pence

Opinion: Trump do të japë dorëheqjen, Pence do ta falë

Postuar në 14 Nëntor, 2020 21:49

 

Më poshtë është ajo që unë e shoh si përfundimin më të mundshëm të presidencës Trump. Dhe besoj shumë se do të ndodhë. 
Së pari, Presidenti Trump u mposht në garën për rizgjedhje. Fushata ka mbaruar. Rezultatet janë vendimtare. Donald Trump ka humbur. Shansi i tij për të shkuar me sukses në rizgjedhje përmes ndonjë strategjie apo taktike është matematikisht zero.

Së dyti, Trump do t’u japë faljen* familjarëve të tij të ngushtë dhe kujtdo që ai mendon se i ka mbetur besnik. 

Pence detyron Erdoganin të pranojë armëpushimin

Postuar në 17 Tetor, 2019 20:44

Turqia ka rënë dakord për një armëpushim pesë-ditor në Siri, me kushtin që gjatë kësaj kohe  forcat kurde të tërhiqen nga kordoni i sigurisë në verilindje të vendit.  Erdogan vendosi të ndalë sulmet pas katër orë bisedimesh me zv/presidentin amerikan, Mike Pence.

"Pala turke do të ndalojë Operacionin e Burimit të Paqes në mënyrë që të lejojë militantët e YPG të tërhiqen për 120 orë. Të gjitha operacionet ushtarake të emërtuara Burimi i Paqes do të pushojnë dhe  e gjithë ndërhyrja do të ndërpritet pas përfundimit të tërheqjes"-tha Pence në konferencën për shtyp.

SHBA vulos kufirin e Kosovës me Malin e Zi

Postuar në 29 Shtator, 2017 21:13

SHBA i kërkoi Kosovës t’i japë fund çdo diskutimi për kufirin me Malin e Zi dhe të ratifikojë sa më shpejt marrëveshjen e demarkacionit. Mesazhi u dha nga zv/presidenti Pence gjatë takimit që pati në Uashington me presidentin e Kosovës, Hashim Thaçi.

SHBA dhe BE në Ballkan

Postuar në 03 Gusht, 2017 10:02

Samiti i Podgoricës mbajtur me iniciativën amerikane, rikonfirmoi angazhimin e SHBA-së në çështje të sigurisë për rajonin e Ballkanit Perëndimor. Nuk është e rastit që vizita e Pence në Mal të Zi formalisht u realizua nën ombrellën e Kartës së Adriatikut, një krijim amerikan për promovimin e anëtarësimit në NATO të vendeve të Ballkanit. Karta e Adriatikut u nënshkrua në Tiranë në vitin 2003  dhe që prej themelimit, nismës i janë shtuar edhe dy anëtarë, Mali i Zi dhe Bosnja, si dhe Kosova e Serbia në cilësinë e vendeve vëzhguese.

Presioni amerikan jep efekt, Serbia dorëzohet për statusin e punonjësve rusë në Nish

Postuar në 21 Korrik, 2017 12:40

 

Vizita e Aleksandër Vuçiç në SHBA dhe takimi me zv.presidentin Mike Pence, ka nisur të japë rezultatet e para. Si fillim u njoftua se paketa e armatimeve nga Rusia, përfshirë sistemin S 300, do të dorëzohen brenda vitit. Diçka që shihet si kundërveprim i Moskës ndaj aspeketeve pozitive të vizitës në SHBA të presidentit serb. Por nga ana tjetër, këmbëngulja amerikane për të sqaruar njëherë e mirë statusin e punonjësve të Qendrës Humanitare në Nish, të cilët kanë imunitet diplomatic, ka detyruar serbët ta marrin atë në shqyrtim në nivel qeveritar.

Vuçiç takon Pence: "Ne kemi politikë të pavarur". Ftesë presidentit Trump për të vizituar Beogradin

Postuar në 18 Korrik, 2017 12:23

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka deklaruar pas takimit me zv.presidentin amerikan, Mike Pence, se Serbia nuk mund të plotësojë çdo kërkesë që i bëhet. Duke folur për Tv Pink, ai tha se takimi kaloi shumë mirë, toni i bisedës dhe i përmbajtjes ishte i kënaqëshëm dhe Pence nuk e vuri për asnjë moment në situatë të vështirë.

Çështja ruse, edhe zv. Presidenti amerikan Pence punëson një avokat

Postuar në 16 Qershor, 2017 09:57

Çështja ruse kthehet në dhimbje koke për administratën Trump. Përfundimet e shërbimeve të inteligjencës amerikane thonë se rusët kanë interferuar në zgjedhje dhe për këtë ka hetime nga Kongresi dhe Departamenti i Drejtësisë në tagrin e këshilltarit special Robet Mueller. Ky i fundit që ka shërbyer edhe si ish-drejtor i Byrosë Federale të Hetimit, mbikëqyr hetimin për lidhje të mundshme, apo koordinim mes qeverisë ruse dhe njerëzve të caktuar në fushatën e Trump. Vetë presidenti amerikan ka punësuar një avokat, por edhe zv. Presidenti Mike Pence ka bërë të njëjtën gjë.

Një rast nga ShBA për të kuptuar vlerën e kasetave dhe takimeve me studentë "ekselence" që marrin tesera

Postuar në 22 Maj, 2017 12:11

Zv. Presidenti amerikan Mike Pence është përballur me në protestë simbolike të disa studentëve gjatë një ceremonie në universitetin Notre Dame në Indiana. Studentët kanë lënë sallën në shenjë proteste thuhet, për politikat e administratës amerikane për martesat brenda të njëjtit seks, imigracionin etj..

Korea e Veriut nuk bën mbrapa: Do të vijojmë testet. Luftë, nëse SHBA ndërmerr veprime ushtarake

Postuar në 17 Prill, 2017 19:45

Korea e Veriut ka bërë të ditur sot se do të vazhdojë me testimin e raketave, pavarësisht se kjo sjellje mund të kërcënojë një luftë me SHBA dhe disa aleatë të saj. BBC-ja referon burime zyrtare nga Pheniani sipas të cilave “testimi i raketave do të vazhdojë në një bazë javore, mujore apo vjetore”.  Kjo deklaratë është bërë për rrjetin britanik nga zv.ministri i Jashtëm koreanoverior, Han Song – Ryol.

Na ndan një oqean, por na bashkon e njëjta trashëgimi dhe angazhimi për lirinë dhe demokracinë

Postuar në 20 Shkurt, 2017 11:56

Konferenca për shtyp mes zv.presidentit amerikan, Mike Pence dhe Presidenti të Këshillit të Europës, Donald Tusk ka sjellë konfirmimin e një angazhimi të plotë të SHBA në partneritetin me BE-në. Tonet e presidentit Trump po zbuten duke ardhur sërish në tryezën e përbashkët transatlantike, që siç tha Pence, "na ndan një oqean, por na bashkon një trashëgimi dhe angazhimi për lirinë dhe demokracinë".

Pages

Subscribe to RSS - pence