seksualiteti

Demonët tanë dhe arti i justifikueshëm moralisht i Schiele

Postuar në 15 Dhjetor, 2018 22:14

Egon Schiele filloi të priste vajza adoleshente në studion e tij në Neulengbach, Austri, për herë të parë  rreth vitit 1910. Rreth tridhjetë milje nga Vjena, ai kishte një studio të vogël pikture me një kopsht nga mbrapa. Djemtë dhe vajzat, shpesh nga shtresat më të varfra, kalonin kohë atje me të dhe me të dashurën  e tij modele, Walburga Neuzil, të cilin ai e thërriste Wally. Schiele ishte vetëm njëzet vjeç atëherë. Wally ishte shtatëmbëdhjetë vjeçe. Mosha e lejueshme për marrëdhënie në atë kohë në Austri ishte katërmbëdhjetë (siç është sot) dhe lidhja e tyre nuk ishte ndonjë skandal.

Jacques Chirac, presidenti i dashnoreve dhe orgjive

Postuar në 29 Shtator, 2017 17:17

Arnaud Ardoin zbulon në librin e tij me titull "President, nata sapo ka rënë” detaje tronditëse të jetës seksuale të ish-presidentit francez, Jacques Chirac dhe orgjive të organizuara për nder të tij dhe zyrtarëve të tjerë të njohur. Sipas librit, gratë të zhveshura viheshin në radhë për të bërë seks me Jacques Chirac.

Ai kishte marrë nofkën "treminutëshi në dush" për shkak të seksualitetit intensiv. "Mësynte gratë dhe kryente marrëdhënie seksuale pa profilaktik. Për shkak se koha ishte e shkurtër ai vinte sasinë përpara cilësisë"-shkruan Arduan.

E bukura dhe estetikja në evolucionin njerëzor: Femrat e çarmatosën mashkullin

Postuar në 15 Qershor, 2017 09:21

Një intervistë shumë interesante për “Spiegel” e Richard Prum, ornithologjist dhe kurator në Muzeun “Peabody” të Historisë së Natyrës në Univbersitetin e Yale. Zogjtë, jeta e tyre seksuale dhe veçanësia befasuese e rosave…por edhe e bukura në evolucionin e njeriut.

Profesor Prum, mes të gjithave mrekullive të natyrës ju frymëzoheni nga seksi i rosave. Pse?

Veset e pandreqshme të shqiptarëve

Postuar në 16 Dhjetor, 2015 14:29

Shënimet e grekëve, italianëve, turqve apo francezëve mbi shqiptarët

Subscribe to RSS - seksualiteti