muzeu

Disa dritëhije mbi kthimin në xhami të Hagia Sophia nga Erdogani

Postuar në 12 Korrik, 2020 23:42

 

Sapo mësuam emrin e xhamisë së 3272 të Stambollit: xhamia Hagia Sophia” shkruan gazeta e njohur franceze, Le Figaro. Vetëm ky fakt mjafton për të gjykuar se veprimi i fundit i presidentit turk, Erdogan, i legjitimuar nga gjykata e shtetit në fjalë, nuk mund të jetë veçse i paramenduar dhe provokues. Madje, reagimi i Bashkimit Evropian, SHBA-ve dhe UNESCO-s, pasqyrojnë telendisjen e tyre përballë udhëheqjes së Turqisë nga njëra anë dhe marrëdhënieve që ato kanë me këtë të fundit nga ana tjetër.

Mbi një rrëfim muzeor të kontributit kulturor të françeskanëve shqiptarë

Postuar në 16 Prill, 2019 12:09

 

Muzeu i Kulturës Françeskane përfaqëson një koncept e brendi muzeale me peshë dhe vlerë kombëtare. Vetëdija themeluese e ideatorëve të tij sot i ka rrënjët te po ajo vetëdije zanafillore, e cila gjatë shekullit XIX u shndërrua në motiv jete e vepre te françeskanët shqiptarë. Prej saj, historia e kulturës shqiptare u pasurua me një dukuri unike gjatë gjysmës së parë të shekullit XX, homazh dhe krenari legjitime e së cilës synon të jetë pikërisht ky muze sot. [në këtë kumtesë dua të sjell disa nga tiparet dhe përfaqësuesit kryesorë të kësaj dukurie].

Bllaca 99, Kosova ndërton Muzeun e Genocidit Serb

Postuar në 06 Prill, 2019 12:45

Qeveria e Kosovës synon të kthejë në Muze të Genocidit, trenin që në vitin 1999 solli në Bllacë të Maqedonisë shqiptarë të Kosovës të larguar me forcë nga vendi i tyre rpej forcave serbe. Në datën 10 prill të këtij viti, në Bllacë mendohet të nisë ndërtimi i Muzeut që do të kalojë nga një konkurs por që do të ketë si pjesë të vetën edhe Trenin.

Memoriali i Genocidit pritet të provokojë reagime nga Serbia, e cila deri më sot nuk ka pranuar asnjëherë se ka kryer spastrim etnik, apo genocide, qoftë edhe në Bosnje, por se sipas saj në këto vende janë kryer krime lufte.

Erdogan inauguron Muzeun e Trojës

Postuar në 18 Mars, 2019 17:39

"Muzeu i Trojës është shembulli më i ri i përpjekjeve tona për të transmetuar historinë tonë tek gjeneratat e ardhshme. Troja, e përfshirë nga UNESCO në Listën e Trashëgimisë Botërore në vitin 1998, është një nga monumentet më të rëndësishme arkeologjike me një histori prej 5.000 vjetësh"- tha presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdogan në përurimin e Muzeut të Trojës. 

Bunkeri gjerman i Kretës kthehet në muze

Postuar në 24 Maj, 2018 22:53

Një muze unik që shërben si retrospektivë për periudhën e pushtimit gjerman në Kretë u ngrit nga vullnetarë dhe donacione në Ano Platanias, pranë Chanias, në ishullin grek. Muzeu është vendosur në bunkerin gjerman të përdorur gjatë betejës së Kretës në 20 maj 1941.

Kujtimet dhe një pjesë shumë e rëndësishme e historisë së asaj kohe janë "ringjallur" në një thellësi prej tetë metrash nën tokë , brenda tuneleve të gërmuara nga robërit e luftës  që ishin kapur gjermanët, të cilët përdorën tunelet për të magazinuar municion gjatë okupimit (1942-1945).

Muzeu i parë në Venecia për Xhakomo Kazanovën

Postuar në 17 Prill, 2018 09:48

Agjent, ushtar, filozof dhe poet. Një mendje e mrekullueshme matematikore, autor i 42 librave që nga Historia Polake deri te romani i parë fantashkencor. Punoi si shkrues i një kardinali dhe shkëlqeu si një lojtar profesionist bixhozi para se të merrej në mbrojtje nga një fisnik venecian.

Por sa janë në dijeni të këtyre cilësive të Xhakomo Kazanovës, kur personaliteti dhe dhuntitë e tij  janë lënë në hije nga reputacioni si feminist? Më afër fytyrës së vërtetë dhe Iluminizmit të tij përpiqet të tregojë për vizitorët muzeu i parë që u hap në Venecia 220 vjet pas vdekjes së tij.

Muze përgjimesh në një botë të hipersurvejuar

Postuar në 23 Maj, 2017 09:20

Mund të kishte një muze të Luftës së Ftohtë, sikundër një Muze të Pavarësisë, apo të Mbretërisë. Kështu edhe Tirana do të niste t’u ngjante sadopak ëndrrave për ta bërë kryeqytet europian. Qeveria ka zgjedhur një tjetër rrugë: atë të improvizimit, duke rijetësuar siç e thotë edhe fjala e sotme, ndërtesa që dikur luanin funksione të caktuara për regjimin e Enver Hoxhës. Kështu me Bunk’Art 1, në objektin e tunelizuar të Shtabit të Përgjithshëm, kështu edhe me të ashtuquajturën Shtëpi e Gjetheve, apo godina ku dikur ishte instaluar njësia e përgjimeve e Sigurimit të Shtetit.

Nepali, budizmi mesjetar dhe një muze i artit në natyrë (Video)

Postuar në 19 Prill, 2017 09:56

Në Nepal nuk udhëtohet vetëm për të parë natyrën unike të Himalajeve dhe një numër manastiresh budiste që përzihen me retë e temjanit të parfumuar dhe qirinjtë në luginën e Katmandusë.Regjisori Ryan Flett rrëfeu për CNN përvojën që kishte pasur me udhëtimin e tij."Në videon dy minutëshe, shumica e pamjeve janë nga Annapurna Circuit. Kam filmuar edhe manastirin Kopan në  Katmandu dhe kryeqytetin e vjetër të vendit në Bhaktapur ku tempujt e lashtë ruhen ende”- thotë aitha ai.

Muzeu dioqezan: Aty ku ndihet edhe “muzika pa zë” e Idromenos…

Postuar në 07 Korrik, 2016 13:55

Këtu e 158 (1858) vite më parë, në tokën e dhuruar nga Marin Gjonej, populli i Shkodrës kërkonte shumë me shumë se një Kishë në mentalitetin e vizionin e kohës, kërkonte shumë më shumë se mundësitë financiare për ta ndërtuar, kërkonte diçka të ngjashme me “Duomon e Milanos”, diçka që të zinte gjithë atë etje për liri, mundësinë për të n

Në vend të pianos së Tefta Tashkos, një garroq në Muze

Postuar në 12 Prill, 2016 14:10

Duket sikur është e njëjta kohë, ku historitë iluzive krijojnë një imazh sa grotesk, aq dhe dëshpërues. Është rasti i disa fotove të publikuara dje, ku shihet se disa punëtorë sikur po ngarkojnë në një kamionçinë të vogël “pianon” e sopranos së famshme shqiptare, Tefta Tashko Koço.

Pages

Subscribe to RSS - muzeu