qsut

Drejtuesi i dikurshëm i Top-Channel, Enkel Joti, emërohet drejtor i QSUT-së

Postuar në 27 Mars, 2017 10:41

Ogerta Manastirliu la detyrën e drejtoreshës së Qendrës Spitalore Universitare pasi erdhi në atë detyrë si zgjedhje personale e kryeministrit Edi Rama. Manastirliu njihet si pjesë e atij që quhet si Stafi i Bashkisë, njerëz që kanë punuar me Ramën kur ishte kryebashkiak dhe që aktualisht katapultohen në detyra më të larta pikërisht për këtë kredencial: njohjen me kryeministrin.

QSUT akuzohet zyrtarisht për diskriminim ndaj fëmijëve me leuçemi

Postuar në 17 Janar, 2017 11:37

Komisioneri për Mbrojtjen nga Diskriminimi ka akuzuar Qendrën Spitalore Universitare “Nënë Tereza” “se ka dikriminuar kundër fëmijëve të sëmurë me leuçemi duke i mohuar akses ndaj një medikamenti”.
Ky lajm raportohet nga “reporter.al” që thotë se mendimi i komisionerit është bërë zyrtar më 29 dhjetor të vitit 2016. 

Vdekja e 35 vjeçares shtatzanë, çështje moskordinimi nga QSUT. Mjekët nxjerrin bllof ministrin e Shëndetit, Ilir Beqaj (Video)

Postuar në 20 Shtator, 2016 11:06

Rasti tragjik i 25 vjeçares Aida Çajka, e cila gjeti vdekjen pasi u sorollat për 6 orë nga njëri spital i kryeqytetit në tjetrin është thjesht një çështje moskordinimi nga Qendra Spitalore Universitare “Nënë Tereza”. Këtë pohoi  n/drejtori i “Koço Gliozhenit”, Arjan Alikaj  në emisionin “Opinion” duke sqaruar se për rastin në fjalë  “nuk funksionoi koordinimi për të shkuar më afër disa gjërave që do kishin lidhje me maternitetin me kirurgjinë për të dhënë një zgjidhje më të shpejtë”.

Vetëm një javë pas inaugurimit nga ministri Ilir Beqaj

Postuar në 23 Maj, 2016 23:38

Ministri i Shëndetësisë Ilir Beqaj e shpalli si sukses caktimin e një qendre për kryerjen e analizave dhe vizitave në QSUT. Sipas tij, Qendra e Konsultave do të lehtësonte qytetarët dhe do të evitonte radhët e gjata në sportele. Por një javë pas inaugurimit të saj kjo qendër është kthyer në një tmerr për vetë pacientët, por edhe në fole vjedhjesh dhe abuzimesh. Tema Tv ka bërë një vëzhgim në këtë qendër ku ka marrë edhe mendimet e disa qytetarëve.

Kryeministri: “Rroga e mjekëve sipas volumit të punës...Të shfrytëzojnë kapacitetet spitalore për vete pas orarit të punës”

Postuar në 14 Maj, 2016 02:20

Kryeministri Edi Rama ka qenë sot në hapjen e Qendrës së re të Konsultave Ambulatore pranë QSUT-së, që siç shkruan Zyra e Shtypit e kryeninistrisë “është modeli i parë në QSUT-së në ofrimin dhe marrjen e shërbimeve mjekësore me një ndalesë”. Kryeministri ka diskutuar edhe me mjekët e QSUT0së me të cilët ka ndarë pikëmapmjen se interesi i përbashkët e do që mjekët të shfrytëzojnë privatisht QSUT-në, por edhe në vlerësimin e tyre me pagesë sipas volumit të punës.  “Ndërkohë, ne duhet të kalojmë tek shpërblimi i mjekëve sipas volumit të punës dhe jo me rroga fikse.

Video/Urgjenca e Kardiologjisë në QSUT. Mjeku "sqarohet" me qytetarin

Postuar në 29 Dhjetor, 2015 15:52

Raporton gazeta "Shëndeti": "Sot në QSUT, te urgjenca e kardiologjisë, një qytetar u zu me një mjek, i cili, sipas qytetarit, nuk i kishte dhënë të ëmës kujdesin e duhur. Një sherr që tregonlidhur me pasigurinë e mjekëve brenda në spital, por edhe për pakënaqësinë e qytetarëve, të cilët më pas çdo gjë e mishërojnë në dhunë. Si rrjedhojë, gjithçka përfundon në ofendime me "Kush je ti? Nga je ti? Se unë të ... ". Në fakt, nuk është folur asnjëherë për kriteret që duhet të plotësojnë njerëzit që merren me sigurinë dhe rendin nëpër spitale.

Shteti ynë negociator. QSUT-ja do t’i jepet për menaxhim një kompanie të huaj

Postuar në 24 Nëntor, 2015 18:14

Takimet dhe konferencat rutinë që shpesh herë janë jashtë vëmendjes së medias përmbajnë detaje që ndoshta qëllimisht lihen jashtë vëmendjes së publikut. Praktikë kjo e ndjekur nga të gjitha qeveritë përfshi edhe këtë të fundit që transparencë quan reagimin ndaj akuzave të Partisë Demokratike.

Përfaqësuesja e Përhershme e Bankës Botërore për Shqipërinë Tahseen Sayed tha sot gjatë një takimi ku ishte i pranishëm ministri i Shëndetësisë se mes ministrisë shqiptare dhe Bankës ka një projekt për kalimin e menaxhimit të Qendrës Spitalore Universitare një kompanie të huaj.

Çfarë duhet të ndodhë më te dikasteri i Ilir Beqjas? "Dita" shkruan se është urdhëruar zbrazja e QSUT-së

Postuar në 23 Nëntor, 2015 17:32

Ky lajm është publikuar nga gazeta "Dita" në faqen e vet online. Si një rast i paprecedentë që e thekson mjerimin ku ndodhet ky vend, po e përcjellim ashtu siç rapotohet nga "Dita": 

Një foshnje në dyert e morgut(foto+18)

Postuar në 20 Nëntor, 2015 03:45

Në disa media po qarkullon kjo foto e një foshnjeje 1 muajshe, që është gjetur e vdekur dje në mbrëmje në Unazën e Re. Fotoja në fakt është bërë në QSUT dhe është lënë në disa karrige për 2 orë, përpara se të merrej nga punonjësit e morgut. Ka qenë një qytetar që ka raportuar ngjarjen dhe ka shkrepur fotot. Nuk ka një sqarim nga Ministria e Shëndetësisë, por në vetvete ky është një skandal që i shtohet aktit të braktisjes së një foshnjeje.

Hetim QSUT-së për mungesë barnash. Kësaj radhe mungon trinitrina

Postuar në 29 Shtator, 2015 18:50

Një denoncim në News24 dhe Avokati i Popullit ka hapur hetimet. Bëhet fjalë për mungesën e trinitrinës, që shërben për kurimin e të sëmurëve me zemër, që mungon edhe në QSUT. Tashmë është normale, janë praktikat tenderuese ato që e lënë spitalin si han duke detyruar njerëzit pastaj të blejnë vetë ilaçet.

Subscribe to RSS - qsut