ministre e Integrimit dhe më vonë ministre e Jashtme.

Kursi online për anglisht? Ish-drejtoresha e Doganave është shkolluar në SHBA

Postuar në 18 Gusht, 2015 02:53

Materiali i publikuar sot nga “Syri.net”, riprodhuar edhe në “ResPublica” ku rezultonte se personel i Doganës shqiptare, mes të cilëve edhe ish-Drejtoresha, Elisa Spiropali, përbën një skandal të dyfishtë. Duke besuar tek autenticiteti i materialit, ende i pahedhur poshtë nga pala e përfolur, tërheq vëmendjen, se përveç akordimit të një fondi shtetëror për kurs anglishteje, i pambështetur në ligj siç thuhet aty, edhe fakti se Spiropali e ka realisht të panevojshme një gjë të tillë.

Pages

Subscribe to RSS - shba