reagime

Zjarri që “kërcënon” Izraelin

Postuar në 06 Dhjetor, 2017 11:42

Rindizet tensioni në Lindjen e Mesme për shkak të vendimit të presidentit Trump për të njohur Jeruzalemin si kryeqytet i Izraelit, duke përmbysur në thelb politikën kujdesshme në një çështje të mprehtë për dekada të tëra. Vendimi i presidentit amerikan që pritet të zyrtarizohet në orët në vijim nga vetë kreu i Shtëpisë së Bardhë, i jep fund përpjekjeve të dhëndërit dhe njëkohësisht këshilltarit të tij, Jared Kushner pë rifillimin e procesit të paqes mes Izraelit dhe Palestinës.

Parakalimi i nxënëses myslimane me shami, furtunë reagimesh në Greqi

Postuar në 03 Nëntor, 2016 09:37

Furi reagimesh ka shkaktuar në Greqi parakalimi i një vajze myslymane ne shami në paradën e 28 Tetorit, ditën e përkujtimit të “Jo-së” së Madhe që kryeministri Metaksas i tha pushtimit italian. Gjimnazistja fitoi të drejtën për të parakaluar në paradën kombëtare pasi u rendit ndër nxënësit më të dalluar të republikës. Pjesëmarrja e saj dhe paraqitja në paradë me veshjen e femrës myslimane u komentua gjerësisht në media dhe rrjetet sociale, ndërsa ajo që ka tërhequr vëmendjen ka qenë reagimi i vetë nxënëses.

Referendumi po zhvillohet në profilin Facebook të Edi Ramës me rezultat tjetër nga ai për postin e kreut të PS-së

Postuar në 01 Tetor, 2016 16:56

Qeveria refuzon të drejtën e njerëzve për t’u shprehur me referendum për importin e mbetjeve. Edi Rama, që me këtë ligj që i jep ministrit të LSI-së, Lefter Koka atribute të mëdha e ndoshta ka kolauduar koalicionin me Ilir Metën, ka zgjedhur të ballafaqohet me ata që e pyesin duke i shpallur injorantë. Të palexuar, të painformuar dhe të shastisur nga media dhe kazanët.

"Albanizmi" i Fjalorit të Akademisë Malazeze ngjall të tjera reagime

Postuar në 19 Maj, 2016 12:06

1. ALBANIZACIJA- (albanizimi)- imponim i gjuhës, kulturës dhe zakoneve shqiptare- duke pyetur ka dhënë disa përgjigje- në bazë të përvojës refugjatët ortodoksë sllavë nga territoret e Shqipërisë, të cilët kanë qenë para presionit sistematik të albanizimit, sidomos në periudhën pas Luftës II Botërore.
2. Albaniziranje- ose- albanizirati

Tjetër histeri shqiptaro-greke me "zogun" e Lilës

Postuar në 27 Shtator, 2015 11:01

Ballkani mbetet Ballkan, pavarësisht se tenton të moderohet formalisht me këmbënguljen për të qenë me pahir europian, kur akoma frustrohet nga gjestet me natyrë nacional-folklorike. U duk në ndeshjen e Beogradit sa europianë janë serbët dhe po ashtu sa europianë jemi ne shqiptarët. Gjithsekush me mëkatet e veta dhe budallallëkun që udhëhiqet nga politika e raporteve dhe fqinjësisë së mirë. Këto shfaqje vazhdojnë të gjejnë terren në futboll, kur topi i këmbës fillon të ngatërrohet me ngërçet e mendjes si më fushë ashtu edhe në shkallët e stadiumeve.

Propozim i pazakontë/Pornhub.com ofron bursë shkollore 25 mijë $

Postuar në 06 Shtator, 2015 18:45

Pornhub.com ka lajmëruar dhënien e një burse për shkollë në vlerën 25 mijë dollarë. Fituesi duhet të Çfarë bëni për të bërë të tjerët te lumtur? Propozimi vjen nga Porn Cares, që kujdeset për aspektin filantropik. “Ne përpqiqemi çdo ditë që të bëjmë të lumtur miliona njerëz çdo ditë. Në këmbim ne do të na pëlqente të mbështesnim fituesit e bursës për të realizuar qëllimet e tyre, duke bërë të njëjtën ghë”, citohet Pornhub Cares.

Subscribe to RSS - reagime