plehrat

Në Ishull Lezhë

Postuar në 26 Shkurt, 2020 11:01

Lëvizja “Ecovolis” publikon në Facebook disa pamje nga ishull Lezhë. Mbetjet e ardhura nga lumenjtë e Veriut derdhen në det për të vijuar mandej udhëtimin e tyre pa vizë drejt Kroacisë dhe veriut të Adriatikut. Pamja nuk është e re. Ajo është e vjetër, më e vjetër sesa gënjeshtra e Shqipërisë turistike. Nuk kemi të bëjmë me keqmenaxhim si p.sh në rastin e zënies së hapësirave të plazheve publike. Kemi të bëjmë me injorim të plotë të problemit dhe injorancë totale të pushtetit për të kuptuar se çfarë po ndodh.

Reklama për të gjallët dhe "qytetarët", plehrat për të vdekurit dhe katundarët

Postuar në 07 Maj, 2019 21:13

Rreth një muaj më parë në media u denoncua fakti se mbetje urbane hidheshin në një vend të hapur pranë varrezave të Tufinës. Raportimit mediatik, Bashkia e Tiranës iu kundërpërgjij në mënyrë tipike: dërgoi një makinë për heqjen e mbetjeve.

Vendet e BE-së hedhin poshtë 20% të ushqimit

Postuar në 15 Korrik, 2017 10:50

Miliona ton ushqim në Evropë në vend që të konsumohet, përfundon çdo vit në mbeturina në një kohë kur 12% e popullsisë së botës përjeton urinë. Ky shpërdorim në terma ekonomike, vetëm sa i përket BE-së i kalon 140 miliardë eurot. Po aq të larta janë edhe kostot e ndotjes së mjedisit. Eurodeputeti grek i Syrizas, Kostas Chrysogonos i kërkoi Komisionit Europian të ndërmarrë iniciativa në kuadër të Bashkimit Evropian për të shmangur hedhjen e ushqimit në plehra dhe rishpërndarjen  për njerëzit që kanë nevojë.

Dokumentari i gazetarëve italianë/Si funksionon mafia e plehrave

Postuar në 23 Tetor, 2016 12:05

Një dokumentar prej 28 minutash zbulon se çfarë fshihet pas importit të mbetjeve. Filmimi i realizuar nga një ekip italian është publikuar nga Aleanca Kundër Importit të Plehrave (AKIP). “Doni të dini se si funksionon mafia e plehrave? Mjafton të kushtoni vemendjen tuaj per 28 minuta. Ata që duan importin e plehrave nuk duan që ju ta shihni”, është mesazhi që shoqëron këtë video në faqen e AKIP.

Lidhje të vjetra me plehrat

Postuar në 02 Tetor, 2016 11:20

Importi i mbetjeve, apo më mirë biznesi me mbetjet është një “ide” e vjetër e kryeministrit Edi Rama. Një letër që publikohet sot nga “lapsi.al” e cila dato në vitin 2004 zbulon interesin e Edi Ramës, asokohe kryebashkiak i Tiranës, për të qenë pjesë e venimmmarrjes dhe procesit të menaxhimit të mbetjeve që qeveria e Fatos Nanos mendonte t’i importonte nga Italia. Becchetti, sot i larguar nga Shqipëria ishte bërthama e lojës e cila solli reagime të shumta nga shoqëria civile.

Argumenti i qeverisë për ligjin e mbetjeve, reagimet për shoun e Ramës dhe kapja e PD pas karvanit të plehrave

Postuar në 26 Shtator, 2016 17:54

Sot kryeministri zhvilloi një takim me shoqatën e ricikluesve për të sqaruar se nuk është ashtu si mendon populli për plehrat. Por megjithatë shou duket se nuk pati shumë efekt mbi qytetarët, pasi reagimet në faqen on line të kryeministrit ishin dekurajuese për qeverinë. Edhe filmi i Arben Ahmetajt në një fabrikë riciklimi nuk e përmirësoi situatën.

Pasi miratoi ligjin, kryeministri: "Nuk kemi tradhëtuar shqiptarët. Zhurmën e bëjnë sharlatanët". Tregon edhe dy tabela

Postuar në 24 Shtator, 2016 18:47

Pasi miratoi ligjin që deshte, pasi heshti dhe nuk tha asgjë, kryeministri ka menduar që t'u tregojë qytetarëve, sesi qëndron e vërteta e importit të mbetjeve. Shkruan Rama në Facebook:

Kokëdhima: Ligji i mbetjeve me kosto për PS-në, nuk ka mbaruar përpjekja e mafias për të depozituar ndotje të rrezikshme në Shqipëri

Postuar në 24 Shtator, 2016 09:48

Koço Kokëdhima, përforcon dyshimet se pas nismës së mazhorancës për të lejuar importin e plehrave qëndrojnë segmente të mafias. Gjatë një interviste në emisionin Oktapod, Kokëdhima thotë se situata, niveli i institucioneve dhe aftësia e tyre i japin akoma më shumë të drejtë shqetësimit të shoqërisë civile.

PD mund të mbështesë një referendum për anullimin e ligjit të mbetjeve, "varka" e Bashës për zgjedhjet që vijnë

Postuar në 23 Shtator, 2016 10:25

Partia Demokratike u shfaq apatike ndaj një projekligji që goditi ndjeshëm kredibilitetin e qeverisë dhe që ngre hije të mëdha dyshimi lidhur me shtysat që çuan mazhorancën të miratojë në mënyrë tinzare importimin e plehrave në Shqipëri.
E kushtëzuar nga fakti se projektligji i propozuar ishte një ligji i miratuar nga qeveria e Partisë Demokratike, opozita u druajt se mund të vinte në diskutim edhe besueshmërinë e saj. Lulzim Basha la të nënkuptohet në intervistën në Opinion se do të mbështesë një referendum për anullimin e ligjit.

Sali, a i jep një të rrahur këtij kryeministri si dikur në ’90-ën?

Postuar në 23 Shtator, 2016 00:13

Sali! Të drejtohem me emër pse të zezat që i bëre këtij vendi nuk ma nxënë në gojë fjalën zotëri për ty. Përndryshe, për moshën që ke dhe si doktor do të të respektoja.

Nuk ma kishte marrë mendja kurrë në këtë botë se do të të drejtohesha ty me një lutje që nuk ka të bëjë me ndonjë hallin tim, por me një hall që po na zë të gjithëve. Llafin ta kam për ligjin e plehrave të botës që po na i poftis kryeministri, të cilin e kam votuar, njësoj si partinë që drejton.

Pages

Subscribe to RSS - plehrat