Londra

Tym i bardhë për BREXIT

Postuar në 17 Tetor, 2019 17:11

Bashkimi Europian dhe qeveria britanike arritën marrëveshjen për Brexit siç njoftoi kryeministri britanik Boris Johnson.

"Kemi arritur një marrëveshje të drejtë dhe të ekuilibruar për Brexit”-tha Presidenti i Komisionit Evropian Jean-Claude Juncker menjëherë pas arritjes së marrëveshjes. “Është një marrëveshje që dëshmon për angazhimin tonë për të gjetur një zgjidhje. Unë rekomandoj që samiti i BE  ta ratifikojë këtë marrëveshje"-shtoi ai.

Pa rezultat negociatat për BREXIT, Britania refuzon të paguajë

Postuar në 01 Shtator, 2017 12:23

Negociatat mbi kushtet e tërheqjes së Britanisë nga Bashkimi Evropian kanë hyrë në raundin e tretë, por nuk kanëbshënuar progres. kryenegociatori i BE, Michel Barnier, pranoi haptazi në një konferencë të përbashkët për shtyp mungesën e besimit mes palëve, ndërkohë që kishte akuzuar negociatorin e Londrës, David Davis, për një lloj "nostalgjie" në trajtimin e çështjes.

Londra refuzon të paguajë faturën e Brexit

Postuar në 21 Maj, 2017 17:05

Londra është tejet e acaruar me BE-në pas kërkesës për dëmshpërblim që lidhet me  Brexit. Sekretari britanik David Davis, përgjegjës për çështjet e daljes nga BE-ja kërcënoi se Anglia do të tërhiqet nga negociatat e Brexit nëse Brukseli kërkon dëmshpërblim në shuma të mëdha.
"Negociatat do të zhyten në kaos. Madje edhe 1 miliard sterlina konsiderohen si" të holla të mëdha"- tha ministri britanik në një intervistë për  The Sunday Times.

Londra në shënjestrën e terrorizmit (Foto)

Postuar në 23 Mars, 2017 09:32

Skena paniku dhe tmerri përfshinë dje zemrën e Londrës, ku një agresor me shumë gjasë terrorist islamik shtypi me makinë këmbësorët dhe pastaj shkoi përpara godinës së parlamentit duke vrarë me thikë policin 48-vjeçar Keith Palmer. Vrasësi sipas Daily Mail ka pasur tipare aziatike dhe ishte rreth 40 vjeç. Bilanci i sulmit është 4 të vrarë,  40 të plagosur, mes të cilëve 29 janë në spital

Londra në duart e një myslimani pakistanez

Postuar në 07 Maj, 2016 10:56

Kryeqyteti britanik ndërroi kurs pas tetë vitesh. Kandidati me origjinë pakistaneze, laburisti liberal, Sadiq Khan, e la dukshëm pas konservatorin, Zac Goldsmith. Sipas përllogaritjeve, Khan merr 56,8 % të votave, ndërsa rivali Goldsmith vetëm rreth 43% të tyre. Rezutati përfundimtar u publikua të premten në mbrëmje. Gjatë fushatës zgjedhore, Khan nuk e fshehu origjinën e tij e besimin e tij, por theksoi se besimi eshtë vetëm një element përbërës i tij.

Subscribe to RSS - Londra