poloni

Zbulohet koloni milingonash kanibale në një bunker atomik në Poloni

Postuar në 04 Nëntor, 2019 15:44

Shkencetarët kanë zbuluar së fundmi një koloni unike milingonash kanibale që mbijetuan në një bunker armësh atomike në Poloni vetëm duke u ushqyer me kufomat e milingonave të tjera të ngordhura. Streha bazë ishte ndërtuar në një tub vertikal ventilimi në rrugëtimin e të cilit shumë milingona ngordhnin.

Dokumentari tronditës për pedofilët e Kishës Katolike

Postuar në 13 Maj, 2019 13:08

Shok ka shkaktuar në Poloni një dokumentar që u postua të shtunën në YouTube, duke marrë 5 milionë shikime brenda 32 orëve.  Në qendër të tij janë dëshmitë e viktimave të dhunës seksuale nga priftërinj të Kishës Katolike.

Dokumentari që mban autorësinë e gazetarit Tomas Sheklyski shigjeton hierarkinë e Kishës Katolike dhe qëndrimin e saj tolerues ndaj priftërinjve të akuzuar për pedofili. Gjithçka fokusohet te mungesa e  sanksioneve kundër tyre dhe heshtja e  Papa Gjon Pali II.

Padi për "Hitlerin"

Postuar në 10 Prill, 2018 10:39

Dy të mbijetuar të Holokaustit dhe një ish-anëtar i rezistencës polake kanë ngritur padi kundër një shtëpie botuese, e cila sipas tyre ka qarkulluar libra të cilat lavdërojnë Adolf Hitlerin.Padia e tyre kundër botuesit Katmar Gdansk lidhet me dy libra propagandistike të bashkëpunëtorit belg të nazistëve, njëherësh oficer i SS, Léon Degrelle: "Shekulli i Hitlerit" (në dy vëllime) dhe "Hitleri demokrat."

Lutje masive e polakëve në kufi. Kujtohet fitorja mbi osmanët…

Postuar në 08 Tetor, 2017 17:29

Mijëra polakë u janë drejtuar pikave kufitaretë vendit për të kryer ritin e lutjes për shpëtimin e Polonisë dhe të botës.  Mediat e ndryshme të Europës i kanë kushtuar rëndësi kësaj ngjarjeje, pasi ndonëse kreret e kishës katolik polake thonë se kemi të bëjmë me një aktivitet pastërtisht fetar, ka hamendësime se në këtë rast ka një axhendë anti-islamike. Data kur kryhet kjo lutje lidhet me fitoren kristiane mbi osmanët në betejën e Lepantos në vitin 1571, zhvilluar pranë gjirit të Patras më 7 tetor. 

Video/Trump pritet me brohorima proamerikane në Poloni

Postuar në 06 Korrik, 2017 13:19

Vendim i NATO-s: Forcë luftuese e Aleancës në Poloni dhe vendet e Balltikut për të parandaluar një sulm eventual rus

Postuar në 08 Korrik, 2016 23:36

Në ditën e parë të samitit të Varshavës, shtetet anëtare të NATO-s vendosën instalimin e një force shumëkombëshe të aleancës në Poloni dhe vendet e Balltikut, për të parandaluar çdo sulm të mundshëm të Rusisë.
Paralelisht me këtë vendim NATO ngarkoi misionet e saj diplomatike t'i shpjegojnë Moskës arsyet e këtij vendimi. "Forcat që do të zhvendosen do të jenë të konsiderueshme dhe shumëkombëshe. Në këtë mënyrë e bëjmë të qartë se çdo sulm ndaj një vendi anëtar do të konsiderohet sulm ndaj aleancës"-deklaroi shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg gjatë konferencës për shtyp.

Katër batalione të NATO-s do të zhvendosen në Poloni dhe vendet balltike

Postuar në 13 Qershor, 2016 16:46

NATO do të zhvendosë katër batalione të fuqishme në Poloni dhe vendet baltike dhe Polonia, në përgjigje të veprimeve të Rusisë në Ukrainë. "Ne jemi dakord për të zhvilluar, me rotacion, katër batalione shumëkombëshe të fortë në vendet baltike dhe Poloni. Ky veprim do të dërgojë një mesazh të qartë se NATO është e gatshme për të mbështetur të gjithë aleatët e saj në rast të një agresionit të jashtëm”- tha sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, duke paraqitur programin e takimit të ministrave të mbrojtjes të Aleancës që do të mbahet të martën dhe të mërkurën në Bruksel.

Monumentet sovjetike janë të padëshiruara

Postuar në 15 Prill, 2016 09:24

Pas Luftës së Dytë Botërore në Poloni është ndërtuar një numër i madh monumentesh të periudhës sovjetike. Rreth 200 objekte vazhdojnë të ekzistojnë. Tani ato duhet të zhduken. Historiani Pawel Ukielski nga Instituti polak i Kujtesës Kombëtare do të kishte preferuar që simboli më i madh i periudhës sovjetike në Poloni, Pallati i Kulturës të rrëzohej. Ndërtesa e lartë prej 231 metrash është që prej viteve '50 qiellgërvishësi më i lartë i vendit dhe për shumë vetë halë në sy. Në atë kohë ishte edhe ish-ministri i Jashtëm Radoslaw Sikorski që u shpreh për rrëzimin e tij.

Një Evropë, dy botë

Postuar në 26 Mars, 2016 10:51

Në Evropën Qendrore dhe Lindore nuk bëjnë dallime midis refugjatëve dhe terrorristëve. Faktet atje nuk luajnë ndonjë rol të madh. Kryesisht tek këto shoqëri sundon refuzimi ndaj refugjatëve.

Dy polakë deklarojnë se kanë zbuluar një tren nazist të mbushur me flori

Postuar në 20 Gusht, 2015 14:17

Mediat në Europë njoftojnë se dy polakë deklarojnë të kenë gjetur një tren nazist të mbushur me flori, armë dhe gurë të çmuar. Lajmi i referohet mediave polake që raportojnë se treni kishte humbur gjatë Luftës së Dytë Botërore, afër qytetit të sotshëm të Wroclaw në vitin 1945, teksa forcat sovjetike po i afroheshin Gjermanisë.

Subscribe to RSS - poloni